Dieta na wypadające włosy. Przyczyny wypadania włosów

16 18 20

Włosy uważane są za jeden z elementów świadczących o atrakcyjności człowieka. Ich wypadanie jest powodem do zmartwienia wielu osób, których marzeniem jest posiadanie bujnej czupryny do końca życia. Należy jednak pamiętać, że gęste i lśniące włosy są nie tylko symbolem piękna zewnętrznego, ale również dobrej kondycji całego organizmu. Jakie czynniki mogą powodować wypadanie włosów oraz jak temu zapobiec? Czy dieta wpływa na stan włosów i może zapobiegać ich wypadaniu? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Przyczyny wypadania włosów

Mieszki włosowe rozwijają się już w życiu płodowym, między 9. a 22. tygodniem życia. Po narodzinach dziecka zaczynają one intensywnie pracować, czego skutkiem jest gęste pokrycie włosami całej głowy niemowlaka już po kilku miesiącach od porodu. Co ciekawe, uznaje się, że przeciętnie głowę człowieka pokrywa 10–150 tys. włosów, które rosną w tempie około 1 cm na miesiąc. Wypadanie włosów jest jednym z najczęstszych problemów skóry, jednak nie zawsze powinno być powodem do niepokoju. Warto podkreślić, że naturalnie w ciągu doby około 50–100 włosów wypada samoistnie, a związane jest to z cyklem życia włosa. Zwyczajna utrata włosów zwykle jest zauważalna podczas mycia, suszenia lub czesania. Dopiero, kiedy skutkiem wypadania włosów jest przerzedzenie ich gęstości, mowa jest o nienaturalnym zjawisku. Szacuje się, że problem ten dotyczy około 80% mężczyzn i 30% kobiet, którzy wyraźnie są zaniepokojeni stanem swoich włosów. Aby skutecznie zapobiegać problemowi bądź zmniejszyć jego skalę, niezbędne jest postawienie diagnozy oraz odkrycie przyczyny takiego stanu rzeczy.

Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów należą:

 • Zaburzenia hormonalne

Łysienie wynikające z nieprawidłowej gospodarki hormonalnej organizmu dotyczy około 90% przypadków wypadania włosów. Występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet niezależnie od wieku. Zaburzenia hormonalne wywołują łysienie androgenowe, które jest wynikiem metabolizmu testosteronu za pomocą enzymu 5-alfa-reduktazy do swojej pochodnej dihydrotestosteron (DHT). Enzym ten produkowany jest przez gruczoły łojowe zlokalizowane przy mieszkach włosowych. U osób nadwrażliwych na działanie DHT dochodzi do zanikania mieszków oraz zahamowania wzrostu włosów. Należy pamiętać, że nadwrażliwość na DHT jest cechą dziedziczną i uwarunkowaną genetycznie. Może również rozwijać się w wyniku różnych chorób, takich jak przerost prostaty, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i choroba niedokrwienna serca. W tego typu łysieniu włosy wypadają na skroniach oraz czubku głowy. Charakterystyczne jest tworzenie się zakoli często spotykanych u mężczyzn. Choroby tarczycy (Hashimoto, niedoczynność tarczycy) również mogą powodować zaburzenia hormonalne, których skutkiem jest wypadanie włosów. Dodatkowo łysienie wynikające ze zmian hormonalnych można zaobserwować w trakcie ciąży. W czasie jej trwania u kobiety utrzymuje się wysoki poziom estrogenów sprzyjający porostowi włosów, jednak spada on około 2-3 miesięcy po porodzie, wynikiem czego jest ich nadmierne wypadanie. Podobne zjawisko można zaobserwować u kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne.

 • Stan zdrowia

Niewątpliwie stan zdrowia człowieka oraz rodzaj chorób, z którymi się boryka, mogą być podłożem nadmiernego wypadania włosów. Wśród zaburzeń prowadzących do tego zjawiska wyróżnia się:

 • kiłę,
 • dur brzuszny,
 • gruźlicę,
 • zapalenie płuc,
 • liszaj płaski,
 • toczeń rumieniowaty,
 • sarkoidozę,
 • anemię,
 • zespół policystycznych jajników,
 • choroby tarczycy,
 • łojotokowe zapalenie skóry,
 • grzybicę.

Niezwykle ważne jest, aby leczenie wypadania włosów było poprzedzone dokładnym wywiadem z pacjentem w celu zdiagnozowania podłoża tego zjawiska.

 • Przyjmowane leki

Wypadanie włosów może być skutkiem ubocznym stosowania leków przeciwzakrzepowych, beta-blokerów, leków przeciwdrgawkowych, immunosupresyjnych, obniżających poziom cholesterolu. Dodatkowo może ono być jednym z objawów stosowania radio- i chemioterapii.

