10 sposobów na wykorzystanie nasion Chia
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Dotychczas nieznane, dziś robią niemałą furorę w świecie zdrowej żywności. Określane mianem superfoods, niepozorne ziarenka stają się coraz chętniej wykorzystywane w kuchni. Do czego? Sprawdź 10 sposobów na wykorzystanie nasion chia – być może nie znasz jeszcze każdego z nich?
10 sposobów na wykorzystanie nasion Chia
- smakowa woda – wielu z nas nie przepada za piciem zwykłej wody mineralnej ze względu na jej mdły smak. Wrzucenie szczypty nasion chia, kilku listków suszonej mięty oraz kostek lodu powinno zdecydowanie urozmaicić smak napoju, a jak się okazuje – również lepiej nawodnić organizm, dostarczając mu ponadto wszystkich mikroelementów, które zawiera chia!
- chia fresca – w wariacjach na temat napojów z dodatkiem chia możemy pójść jeszcze o krok dalej, przygotowując napój zwany Chia fresca lub iskiate. Przygotowuje się go na bazie nasion chia, wody kokosowej, soku z limonki, nasion stevii i odrobiny syropu z agawy. Chia fresca będzie ciekawą i zdrowszą alternatywą dla barwionych napojów gazowanych!
- dodatek do koktajli – ciekawym sposobem na wykorzystanie nasion chia jest wrzucenie ich do przygotowanego koktajlu (po jego zrobieniu). Płynny deser nabierze wtedy gęstszej konsystencji i będzie bardziej syty. Co więcej, taki zabieg może lekko obniżyć indeks glikemiczny posiłku, gdyż nasiona chia ograniczają w pewnym stopniu szybkość wchłaniania glukozy z przewodu pokarmowego. Co więcej, dostarczymy sobie również błonnika, który został usunięty z owoców składających się na koktajl podczas obierania ich ze skórki.
- dżem z chia – nasionka szałwii hiszpańskiej z powodzeniem zastąpią sztuczne środki żelujące używane do przygotowania dżemów. W tym celu dowolne owoce (np. truskawki), po umyciu, odszypułkowaniu i pokrojeniu na mniejsze części należy dusić na małym ogniu z małą ilością wody, odrobiną cukru lub zdrowszego zamiennika oraz sokiem z cytryny, po czym wrzucić zmienione nasiona chia i zamieszać. Zmniejszyć ogień, poczekać na zgęstnienie masy i przełożyć do słoika. Gotowe! Polecana proporcja to 2 łyżki zmielonych nasion na 2 szklanki owoców.
- „zagęstnik” do owsianki – nasionka chia, ze względu na swoje żelujące i zagęszczające właściwości, świetnie zagęszczą owsianki, jaglanki i inne, temu podobne dania. Wrzucenie ich do garnuszka pod koniec gotowania posiłku sprawi, że uzyskamy pożądaną konsystencję. Z pewnością przypadnie ona do gustu fanom gęstej owsianki!
- posypka – chia znajduje zastosowanie nie tylko jako składnik potraw, może być również ich dekoracją. Posypanie sałatki, kanapki czy pasty szczyptą nasion będzie ciekawym dodatkiem wizualnym, a przy tym „przemycimy” trochę wartości odżywczych nasion do naszego posiłku!
- zamiennik jajka w wypiekach – to jedno z najbardziej popularnych zastosowań chia. Korzystają z niego osoby, które nie chcą lub nie mogą spożywać jaj. Choć trudno z chia zrobić jajecznicę, świetnie sprawdzi się jako zamiennik wypieków. W tym celu należy dokładnie zmieszać 1 łyżkę zmielonych nasion chia z 3 łyżkami wody i odstawić na kilka minut. Taka mieszanka jest zamiennikiem dla jednej sztuki jajka, jeśli potrzebujemy więcej – należy zwielokrotnić proporcje.
- jako mąka – na rynku można już kupić mąkę z nasion chia. Są to gotowe, zmielone ziarna, które można od razu wykorzystać na wcześniej zaproponowane sposoby. Można również eksperymentować z jej dodatkiem do wypieków, zastępując część zwykłej mąki, jednak uwaga – chia bardzo mocno chłonie wodę, więc zwiększenie ilości płynów będzie konieczne!
