Acerola – skład, właściwości i zastosowanie
Aktualizacja: 4 kwietnia, 2024
Acerola to niewielki okrągły owoc wywodzący się z Wysp Karaibskich. Cechuje się unikatowym składem, dzięki czemu idealnie mógłby wkomponować się w dietę Europejczyków.
Acerola – skład
Acerola jest bogata w witaminę C. W 100 gramach owocu znajduje się 1677.6 mg kwasu askorbinowego. Biorąc pod uwagę, że średnie dobowe zapotrzebowanie dla dorosłego człowieka wynosi 85 mg, już około 3 sztuki owocu są w stanie dostarczyć dzienną dawkę tej witaminy. Acerola może być zatem świetnym źródłem kwasu askorbinowego, stąd możliwość jej zastosowania jako naturalnego suplementu w stanach niedoborowych lub zwiększających zapotrzebowanie na tę witaminę. Warto włączyć ją do diety w okresie wykonywania wzmożonej aktywności fizycznej, po przebytej chorobie, której towarzyszyły wymioty, u osób starszych, cierpiących na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze.
Wiśnia z Barbados zawiera około 17 związków karotenoidowych, w tym głównie beta-karoten. Karotenoidy to związki nadające roślinom barwę, występują w towarzystwie innego barwnika – chlorofilu. W przypadku aceroli chlorofil ulega degradacji po około 26 dniach od kwitnienia, w związku z czym uwalniane są spore ilości karotenoidów zmieniające zabarwienie na czerwone. Karotenoidy to związki o działaniu antyoksydacyjnym, czyli zmniejszającym aktywność wolnych rodników tlenowych. Ponadto beta-karoten posiada aktywność prowitaminy A, co oznacza, że może się w nią przekształcać. Szacowana zawartość karotenoidów w 100 g owoców to 371–1881 mg.
Acerola w zależności od miejsca uprawy zawiera rożne antocyjany. Antocyjany to barwniki naturalnie występujące w żywności. Ludzki organizm przyswaja je w niewielkiej ilości, jednak ich działanie nie pozostaje obojętne. Oddziałują pozytywnie, spożywane w dużych ilościach mają działanie ochronne w stosunku do naczyń krwionośnych, korzystnie wpływają na profil lipidowy, stymulują produkcję rodopsyny – substancji niezbędnej w procesie widzenia.
Acerola – zastosowanie
Acerola to niewielki owoc o dużym potencjale prozdrowotnym. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C i barwników przy regularnym spożyciu ma korzystny wpływ na zdrowie. Może stanowić nieoceniony element diety Europejczyków, która niejednokrotnie odbiega od doskonałości. Ogromną stratą dla nas jest fakt, że nie uprawia się jej w naszej szerokości geograficznej. Jest to owoc bardzo delikatny, w związku z czym dociera do nas w formie soków, koncentratów czy suplementów. Za 500 ml takiego soku będziemy musieli zapłacić około 20 złotych. To spory wydatek, warto więc mimo wszystko korzystać z lokalnych dobrodziejstw – borówki, natki pietruszki, porzeczek, agrestu, malin, truskawek (w okresie zimowym mrożonych lub w postaci soków). Od czasu do czasu warto jednak mimo wysokiej ceny wyposażyć się w produkt z aceroli, np. w sytuacjach kiedy szczególnie potrzebna jest nam dodatkowa dawka kwasu askorbinowego – w okresach panujących przeziębień, po treningu fizycznym czy po przebytej grypie żołądkowej.
Owoc Aceroli można nazwać małym cudem natury, ale nie ona jedna kryje w sobie duży potencjał prozdrowotny. Szukajmy takich produktów każdego dnia i niech goszczą na naszych stołach jak najczęściej.
Literatura:
- Ewa Cieślik, Agnieszka Gębusia; Charakterystyka właściwości prozdrowotnych owoców roślin egzotycznych; Postęp Fitoterapii 2/2012
- Usda.gov
- Ewa Piątkowska, Aneta Kopeć, Teresa Leszczyńska; Antocyjany – charakterystyka, występowanie i oddziaływanie na organizm człowieka; Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2011,4
- Zdzisław E. Sikorski; Chemia Żywności; Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa