Dieta Diane Kress – „Cud metaboliczny”
Aktualizacja: 30 stycznia, 2019
Metabolizm jest cechą charakterystyczną dla każdego organizmu. Inny występuje u córki, inny u mamy, a inny u koleżanki. Dieta korzystna dla siostry może być zatem nieodpowiednia dla matki. Diane, autorka programu „cud metaboliczny”, wyodrębniła dwa rodzaje metabolizmu A i B. Czy warto spróbować zakwalifikować się do jednego z typów i rozpocząć przygodę z nowym programem żywieniowym, który przez pomysłodawczynię został określony rewolucyjnym?
Diane Kress
Diane Kress jest dietetykiem z ponad dwudziestopięcioletnim stażem pracy w zawodzie. Specjalizuje się w dietach odchudzających oraz dietach z kontrolowaną liczbą i rodzajem spożywanych węglowodanów. Sama stosuje się do zaleceń żywieniowych, które poleca swoim podopiecznym. Gdy po ukończeniu trzydziestego roku życia odkryła, że dieta bazująca na kontrolowaniu liczby spożywanych kalorii oraz umiarkowanej aktywności fizycznej przestała jej służyć, opracowała program o nazwie „Cud metaboliczny”, który opisała w swojej książce pt. „Cud metaboliczny. Dieta, którą pokochasz. 3 proste kroki do uzyskania szczupłej sylwetki. Pysznie. Zdrowo. Na zawsze.”. Książka została wydana w 2012 roku i stała się bestsellerem w USA. Czy słusznie?
Cud metaboliczny
Czym jest „cud metaboliczny”? Po długoletnich obserwacjach ciała i metabolizmu, swojego oraz swoich pacjentów, Kress doszła do przykrego wniosku: „Ponad 45 procent osób zwracających się do mnie o pomoc nigdy nie osiągało upragnionych celów.”. Zauważyła, że są osoby, u których dieta bazująca na redukcji liczby dziennie dostarczanych kalorii okazuje się nieskuteczna. Osoby stosują się do zaleceń zdrowego żywienia, spożywają dziennie mniej energii oraz wdrażają umiarkowaną aktywność fizyczną, a pomimo tego nie są w stanie zrzucić nadmiernej masy ciała. Badania morfologiczne krwi wykazują dodatkowo podwyższony poziom cholesterolu, trójglicerydów oraz glukozy we krwi. Wymienione wskaźniki, których wartości przekraczające normę utrzymują się przez dłuższy czas mogą spowodować rozwój cukrzycy typu II oraz chorób związanych z układem krążenia: nadciśnienia, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy zawału mięśnia sercowego.
Metabolizm to przemiana materii i energii, całokształt przemian biochemicznych i towarzyszących im przemian energii, zachodzących w komórkach żywych organizmów i stanowiących podłoże wszelkich zjawisk biologicznych. Energia zgromadzona w pożywieniu zostaje uwolniona z wiązań i wykorzystana przez organizm. Z prostego równania można łatwo zauważyć, że: mniej dostarczanej energii wraz z pożywieniem = mniej uwolnionej energii = dieta o niższej zawartości kalorii. Skutkiem powinna być więc utrata masy ciała, gdyż niedobór energii dla organizmu powinien być wyrównywany, poprzez wykorzystanie energii zgromadzonej w organizmie w postaci glikogenu, tkanki tłuszczowej lub mięśni. Diane wyodrębniła dwa rodzaje metabolizmu. Metabolizm A, u osób które podczas stosowania diety ubogo energetycznej tracą masę ciała, oraz osoby z metabolizmem B, które mimo wypełniania zasad kierowanych przez dietetyka, schudnąć nie są w stanie.
Dieta Diane Kress – 3 fazy
Metabolizm B, według autorki metody, występuje u ok. 55% społeczeństwa i jest determinowany genetycznie. Diane Kress, wychodząc naprzeciw przeciwnościom, opracowała plan o nazwie “Cud metaboliczny”, który ma na celu pomóc osobom, które stosując dietę o obniżonej kaloryczności (nie oszukując na diecie) i prowadząc zdrowy styl życia, nie są w stanie zrzucić nadmiernej tkanki tłuszczowej. Poznajmy bliżej metodę, składającą się z trzech faz.
- Faza 1 – tzw. węglowodanowy odwyk trwający przez 8 tygodni. Celem jest przyjmowanie pięciu posiłków zawierających 5 g węglowodanów każdy, co ma na celu ograniczenie wydzielania insuliny przez trzustkę i ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi.
- Faza 2 – przemiana, również trwająca 8 tygodni. Osoby z metabolizmem B mają, zgodnie z założeniem Diane, problem w trawieniu i wykorzystywaniu dostarczanego cukru. Celem tego etapu jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów o określonej porze dnia. Na końcu tego etapu powinniśmy dojść do docelowej masy ciała. Warto zauważyć, że dwa pierwsze etapy trwają w sumie cztery miesiące. Zatem utrata masy ciała będzie stopniowa i zdrowa dla organizmu.
- Faza 3 – utrzymanie masy ciała, trwa do końca życia. Odpowiednio zbilansowany plan żywieniowy pod względem zwartości węglowodanów w poszczególnych posiłkach oraz w ciągu doby, ma za zadanie pomóc w utrzymaniu osiągniętych efektów diety.
Dieta Diane Kress – efekty
Dieta Diane Kress należy do diet nisko węglowodanowych. Można zauważyć podobieństwo w programie opracowanym przez Diane, do diety niskowęglowodoanowej zaproponowanej przez dr Atkinsa oraz do diety South Beach. Z opinii zamieszczanych na portalach dietetycznych doszukałam się informacji, że dieta dla pacjentów może być trudna w stosowaniu, gdyż obowiązujące zasady są skomplikowane, a język jakim napisana jest książka mało zrozumiały. Pacjenci mają problem w zrozumieniu sensu metody oraz niekiedy w stosowaniu jej w życiu codziennym. Pomocne okazują się przepisy na potrawy zamieszczone w książce. Nie mniej jednak, dieta może przynieść oczekiwane efekty u osób, które chcą podjąć się jej ze względów zdrowotnych. Po dokładnym zapoznaniu się z zasadami i wdrożeniu ich do codziennego życia, regularne spożywanie tej samej porcji węglowodanów może okazać się korzystne dla pracy i funkcjonowania trzustki. Nie należy zapominać, że węglowodany powinny stanowić ponad 50% dostarczanej w ciągu dnia energii. Dieta ograniczająca ich ilość może zatem okazać się niebezpieczna w stosowaniu bez kontroli doświadczonego specjalisty. Zachęcam do konsultacji z lekarzem bądź dietetykiem przed rozpoczęciem stosowania planu „Cud metaboliczny”.
Dieta Diane Kress dostarcza ograniczonej liczby węglowodanów i kontroluje ich ilość w poszczególnych posiłkach spożywanych każdego dnia. Stwierdzenie dotyczące różnic w metabolizmie jest jak najbardziej trafne. Każdy posiada inny metabolizm, toteż dieta stosowana przez koleżankę i skuteczna dla niej może nie być dobrym sposobem na zrzucenie nadmiaru masy ciała w naszym przypadku. Odmienną sprawą jest, czy metabolizm B rzeczywiście istnieje i czy będzie występował akurat u nas?
Literatura:
„Cud metaboliczny”; Diane kress; fragment książki
http://vimed.pl/centrum-wiedzy/slowniczek/metabolizm/
Nie należy zapominać, że węglowodany powinny stanowić ponad 50% dostarczanej w ciągu dnia energii. Według kogo? Dla kogo? Skąd Pani wzięła ten %?
Informacja pochodzi z „Norm żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja” z 2012r. pod redakcją M. Jarosza. Polecam serdecznie zajrzeć na strony nr 63-72, w szczególności na tabelę na stronie 72, w której znajdzie Pani informacje, że obecne zalecenia na węglowodany dla osób dorosłych powinno stanowić 50-70% codziennie spożywanej energii/