Banany – właściwości, wartości odżywcze, przechowywanie i ciekawostki
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
W sklepach są dostępne przez cały rok. Stanowią bogactwo witamin i składników mineralnych. Ponadto mają szerokie zastosowanie w kuchni. Można jeść je na podwieczorek, drugie śniadanie, jako dodatek do ciast lub musów. Dowiedzmy się zatem coś więcej o jednym z najpopularniejszych owoców na świecie.
Banan to jedna z najstarszych roślin. Pierwsze wzmianki o bananach pojawiły się już w VI wieku p.n.e. Większość jest uprawiana w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Zrywane są zielone (niedojrzałe) i statkami transportowane do różnych części świata głównie do Europy. Na nasz kontynent banan dotarł dosyć późno, bo dopiero w XIX wieku, ale od początku zyskał ogromną popularność, którą cieszy się do dzisiaj. Istnieje wiele gatunków bananów, głównie uprawia się deserowe i skrobiowe. Te pierwsze dostarczane są m.in. na nasz polski rynek, drugie są transportowane do najuboższych krajów w celu wyżywienia ludności. Spożywa się je głównie po ugotowaniu lub upieczeniu. Inne odmiany bananów: czerwone, jabłkowe, mini.
Banany – właściwości
Banany wykazują wiele właściwości zdrowotnych. Mogą być pomocne przy niektórych schorzeniach zdrowotnych, dolegliwościach, a także mają zastosowanie w kosmetyce. Do najważniejszych właściwości można zaliczyć:
- obniżenie ciśnienia tętniczego i cholesterolu,
- pomagają w walce z depresją, z niedokrwistością,
- wzmacniają prace układu nerwowego,
- wspomagają procesy trawienne,
- łagodzą zgagę, wzdęcia, mogą być pomocne w zaparciach lub biegunkach,
- zapobiegają nowotworom (głównie nerek),
- mogą być pomocne, gdy dokuczają skurczę nóg nocą,
- skórka banana działa kojąco na podrażnienia, zranienia skóry,
- dostarczają organizmowi dużo energii.
Banany – wartości odżywcze
Banany są wysokokaloryczne. Średnio 100 g dostarcza ok. 90 kcal. Z tego też powodu banan jest dobrą opcją na podwieczorek lub drugie śniadanie. W owocach tych jest też dosyć sporo węglowodanów i błonnika. Ponadto są źródłem witaminy C, witamin z grupy B (głównie B3 i B6), A, E, potasu, magnezu, żelaza i cynku. Spośród wszystkich składników banany zawierają najwięcej potasu aż ok. 350 mg w 100g.
Banany – przechowywanie
Banany należy przechowywać w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, ale nie w lodówce, ponieważ pod wpływem niskiej temperatury mogą stracić cenne składniki odżywcze. Nie powinno się trzymać ich w ciepłych i nasłonecznionych miejscach, ponieważ przyspiesza to proces ich dojrzewania. Banany można trzymać wraz z innymi owocami, jednakże z dala od jabłek, ponieważ wtedy też mogą szybciej zacząć ciemnieć i dojrzewać. Ponadto można je pokroić w plasterki i zamrozić lub ususzyć.
Banany – ciekawostki
- W niektórych krajach z bananów powstaje wino i piwo.
- Wewnętrzna cześć skórki banana działa wybielająco, może być zatem stosowna przy wybielaniu zębów.
- Banany mają zastosowanie w kosmetyce, głównie w maseczkach regenerujących i nawilżających do twarzy.
- Brązowe i czarne plamki na skórce banana nie świadczą o jego psuciu się, lecz o tym, że są w pełni dojrzałe.
- Wbrew ogólnej opinie w końcówkach bananów wcale nie czyhają lamblie i jedząc je nic złego nam nie grozi. Lamblią można zarazić się w przypadku braku odpowiedniej higieny. Należy pamiętać o tym, żeby zawsze myć przed posiłkiem ręce oraz warzywa i owoce.
- Banany są polecane osobom rzucającym palenie, ponieważ pomagają w eliminowaniu skutków ubocznych po odstawieniu nikotyny.
Banany znane i lubiane przez większość osób mają wiele cennych właściwości i wartości odżywczych. Są powszechnie dostępne i łatwe w przechowywaniu. Ponadto są smaczne i można je stosować w kuchni na wiele sposobów. Najszybciej i najprościej jest zjeść je na surowo, są miękkie i słodkie. Można też przygotować z nich koktajle, musy, ciasta, sałatki owocowe, zjeść pieczone lub suszone.