Piwo – właściwości. Piwo a odchudzanie, cukrzyca, na nerki, po treningu
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Letnie wieczory wielu osobom kojarzą się z grillem przygotowanym wraz ze znajomymi, puszką piwa i dobrym towarzystwem. Ciemne, jasne, na miodzie lub gryczane, pszeniczne, bezglutenowe – ryżowe, filtrowane lub nie. Do wyboru mamy wiele rodzajów browaru, ale czy wiesz jakie posiada ono właściwości?
Piwo
Zgodnie z definicją, piwem określa się napój, który otrzymuje się w wyniku fermentacji alkoholowej brzeczki piwnej, czyli wodnego roztworu uzyskanego ze słodu jęczmiennego, wody oraz chmielu. Do produkcji browaru, wykorzystuje się specyficzne szczepy drożdży piwowarskich, które nadają charakterystyczny smak i aromat napojowi. Wykorzystywane składniki powinny być dobrej jakości, aby uzyskany produkt zadowalał klienta. Słód z jęczmienia posiada skrobię, która ulega fermentacji oraz korzystną zawartość białka w ziarnie. Mylnie kojarzony jako główny składnik piwa chmiel, nadaje piwu charakterystyczną barwę oraz aromat. A dobrej jakość woda łączy wszystkie składniki, dlatego powinna być neutralna w smaku.
Właściwości piwa
Piwo należy do grupy produktów fermentowanych, które kojarzone są z korzystnymi właściwościami zdrowotnymi. Czy i tak jest również w tym przypadku?
Kaloryczność piwa jest zbliżona do mleka, jednak różni się ono źródłem makroskładników, z których owa energia pochodzi. Piwo dostarcza węglowodanów prostych, dlatego szybko podnosi stężenie glukozy we krwi. Łagodnie pobudza przewód pokarmowy do wydzielania większej ilości soków trawiennych, co ułatwia trawienie spożytego pokarmu. Dostarcza również witamin z grupy B, szczególnie tiaminy (B1), ryboflawiny (B2) raz pirydoksyny (B6), które korzystnie oddziałują na układ nerwowy oraz przemiany metaboliczne zachodzące w organizmie. Zawarte są w nim również składniki mineralne, z których należy wymienić wapń, potas oraz magnez. Stąd wykazuje delikatne działanie zapobiegające osteoporozie, wspiera układ krążeniowy oraz serce. Warto dodać, że ze względu na sporą zawartość polifenoli, które niszczą wolne rodniki, piwo wykazuje działanie przeciwnowotworowe.
Dużym minusem piwa jest zawarty w nim etanol, który posiada udowodniony negatywny wpływ na organizm człowieka. Częste picie tego napoju może przyczynić się do rozwoju uzależniania od alkoholu oraz uszkodzić wątrobę. Picie alkoholu oraz napojów alkoholowych może zaburzać miesiączkowanie u kobiet, przyczyniać się do rozwoju raka piersi oraz powodować bezpłodność u obu płci. Alkohol uznawany jest za toksyczny związek, którego regularne picie przyczynia się do zaburzeń pracy wielu narządów m.in. wątroby, śledziony, trzustki oraz żołądka i wywołuje zmiany w układzie nerwowym.
Piwo a odchudzanie
Puszka piwa o objętości 500 ml dostarcza ok. 250 kcal. Biorąc pod uwagę, że celem diety odchudzającej jest wytworzenie deficytu energetycznego, 250 kcal to dosyć dużo. Myślę, że zdecydowanie lepiej w zamian za puszkę piwa zjeść mniejszy posiłek, który dostarczy podobną ilość energii, a nasyci organizm na dłużej.
Piwo a cukrzyca
Piwo nie jest zalecanym produktem dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ posiada wolną glukozę, która w szybki sposób podnosi stężenie cukru we krwi, co przyczynia się do hiperglikemii. Po szybkim skoku cukru, następuje jego równie szybki spadek, który może skończyć się w przypadku diabetyków hipoglikemią.
Piwo na nerki
Osoby ze schorzeniami nerek powinny zrezygnować z picia alkoholu, w tym piwa oraz palenia papierosów. Piwo dostarcza sporo fosforu, którego nadmiar niekorzystnie wpływa na pracę chorych nerek, dlatego w przypadku przewlekłej choroby nerek, ostrej choroby nerek oraz dny moczanowej i hiperurykemi, ten napój należy bezwzględnie wykluczyć z jadłospisu. Owszem, jest napojem o działaniu moczopędnym, co może wywołać korzystny efekt w przypadku niektórych chorób nerek, jednak nie powinno być stosowane jako element profilaktyki kamicy nerkowej lub w celu „rozbijania” powstałych już kamieni. Dodam, że w każdym przypadku, zdecydowanie lepiej wybierać piwo bezalkoholowe.
Piwo po treningu
Piwo samo w sobie dostarcza wartościowych składników mineralnych takich jak wapń, magnez oraz potas i witamin z grupy B, które zostają wykorzystywane w trakcie aktywności fizycznej przez organizm. Dostarcza również polifenoli, które neutralizują wytworzone wolne rodniki podczas intensywnego wysiłku, a wolna glukoza szybko uzupełnia wykorzystany glikogen zgromadzony w mięśniach. Niekorzystnym składnikiem zawartym w piwie jest etanol, który spożywany w dużych dawkach zaburza procesy anaboliczne oraz regeneracyjne mięśni po treningu. Zatem: piwo po treningu tak, ale bezalkoholowe!
Polska słynie z dobrego piwa. W obecnych czasach powstaje wiele nowych browarów, które oferują piwo wytworzone z dobrej jakości surowców, bogate w smak, aromat oraz wartości odżywcze. Raz na jakiś czas wypite piwo nie przyniesie negatywnych skutków dla zdrowia. Jak w przypadku wszystkiego najważniejszy jest umiar! Jeśli jednak należysz do fanów tego napoju, to polecam piwo bezalkoholowe, miej jednak w pamięci, że jedna puszka dostarcza tyle energii co drożdżówka, pięć dziesięciogramowych plastrów boczku lub kromka pieczywa posmarowana cienko masłem obłożona liściem sałaty, plasterkiem sera żółtego i zjedzona z pomidorem.
Literatura:
Dąbek A.: Proces produkcji piwa.
Moskalewicz J.: Problemy zdrowia prokreacyjnego związane z konsumpcją alkoholu. Alkoholizm i Narkomania 2007, 20, 1, str. 55-63.
Cichoż-Lach H., Grzyb M., Celiński K., Słomka M.: Nadużywanie alkoholu a alkoholowa choroba wątroby. Alkoholizm i Narkomania 2008, 21, 1, str. 55-62.
Dąbrowski P., Olszaniecka-Glinanowicz M., Chudek J.: Żywienie w przewlekłej chorobie nerek. Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2011, 7, 4.
Odbycie krótkiego spaceru po posiłku może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 u osób starszych. Dzieje się tak dlatego, że przechadzka pomaga w redukcji ryzykownych skoków poziomu cukru we krwi, które występują po napełnieniu żołądka żywnością.