- baza do ciasta – szałwię hiszpańską można wykorzystać nie tylko jako składnik ciasta, w formie zamiennika jajka lub mąki, ale także jako samą bazę dla deseru. Coraz modniejsze ostatnio stają się ciasta z chia, podobne w wyglądzie i smaku do serników na zimno. Zwykle powstają poprzez gotowanie nasion chia na mleku (roślinnym lub zwierzęcym) z dodatkiem agaru lub żelatyny i pozostawienie otrzymanej masy do stężenia w lodówce (wcześniej przenosząc ją do okrągłej formy). Powstały „spód” do ciasta jest następnie ozdabiany galaretką i owocami. Taki deser, przypominający wyglądem ciasto, będzie idealną propozycją na letnią przekąskę – lekką i słodką, a przy tym dość wartościową odżywczo!
- batony z chia – nasiona szałwii hiszpańskiej świetnie sprawdzą się również jako jeden ze składników zdrowych batonów energetycznych. Będą świetnie „wiązać” przygotowaną masę sprawiając, że bez trudu uformujemy pożądany kształt. Co więcej, wzbogacimy swoje batony w odrobinę kwasów z grupy omega-3, wapnia i magnezu. Same korzyści!
Gdzie kupić nasiona Chia
Rosnąca popularność małych ziarenek sprawiła, że stają się one dostępne w coraz większej ilości sklepów. Spotkamy je przede wszystkim na półkach punktów ze zdrową żywnością i ekologicznych. Pojawiają się również w marketach – tych mniejszych i większych, które również starają się sprostać potrzebom odbiorców. Fani wirtualnych zakupów bez problemu kupią je także w internecie. Bardzo możliwe, że trochę przy tym zaoszczędzą, gdyż sklepy internetowe z reguły oferują odrobinę niższe ceny niż te stacjonarne.
Pudding z Chia
Pudding z chia to chyba najbardziej znany deser z wykorzystaniem małych ziarenek. Przygotowujemy go wykorzystując nasiona chia, mleko (najczęściej kokosowe, może być też inny rodzaj) oraz dowolne dodatki, np. owoce. Tak przygotowany pudding odstawiamy do lodówki, by schłodził się i nabrał pożądanej gęstości. Stanie się świetnym, zdrowym i lekkim deserem, którym na pewno zaskoczymy gości!
Nasiona Chia – przepisy
Składniki:
- 250 ml mleka kokosowego, migdałowego, krowiego
- 4 łyżki nasion chia
- 250 g truskawek mrożonych lub świeżych
- 2 łyżki syropu z agawy, miodu, ksylitolu lub zwykłego cukru
Przygotowanie: do mleka dodajemy nasiona chia, mieszamy i zostawiamy na całą noc w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku. Truskawki miksujemy razem np. z syropem z agawy. Łączymy z powstałym po nocy puddingiem. Przekładamy do pucharków, dekorujemy świeżymi owocami
Składniki:
- 2 szklanki truskawek
- 2 łyżki zmielonych nasion chia
- sok z chia
Przygotowanie: truskawki dokładnie umyć i odkroić szypułki szypułki. Pokroić na mniejsze kawałki.
Do rozgrzanego rondla przełożyć truskawki i dusić je aż puszczą soki, można je ugniatać widelcem. Dodać zmielone nasiona chia oraz odrobinę soku z cytryny. Dżem trzymać na średnim ogniu aż się zredukuje i zacznie gęstnieć. Przełożyć do słoika, odczekać aż ostygnie i pasteryzować jak zwykle. Smacznego!
Składniki na jedną dużą szklankę/słoik 350ml:
- 300 ml wody kokosowej
- 2 łyżki soku z limonki
- 2 łyżki nasion chia lub więcej wg uznania
- odrobina syropu z agawy/stewii
Przygotowanie: do szklanki bądź słoika wsypać nasionka, wlać sok z limonki i ew. dosładzacz. Zalać wodą i porządnie wymieszać. Odczekać kilka minut i popijać razem z nasionkami wcześniej je mieszając. W sezonie letnim można dorzucić świeże owoce i listki świeżej mięty.
Literatura:
- przepis na pudding chia : ttps://zpierwszegotloczenia.pl/przepis/truskawkowy-pudding-chia/1
- Przepis na dżem z chia : http://ervegan.com/2015/06/truskawkowy-dzem-z-nasion-chia-bez-cukru/
- http://ervegan.com/2015/03/chia-fresca-orzezwiajacy-napoj-z-nasionami-chia/