Piwo – rodzaje, wartości odżywcze. Czy piwo jest zdrowe?
Aktualizacja: 19 kwietnia, 2024
Alkohol związany jest z wieloma tradycjami, jest nieodłącznym elementem obrzędów w wielu kulturach i ma bogatą historię. Piwo możemy zaliczyć do grupy najstarszych napojów alkoholowych. Co ciekawe zajmuje ono trzecie miejsce na liście najczęściej spożywanych napojów zaraz po wodzie i herbacie! Sama nazwa wywodzi się od prasłowiańskiego słowa „pivo” oznaczającego napitek lub napój. Pierwsze informacje dotyczące piwa mogą liczyć nawet 6. tysięcy lat. Obecnie napój cieszy się ogromną popularnością, a półki sklepowe uginają się od ilości najróżniejszych gatunków, które mamy na wyciągnięcie ręki. Co takiego ma w sobie piwo, że stało się nieodłącznym elementem spotkań i czym właściwie różnią się poszczególne gatunki?
Rodzaje piwa
Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów piwa. Różnicowania możemy dokonać biorąc pod uwagę takie parametry jak:
- barwa (jasne, ciemne),
- zawartość alkoholu (bezalkoholowe, lekkie, pełne i mocne),
- pasteryzacja (pasteryzowane, niepasteryzowane),
- miejsce ważenia (browar, restauracja, dom).
Najpopularniejszy podział piw opiera się jednak na rodzaju fermentacji użytej podczas produkcji. Tutaj możemy wyróżnić dwie duże rodziny piw, wyodrębnione na podstawie górnej i dolnej fermentacji.
Piwa górnej feremntacji, nazywane też ale. Sama nazwa wywodzi się od drożdży, które osadzają się na górze beczki. W grupie tej wymienić możemy takie piwa jak porter, stout, bitter, piwo pszeniczne czy kölsch. Piwa typu ale charakteryzują się wysoką temperaturą fermentacji od 15 do 25°C, a sam proces zajmuje od jednego do ośmiu dni. Piwa te posiadają bogatą, owocową nutę smakową.
Piwa dolnej fermentacji czyli lager. Te z kolei swoją nazwę zawdzięczają drożdżom, skupiającym się przede wszystkim przy dnie zbiornika fermentującego. W odróżnieniu od piw typu ale, proces fermentacji zachodzi w niższych temperaturach, od 5 do 13°C, a dojrzewanie trwa dłużej. Piwa te charakteryzują się rześkim, mało intensywnym smakiem i aromatem. Do tej grupy zaliczamy takie piwa jak pilzner, porter bałtycki czy koźlak.
Wartości odżywcze piwa
Kaloryczność piwa uzależniona jest od jego rodzaju, dlatego różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami mogą być znaczące. Porcja piwa o objętości ok. 355 ml dostarcza ok. 153 kcal. Rozkładając tę energię na makroskładniki w takiej porcji piwa znajdziemy 14 g alkoholu, 13 g węglowodanów, 2 g białek oraz 0 g tłuszczów.
W piwie znajdziemy też bardzo małą ilość sodu, magnezu czy potasu, jednak ilości te są tak małe, że samego napoju nie zaliczymy do produktów pomocnych w uzupełnieniu niedoboru tych mikroskładników. Należy mieć też na uwadze, że wraz z mocą piwa wzrasta jego kaloryczność. Czynnikiem powodującym zmianę zawartości energii jest sam alkohol, charakteryzujący się większą kalorycznością od węglowodanów. Jeden gram alkoholu dostarcza około 7 kcal, czyli niewiele więcej niż węglowodany, które w jednym gramie posiadają 4 kcal, dlatego jeżeli chcemy zmniejszyć ilość dostarczanych kcal, wybierajmy piwa słabsze.
Czy piwo jest zdrowe?
Odpowiedź twierdząca na to pytanie z pewnością ucieszyłaby niejednego piwosza. Jednak jak jest naprawdę? Jak się okazuje, tak jak w przypadku każdego produktu zawartego w naszej diecie, warto zachować umiar. Pijąc piwo, mało kto zdecyduje się na wypicie jednej małej butelki, a nadmierne spożycie piwa wiąże się z poważnymi powikłaniami.
Popularne określenie „piwny brzuch” przypisywane jest najczęściej miłośnikom piwa, które gości w ich diecie prawie każdego dnia. Piwo możemy potraktować jak puste kalorie, które przyswajamy w bardzo łatwy sposób. Taka nadwyżka stopniowo odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej prowadząc do przyrostu masy ciała i zwiększenia ilości tłuszczu wisceralnego. Wspominany tłuszcz otacza nasze narządy wewnętrzne tym samym znacząco utrudniając ich prawidłowe funkcjonowanie.
Dodatkowo sam alkohol zawarty w piwie zaburza procesy metaboliczne i utrudnia spalanie tkanki tłuszczowej. W grupie ryzyka otyłości androidalnej (brzusznej) znajdują się przede wszystkim mężczyźni. Tłumaczy się to tendencją mężczyzn do spożywania większej ilości napojów alkoholowych, w tym piwa. Oprócz dodatkowych kalorii, na przyrost masy ciała u mężczyzn wpływają także zaburzenia hormonalne. Alkohol zawarty w piwie powoduje zmniejszenie poziomu testosteronu, zaś ten stan sprzyja tyciu.
Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia, alkohol powinien być całkowicie wyeliminowany z diety. Dla osób, które nie chcą rezygnować z alkoholu zaleca się umiarkowane spożycie, co oznacza ok. 2 drinki na dobę dla mężczyzn i 1 dla kobiet, jednak miejmy na uwadze to, że jeden drink to jedynie 200 ml piwa! Jakie możemy wyciągnąć wnioski? Spożywajmy piwo, ale z umiarem, ponieważ zarówno sam alkohol, jak i dodatek „pustych” kalorii w codziennej diecie nie wpłynie pozytywnie na stan naszego zdrowia.
Literatura:
- Mamcarz A. Podolec P. Alkohol w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego— fakty i mity, Forum Medycyny Rodzinnej 2007, tom 1, nr 3, 255–263.
- Nicola Jane Shelton, and Craig S. Knott, Association Between Alcohol Calorie Intake and Overweight andObesity in English Adults, American Journal of Public Health, April 2014, Vol 104, No. 4.
- http://www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia [dostęp: 01.10.2017].
- Wang L, Lee IM, Manson JE. Alcohol consumption, weight gain, and risk of becoming overweight in middle-aged and older women. Arch Intern Med. 2010 Mar 8;170(5):453-61.
- http://nutritiondata.self.com/facts/beverages/3827/2 [dostęp: 01.10.2017].
- Ryu M, Kimm H, Jo J. Association between Alcohol Intake and Abdominal Obesity among the Korean Population. Epidemiol Health. 2010 May 19;32.
- John P Arnold. Origin and History of Beer and Brewing: From Prehistoric Times to the Beginning of Brewing Science and Technology. Cleveland, Ohio: Reprint Edition by BeerBooks, 2005.