Prosta droga do wyeliminowania złych nawyków
Mieszkała stonoga pod Białą,
Bo tak się jej podobało.
Raz przychodzi liścik mały
Do stonogi,
Że proszona jest do Białej
Na pierogi.
Ucieszyło to stonogę,
Więc ruszyła szybko w drogę.
Nim zdążyła dojść do Białej,
Nogi jej się poplątały:
Lewa z prawą, przednia z tylną,
Każdej nodze bardzo pilno,
Szósta zdążyć chce za siódmą, (…)
Któż z was nie zna lub kiedykolwiek nie słyszał tego wiersza Brzechwy. Obrazuje on, w jaki sposób nawyki ułatwiają nam życie. Sprawiają, że nie myślimy nad większością codziennych zachowań, przez co jesteśmy bardziej efektywni. Przykład stonogi, która świadomie analizowała i zastanawiała się, którą nogą ma rozpocząć spacer sprawił, że zamiast dotrzeć do celu, tkwiła w miejscu.
Nawyki niewątpliwie mają swoje plusy, ponieważ pomagają utrzymać nasze zdrowie psychiczno-fizyczne w dobrej kondycji. Ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków, a także sprawdzają się w większości wykonywanych zawodów. Co jednak w sytuacji, gdy wykształciliśmy złe nawyki?
Skąd się biorą złe nawyki?
Mechaniczne zachowania kształtują się już we wczesnym dzieciństwie, dlatego to od rodziców w dużej mierze zależy to, jakich nawyków nabędą ich pociechy. Jak pokazują badania u 75% populacji wykształcają się cechy nieprawidłowego zgryzu i rozwoju twarzy. Skąd one się biorą? Przyczyna może tkwić w oddychaniu przez usta, nieprawidłowym przełykaniu itp. Są to nawyki, których dzieci nabyły we wczesnym dzieciństwie, a którego skutków ich rodzice nie przewidzieli.
Dlaczego niektórzy dorośli mają ładne zęby, a inni zmagają się z próchnicą? Jedną z przyczyn jest mycie zębów lub jego brak po posiłku. Ten pozornie niewymagający wysiłku nawyk sprawia, że możemy cieszyć się pięknym uśmiechem, bez konieczności częstych wizyt u dentysty. Przykładów można mnożyć, a ich lista i tak nie zostanie zamknięta.
Nawyki, a praca zawodowa
Zdarzyło się wam kiedykolwiek, że wasze zachowanie wywołało niezadowolenie przełożonego? Gorzej jeśli taka sytuacja się powtarza i wynika z naszego złego nawyku.
Jesteśmy tylko ludźmi i każdemu może się zdarzyć np. spóźnić. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś notorycznie nie przestrzega reguł i określonych godzin pracy. Niekiedy próbuje się usprawiedliwiać: „Ja już tak mam – nigdy nie mogę się wyrobić na czas”. Jak sądzicie, jak długo takie zachowanie będzie tolerowane przez przełożonego? Dzień, miesiąc … Czy faktycznie, nic nie jesteśmy w stanie zrobić? Nic bardziej mylnego. Walka z nawykami, najczęściej trwa od 20 do 70 dni, niemniej jednak można ją wygrać. Z pewnością zostanie to także dostrzeżone przez przełożonego.
Jak zmotywować się do zmiany złych nawyków?
Z nawykami jest jak z postanowieniami noworocznymi. Co roku obiecujemy sobie, że schudniemy, rzucimy palenie itp. Od czego zacząć?
- Określ, które nawyki chcesz wyeliminować: pamiętaj wybierz te, które naprawdę przeszkadzają ci w codziennym życiu. Obniż jednak poprzeczkę, poprzez ograniczenie ich liczby do 3 najważniejszych. Nie wszystko na raz.
- Podziel się swoim postanowieniem zmiany mechanicznego zachowania z ludźmi optymistycznie nastawionymi do życia, takimi którzy będą cię wspierać w walce z własnymi słabościami.
- Ciesz się i nagradzaj drobne sukcesy. Pozwól sobie na drobne przyjemności, jeśli już wytrwałeś w postanowieniu przez określony czas.
- Zacznij wprowadzać zmiany już dzisiaj. Mówienie: „zaczynam od jutra”, „z początkiem miesiąca…” sprawi, że nie będziesz odpowiednio zmotywowany. Nigdy nie odwlekaj czegoś, co możesz zrobić dziś, szczególnie jeśli ma to pomóc w wyzbyciu się złego nawyku.
- Prowadź pamiętnik/notatnik. Zapisuj swoje pozytywne i negatywne emocje. Pozwoli ci to poznać, w jakich sytuacjach, przy jakich osobach najtrudniej ci trzymać się postanowień. Wyeliminuj to, co przeszkadza ci osiągnąć sukces.
- Nie zrażaj się potknięciami. Każdemu zdarza się przewrócić pomimo, że idąc patrzył pod nogi. Nie uznawaj tego za porażkę. Wręcz przeciwnie wyciągnij z tej sytuacji odpowiednie wnioski.
Wyrobienie w sobie dobrych nawyków to zadanie niełatwe, ale możliwe. Warto próbować, bo tylko i wyłącznie od nas zależy jak będzie wyglądać nasze życie. Jeśli chcemy coś zmienić, nie powinniśmy z tym zwlekać, ale od razu podjąć stosowne działania, które pozwolą na osiągnięcie zamierzonego celu. Nawet się nie spostrzeżesz, kiedy nowe, zdrowe zachowania wejdą ci w nawyk.