Dieta owsiankowa jednodniowa i trzydniowa, efekty, opinie

16 18 20

Aby uzyskać wymarzoną sylwetkę, coraz częściej eksperymentujemy ze sposobem żywienia. Głównym pragnieniem wielu z nas jest utrzymanie prawidłowej masy ciała bądź utrata tkanki tłuszczowej. Czy dieta owsiankowa jest skutecznym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów? Jakie są opinie osób stosujących tę dietę?

Dieta owsiankowa

Dieta owsiankowa zaliczana jest to diet odchudzających, które opierają się na restrykcyjnym oraz monotonnym jadłospisie. Podstawowym składnikiem codziennego pożywienia są płatki owsiane. Wykluczyć natomiast należy owocowe musli oraz płatki śniadaniowe typu instant. Płatki owsiane są cennym źródłem błonnika pokarmowego, który pobudza przemianę materii oraz reguluje pracę jelit. Wpływa również na obniżenie poziomu cukru we krwi oraz złego cholesterolu, chroniąc nas przed chorobami układu krążenia. Dieta owsiankowa dostarcza również wielu cennych witamin oraz składników mineralnych, takich jak m.in. wapń, cynk, potas, żelazo, witaminy z grupy B. Jednak długotrwałe jej stosowanie może doprowadzić do licznych niedoborów pokarmowych oraz uciążliwych dolegliwości trawiennych. Owsiankę najczęściej przygotowuje się na bazie mleka o maksymalnej zawartości tłuszczu 1,5% oraz na bazie jogurtu naturalnego i wody, należy natomiast wykluczyć dodawanie cukru. Dla poprawy smaku dozwolone są jedynie bezkaloryczne słodziki.

Dieta owsiankowa jednodniowa

Jednodniowa dieta owsiankowa może być stosowana wyłącznie raz w tygodniu. Owsiankę przyrządza się z około 67 łyżek płatków i 2 litrów niskotłuszczowego mleka, a następnie dzieli się ją na 56 porcji i każdą z nich spożywa się w ramach poszczególnych posiłków. Pierwszy posiłek powinien być zjedzony około godziny 8, a przerwy pomiędzy posiłkami powinny wynosić około 2–3 godziny. Do dania można dodać dodatkową dawkę błonnika pokarmowego, np. 2 łyżki otrąb owsianych. Dozwolone są również dodatki w postaci świeżych owoców m.in. kiwi, pomarańczy, banana, jabłka. Owsianka gotowana na wodzie wzbogacona może być natomiast suszonymi pomidorami czy marchewką. W trakcie stosowania jednodniowej diety owsiankowej z codziennego jadłospisu należy wykluczyć picie herbaty, kawy z dodatkiem cukru oraz słodzonych napojów gazowanych. Stosowanie jednodniowej diety owsiankowej umożliwia utratę 1 kg w ciągu doby.

Dieta owsiankowa 3-dniowa

Trzydniową dietę owsiankową stosuje się wyłącznie 3 razy w tygodniu. Przyrządzanie owsianki jest identyczne jak w przypadku jednodniowej diety owsiankowej. Również można dodawać do niej różnorodne owoce i warzywa, aby częściowo dostarczyć organizmowi niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu składników odżywczych. Natomiast wykluczyć należy stosowanie cukru czy innych słodzików. Trzydniowa dieta owsiankowa jest doskonałym sposobem dla wszystkich, którzy chcą szybko zrzucić zbędne kilogramy. Warto jednak wiedzieć, że po zaprzestaniu stosowania tej diety organizm szybko powraca do wyjściowych rozmiarów, często z niepożądanym naddatkiem.

Dieta owsiankowa – efekty

Dieta owsiankowa nie jest „dietą cud”. Po jej zastosowaniu nie należy oczekiwać zadziwiających zmian. Przez wiele osób traktowana jest jako zadośćuczynienie po zbyt obfitych posiłkach, które spożywane były w ciągu tygodnia. Restrykcyjne dostosowanie się do zasad diety owsiankowej pozwala na zmniejszenie wagi o około 12 kg w ciągu jednego tygodnia. Ten sposób odżywiania dostarcza naszemu organizmowi dużych ilości błonnika pokarmowego, który powoduje uczucie sytości, a tym samym zmniejsza łaknienie oraz zapobiega uczuciu głodu.

Dieta owsiankowa – opinie

Stosowanie diety owsiankowej u zdrowej osoby dorosłej nie wiąże się z pogorszeniem stanu zdrowia. Jednak nie powinno się oczekiwać od niej spektakularnych zmian. Dieta ta ma na celu wyrównanie bilansu energetycznego, który nie zawsze zostanie osiągnięty. Jeden dzień deficytu niewiele zmieni, jeśli przez większość tygodnia spożyte przez nas kalorie przekroczyły dzienne zapotrzebowanie. Sam pomysł oczyszczających dni, podczas których pozwalamy naszemu żołądkowi na regenerację po ciężkim tygodniu, nie jest szkodliwy. A zatem warto w ciągu tygodnia zaplanować sobie 1 dzień, w którym wartość kaloryczna diety zostanie obniżona. Natomiast najwięcej korzyści przyniesie wprowadzenie do jadłospisu produktów będących cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Niestety owsianka w zaproponowanej tutaj postaci nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ płatki owsiane zawierają fityniany – składniki, które zmniejszają wchłanianie magnezu i żelaza. Dlatego, aby odpocząć od nadmiaru kalorii, warto zastosować zbilansowaną dietę opartą na zdrowych produktach. W ten sposób dostarczymy naszemu organizmowi wielu cennych składników odżywczych.

Decydując się na wyrównanie bilansu energetycznego w ciągu tygodnia, powinniśmy założony cel osiągnąć innymi metodami niż dieta owsiankowa. Najlepszym rozwiązaniem będzie spożywanie energii zgodnie z naszym zapotrzebowaniem, dzięki czemu utrzymamy prawidłową masę ciała bez wprowadzania restrykcyjnych, jednodniowych diet.

Literatura:

Zdrojewicz, A. Lubańska, A. Wyderkowska, „Wpływ spożywania płatków owsianych na organizm człowieka”, Med. Rodz. 2017, 20, 118–123.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Dieta owsiankowa jednodniowa i trzydniowa, efekty, opinie - 4.3/5. Oddano 7 głosy.
Autor artykułu:
Magdalena Olejnik
, Dyplomowany dietetyk. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną. Jej pasją jest opracowywanie smacznych i dietetycznych potraw.