Wywar z liści laurowych – przeciwwskazania i skutki uboczne

O liściach laurowych słyszał chyba każdy. Znalazły one bowiem szerokie zastosowanie w kuchni. Są jedną z najczęściej stosowanych przypraw. Nie wszyscy jednak wiedzą, że liście laurowe, zwane również wawrzynem, używane są też w medycynie ludowej jako środek wspomagający leczenie wielu chorób.
Wywar z liści laurowych
Zarówno liście laurowe, jak i przygotowany z nich wywar wykazują pozytywne właściwości przy różnych problemach zdrowotnych. Wodne i alkoholowe wyciągi z wawrzynu pobudzają krążenie krwi, a także wzmagają skurcze mięśnia sercowego i usprawniają krążenie w kończynach i mózgowiu. Dodatkowo wykazują działanie ochronne na miąższ wątroby, działanie żółciopędne, żółciotwórcze oraz rozkurczowe. Korzystnie wpływają na centralny układ nerwowy. Dzięki zwiększeniu diurezy i wydzielania potu pomagają także usuwać szkodliwe i zbędne metabolity.
Co więcej, wawrzyn poprawia trawienie oraz przyswajanie składników pokarmowych. Wyciąg z liści laurowych hamuje rozwój grzybów i bakterii. Zastosowany na skórę poprawia jej koloryt, osusza ją i odkaża. Natomiast dzięki wcieraniu płynu we włosy możliwe jest zapobieganie ich wypadaniu i utracie połysku [1].
Liście laurowe wykazują również działanie wzmagające apetyt i stymulujące trawienie [2].
Wywar z liści laurowych – przeciwwskazania
Należy pamiętać, że substancje lecznicze, które bazują na liściach laurowych, mają na organizm bardzo silne działanie. Dlatego powinno się zachować ostrożność podczas ich stosowania.
Ze spożywania wywaru z liści laurowych powinny zrezygnować kobiety będące w ciąży. Jego działanie nie zostało dobrze przebadane i nie ma pewności, czy produkt ten dla przyszłych matek jest bezpieczny [3]. Dotyczy to również kobiet karmiących piersią, jak i małych dzieci czy też osób starszych. Ze względu na zbyt mało badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania liści laurowych, grupy te powinny zachować ostrożność, przyjmując takie preparaty. U osób cierpiących na choroby trzustki spożycie liści laurowych może natomiast powodować bóle brzucha [4].
Liście laurowe, jak również sporządzone z nich wywary, zawierają wiele substancji czynnych. Ich stosowanie nie jest wskazane w przypadku alergii na którykolwiek ze składników preparatu.
Wywar z liści laurowych – skutki uboczne
Wawrzyn spożywany w bardzo dużych ilościach działa narkotycznie. Jego przedawkowanie może również obniżać ciśnienie tętnicze krwi [3].
Konsumpcja wywaru z liści laurowych w nadmiarze może także powodować reakcje alergiczne. Zbyt duże dawki przyjęte jednorazowo działają toksycznie. Podkreśla się jednak, że dotyczy to głównie ekstraktów z liści laurowych, w których stężenie substancji czynnych jest dużo wyższe niż w wywarze [4].
Zwraca się uwagę na fakt, iż zbyt duże spożycie wywaru z liści laurowych może wywołać dolegliwości żołądkowe. Przedawkowanie może też spowodować krwotok. Dlatego tak istotne jest picie zalecanej porcji naparu. Nie należy przekraczać bezpiecznej dawki.
W przypadku stosowania wywaru do leczenia zewnętrznego, przykładowo w formie okładów stosowanych na skórę, można używać go bez ograniczeń [5]. Wyjątkiem są rzadkie przypadki alergii kontaktowej wywołanej substancjami czynnymi zawartymi w liściach laurowych. Wówczas konieczne jest zaprzestanie przyjmowania preparatów [6].
Substancje czynne występujące w liściach laurowych mogą wykazywać silne działanie. Wywar z liści stosowany jest wspomagająco przy wielu różnych problemach zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że nie każdy powinien takie wywary spożywać. Również dawka preparatu ma znaczenie. To, co w umiarkowanych ilościach korzystnie wpływa na zdrowie, w nadmiarze może okazać się toksyczne.
Literatura:
- Wawrzyn – Laurus, Medycyna dawna i współczesna, dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia [dostęp online: http://rozanski.li/162/wawrzyn-laurus/],
- Samolecznictwo i ziołolecznictwo w profilaktyce i leczeniu zwierząt gospodarskich, Anna Budny, Robert Kupczyński, Sylwia Sobolewska, Mariusz Korczyński, Wojciech Zawadzki, Acta Sci. Pol., Medicina Veterinaria 11 (1) 2012, 5-24 [dostęp online: http://www.acta.media.pl/pl/full/5/2012/000050201200011000010000500024.pdf],
- Fructus Lauri – owoc wawrzynu w praktycznej fitoterapii, Medycyna dawna i współczesna, dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia [dostęp online: http://rozanski.li/1324/fructus-lauri-owoc-wawrzynu-w-praktycznej-fitoterapii/],
- Bay leaf, is it toxic or what? [dostęp online: http://thetoxicologisttoday.blogspot.com/2010/09/bay-leaf-is-it-toxic-or-what.html],
- Liść laurowy i olej laurowy – właściwości lecznicze, zastosowania [dostęp online: https://www.medme.pl/artykuly/lisc-laurowy-i-olej-laurowy-wlasciwosci-lecznicze-zastosowania,67640.html],
- Allergic contact dermatitis caused by laurel leaf oil, Susana Brás, Pedro Mendes-Bastos, Cristina Amaro and Jorge Cardoso, Contact Dermatitis, 72, 398–421.

Liść laurowy jest przyprawą popularnie używaną do mięs czy zup w każdym polskim domu. Wiele osób ceni go za aromat, lecz nie każdy wie, jak korzystny wpływ ma on na zdrowie. Zalety można mnożyć. Między innymi liść laurowy poprawia kondycję włosów, wspomaga walkę z grypą i chorobami stawów, a nawet wspomaga redukcję masy ciała. czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !