Żurawina, czyli superfoods w Twojej kuchni!

16 18 20

Superfoods to głównie warzywa i owoce, które są bogate w odżywcze składniki, takie jak antyoksydanty, witaminy, minerały, błonnik czy też wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Można śmiało określić je mianem naturalnych suplementów diety. Na tytuł superżywności z pewnością zasługują owoce żurawiny.

Żurawina od dawna znana jest ze zdolności do zapobiegania i leczenia zakażeń dróg moczowych. Na dzień dzisiejszy, liczne badania naukowe sugerują znacznie szersze działanie prozdrowotne tych owoców.

Ochrona układu moczowego przed zakażeniem

Zakażenia układu moczowego stanowią poważny problem zdrowotny i dotyczą znacznie częściej kobiet niż mężczyzn.
Początkowo funkcję hamowania rozwoju bakterii przyznawano kwasom zawartym w żurawinie, jednak obecnie wiadomo, że jest to zasługa związków o nazwie proantocyjanidy, które zapobiegają zagnieżdżaniu się bakterii w błonie śluzowej dróg moczowych..

Zapobieganie wrzodom żołądka

Wrzody trawienne głównie są spowodowane zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. W badaniach laboratoryjnych dowiedziono, iż składniki z żurawiny hamują adhezję H.pylori do komórek nabłonka żołądka, zapobiegając tym samym rozwojowi owrzodzeń.

Dla zdrowia serca i układu krążenia

Dzięki zawartości flawonoidów, owoce żurawiny wspierają pracę układu krwionośnego. W żurawinie występują takie flawonoidy jak: antocyjany, flawonole oraz proantocyjanidy, które są silnymi antyoksydantami. Żurawina działa także przeciwzapalnie, co przyczynia się do ochrony układu sercowo-naczyniowego. Stres oksydacyjny oraz przewlekłe zapalenia zwiększają ryzyko uszkodzeń ścian naczyń krwionośnych, co z kolei rzutuje na pojawienie się miażdżycy. Przeciwutleniające związki zawarte w żurawinie zmniejszają stres oksydacyjny, powodując spadek ciśnienia tętniczego krwi oraz zapobiegając uszkodzeniom ścian naczyń krwionośnych.

Dla zdrowia naszych zębów

Składniki zawarte w żurawinie są zdolne do hamowania, a nawet odwracania powstającej płytki nazębnej, która często prowadzi do próchnicy. Owoce żurawiny mogą być również pomocne w stanach zapalnych dziąseł.

Korzystny wpływ na mikroflorę jelit

Badania naukowe wykazały, iż żurawina jest w stanie pomóc zoptymalizować równowagę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Dowiedziono zależność między spożywaniem owoców żurawiny a wzrostem liczby Bifidobacterium – czyli pożytecznych bakterii probiotycznych.

Właściwości przeciwnowotworowe

Dzięki wysokiej zawartości związków antyoksydacyjnych i właściwościom przeciwzapalnym żurawina zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów sutka, okrężnicy, płuc i gruczołu krokowego.

Zdrowy sok z żurawiny.

Zdrowy sok z żurawiny.

Możliwości wykorzystania żurawiny w kuchni

Żurawina jest dosyć oryginalnym owocem w kuchni, ponieważ możemy ją zastosować niemal do wszystkiego: do deserów, mięsa, ryb, surówek itp.

Wykorzystaj żurawinę do:

  • Kisieli i galaretek
  • Koktajli
  • Ciast, np. tarta z jabłkiem, żurawiną i cynamonem
  • Musu żurawinowego jako nadzienie do naleśników
  • Schabu pieczonego, drobiu
  • Surówek owocowych

Superfoods, do których należą także owoce żurawiny, oddziałują pozytywnie na nasz organizm, dlatego warto wprowadzić je do swojej diety. Największe właściwości wykazują, jeśli spożywamy je na surowo, ale nie ma także przeszkód, aby urozmaicić nasze menu owocami żurawiny po obróbce termicznej (należy jedynie pamiętać, że zawartość witamin ulegnie redukcji).

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Żurawina, czyli superfoods w Twojej kuchni! - 3.4/5. Oddano 15 głosy.
Autor artykułu: