Ocet jabłkowy – na włosy, na zgagę, skórę. Jak zrobić ocet jabłkowy?
Już od wieków stosowany jako domowy lek na wiele dolegliwości. Ocet jabłkowy oprócz cennych właściwości posiada wiele zastosowań.
Wytwarzany jest za pomocą fermentacji soku z jabłek, dzięki czemu zyskuje bardzo wiele zdrowotnych właściwości. Bardzo ważnym aspektem jest mnogość składników odżywczych: witamin z grupy B, C, A, E, a także sodu, żelaza, fosforu, miedzi, potasu. Te składniki mineralne wskazują, iż może być on idealnym lekiem na poprawę skóry i wspomóc jej rewitalizację.
Ocet jabłkowy na włosy
Idealnie sprawdzi się jako preparat służący do poprawy kondycji włosów. To jedna z wielu naturalnych metod polepszających ich stan. Związane jest to nie tylko z działaniem przeciwbakteryjnym, ale również unormowaniem równowagi kwasowej. Ponadto ze względu na wiele pomocnych w poprawie kondycji włosa składników mineralnych (w tym witamin E, C, A) i naturalnych przeciwutleniaczy ocet wzmacnia od wewnątrz strukturę włosa. Zawarty w occie jabłkowym alfa-hydroksykwas pomaga dodatkowo złuszczać skórę, dzięki czemu wspomaga oczyszczanie skóry głowy, zapobiega powstawaniu łupieżu oraz wspomaga budowanie nowych cebulek włosa [1,2].
Ocet jabłkowy na zgagę
Jego zastosowanie w przypadku zgagi wynika z przeświadczenia, iż to właśnie zjawisko chorobowe związane jest nie z nadmiarem, a z niedoborem kwasów w żołądku. Zgaga powstaje bowiem w momencie, gdy kwas żołądkowy cofa się do przełyku. Medycyna naturalna zaleca więc wykonanie pewnego testu, by sprawdzić, czy mamy do czynienia ze zwiększoną, czy zmniejszoną ilością kwasów w żołądku. Polega on na wypijaniu przez kilka do kilkunastu dni rozcieńczonego wodą octu jabłkowego. Jeśli czujemy dzięki temu ulgę i objawy ustępują, wskazuje się na bardzo małą wczesną zawartość kwasów. Jeśli zaś czujemy jeszcze większe uciski i bóle – zapewne mamy do czynienia ze zwiększonym wydzielaniem tego kwasu. W tym przypadku ocet nie przyniesie nam ulgi [3,4].
Ocet jabłkowy na skórę
Ze względu na bogactwo witamin i składników mineralnych, w tym przeciwutleniaczy, ocet jabłkowy może mieć zastosowanie również w przypadku problemów skórnych lub służyć do poprawy kondycji wierzchnich warstw ciała. Skóra ma bowiem pH kwasowe, tak jak ocet. Dzięki temu wspomaga on przywrócenie naturalnego pH i powoduje, że skóra jest nawilżona, mniej zmęczona oraz redukowane są czerwone plamy skórne (w przypadku dolegliwości chorobowych z tym związanych) [5].
Ocet jabłkowy – przepis
Składniki:
- 1 i ½ kg kwaśnych jabłek
- 1 i ½ l wody
- 3-5 łyżeczek naturalnego miodu lub cukru
Przygotowanie: pokrojone jabłka należy włożyć do szklanego, wcześniej wyparzonego słoja/pojemnika. Dobrze, by był to słój dość szeroki, nie zwężający się ku górze, aby zapewnić równomierny dostęp powietrza do całej powierzchni. Następnie należy zalać owoce osłodzoną, przegotowaną, letnią wodą. Na koniec należy przykryć szmatką lub gazą. W zależności od odmiany jabłek fermentacja trwa 2–5 tygodni i kończy się, gdy nie zauważamy już pienienia się wody. Po jej zakończeniu tak powstałą miksturę należy przelać przez gazę lub sito, by otrzymać klarowną ciecz.
Ocet jabłkowy w medycynie naturalnej wiedzie prym i wskazuje się jego szerokie zastosowanie. Niestety bardzo mało jest badań naukowych wskazujących na dobroczynność tego produktu. Jest to temat wymagający szerszej dokumentacji i przyjrzeniu się naukowym okiem.
Literatura:
- Can Apple Cider Vinegar Benefit Your Hair? [dostęp on-line] https://www.healthline.com/health/apple-cider-vinegar-hair#2
- 30 Surprising Uses for Apple Cider Vinegar, [dostęp on-line] https://www.healthline.com/nutrition/apple-cider-vinegar-uses#section16
- Kirsten Hudson, How to Use Apple Cider Vinegar For Beautiful Hair and Skin, [dostęp on-line] https://www.huffingtonpost.com/organic-authoritycom/apple-cider-vinegar-beauty_b_1924171.html
Krótko i zwięźle podany przepis. I o to chodzi. Inni rozpisują się nie wiadomo jak długo. A tu króciutko i już wszystko wiadomo. Dziękuję