 • Stres

Nadmierny i przewlekły stres jest jednym z czynników sprzyjających łysieniu. Jest to czynnik niezwykle szkodliwy, ponieważ jego działanie wiąże się nie tylko z nadmiernym wypadaniem włosów, ale również zwiększa ryzyko chorób serca oraz nowotworów. Nasilony stres powoduje wzrost poziomu kortyzolu w organizmie, czego skutkiem jest przyśpieszony metabolizm testosteronu do DHT – proces ten prowadzi do łysienia androgenowego. Oczywiście stres uważa się na jeden z czynników zwiększających ryzyko łysienia plackowatego.

 • Sposób żywienia

Bezsprzecznie nieodpowiedni sposób żywienia może być jedną z przyczyn wypadania włosów, dlatego jednym z elementów, które powinny być brane pod uwagę w trakcie szukania podłoża tego zaburzenia, jest dokładna analiza dzienniczka żywieniowego pacjenta.

 • Pielęgnacja włosów

Nadmierne i częste zabiegi fryzjerskie obejmujące farbowanie oraz prostowanie włosów mogą prowadzić do ich przerzedzenia.

Dieta na wypadające włosy

Prawidłowa dieta pokrywająca zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały zapobiega wypadaniu włosów, którego podłożem są niedobory żywieniowe. Okazuje się więc, że prawidłowe żywienie jest nie tylko lekiem na znaczną część chorób, ale i przyczynia się do poprawy urody oraz stanu odżywienia włosów. W celu zminimalizowania wypadania włosów konieczna jest rezygnacja z produktów wysokoprzetworzonych (typu fast food), bogatych w cukry proste (słodycze, kolorowe napoje) oraz ograniczenie spożywania kawy i mocnej herbaty.

Dodatkowo zaleca się wypijanie około 2 l wody dziennie w celu odpowiedniego nawodnienia organizmu. W diecie powinny znaleźć się również produkty bogate w wysokowartościowe białko, które jest składnikiem budulcowym włosów (mięso drobiowe, ryby, jaja, produkty nabiałowe).

Dla prawidłowego wzrostu włosów najważniejsza jest odpowiednia zawartość w organizmie żelaza, miedzi, cynku, siarki, witaminy C i E, witaminy A i H oraz witamin z grupy B. W swoim jadłospisie należy także uwzględnić orzechy (orzechy laskowe, orzechy włoskie), migdały, nasiona (nasiona lnu, słonecznik, pestki dyni), oliwę z oliwek czy olej lniany, które bogate są w cynk, miedź i tłuszcze nienasycone. Niezmiernie ważnym elementem zapobiegającym wypadaniu włosów jest też odpowiednia podaż witamin A, ponieważ jej niedobory hamują porost włosów (tran rybi, podroby, wątróbka, szpinak, groszek, bataty) i E (orzechy, kiełki, brukselka), która wzmacnia włosy. Witamina H zapobiega łysieniu i siwieniu włosów, a jej dobrym źródłem są żółtka jaj, pieczywo pełnoziarniste, pomidory, marchew i szpinak. Nie zapominajmy również o żelazie, ponieważ jego niedobór w organizmie osłabia włosy, które stają się łamliwe oraz cienkie. Dobrym jego źródłem są mięsa (wołowina, kaczka, cielęcina), żółtka jaj, kakao, kasze gryczana i jęczmienna. Kolejny raz można więc powiedzieć, że kluczowym elementem zmniejszającym ryzyko wypadania włosów jest urozmaicona i zbilansowana indywidualnie dieta, która pokrywa zapotrzebowanie organizmu na każde składniki niezbędne do jego funkcjonowania.

Warto wspomnieć również o naturalnych ziołach ograniczających wypadanie włosów. Należą do nich:

Dobrze jest pamiętać, że kasza pęczak jest również niezwykle bogatym źródłem krzemu, dlatego stanowi doskonały element diety urozmaiconej.

Na wypadanie włosów skutecznie pomaga także chinina!

Wypadanie włosów jest jednym z najbardziej niepokojących zjawisk, szczególnie wśród młodych mężczyzn i kobiet. Podłoże tego zjawiska może być różne, natomiast jednym z ważniejszych elementów leczenia, jak i zapobiegania pogłębiania się tego problemu jest dieta bogata we wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały spożywane w odpowiednich ilościach.

Literatura:

 1. Sekita-Plicht M., „Dlaczego włosy wypadają? Przyczyny, sposoby zapobiegania i nowoczesne metody leczenia wypadania włosów”, Diagnosis S.A.,
 2. Wilk A., „Włosy biometrem zdrowia”, Art of Beauty 2/2017.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Dieta na wypadające włosy. Przyczyny wypadania włosów - 3.0/5. Oddano 1 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny i doradca żywieniowy. Specjalizuje się w leczeniu żywieniowym chorób dietozależnych i autoimmunologicznych. Autorka bloga zamalocukru.pl.