Wywar z liści laurowych – przeciwwskazania i skutki uboczne
Aktualizacja: 26 lutego, 2024
O liściach laurowych słyszał chyba każdy. Znalazły one bowiem szerokie zastosowanie w kuchni. Są jedną z najczęściej stosowanych przypraw. Nie wszyscy jednak wiedzą, że liście laurowe, zwane również wawrzynem, używane są też w medycynie ludowej jako środek wspomagający leczenie wielu chorób.
Wywar z liści laurowych
Zarówno liście laurowe, jak i przygotowany z nich wywar wykazują pozytywne właściwości przy różnych problemach zdrowotnych. Wodne i alkoholowe wyciągi z wawrzynu pobudzają krążenie krwi, a także wzmagają skurcze mięśnia sercowego i usprawniają krążenie w kończynach i mózgowiu. Dodatkowo wykazują działanie ochronne na miąższ wątroby, działanie żółciopędne, żółciotwórcze oraz rozkurczowe. Korzystnie wpływają na centralny układ nerwowy. Dzięki zwiększeniu diurezy i wydzielania potu pomagają także usuwać szkodliwe i zbędne metabolity.
Co więcej, wawrzyn poprawia trawienie oraz przyswajanie składników pokarmowych. Wyciąg z liści laurowych hamuje rozwój grzybów i bakterii. Zastosowany na skórę poprawia jej koloryt, osusza ją i odkaża. Natomiast dzięki wcieraniu płynu we włosy możliwe jest zapobieganie ich wypadaniu i utracie połysku [1].
Liście laurowe wykazują również działanie wzmagające apetyt i stymulujące trawienie [2].
Wywar z liści laurowych – przeciwwskazania
Należy pamiętać, że substancje lecznicze, które bazują na liściach laurowych, mają na organizm bardzo silne działanie. Dlatego powinno się zachować ostrożność podczas ich stosowania.
Ze spożywania wywaru z liści laurowych powinny zrezygnować kobiety będące w ciąży. Jego działanie nie zostało dobrze przebadane i nie ma pewności, czy produkt ten dla przyszłych matek jest bezpieczny [3]. Dotyczy to również kobiet karmiących piersią, jak i małych dzieci czy też osób starszych. Ze względu na zbyt mało badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania liści laurowych, grupy te powinny zachować ostrożność, przyjmując takie preparaty. U osób cierpiących na choroby trzustki spożycie liści laurowych może natomiast powodować bóle brzucha [4].
Liście laurowe, jak również sporządzone z nich wywary, zawierają wiele substancji czynnych. Ich stosowanie nie jest wskazane w przypadku alergii na którykolwiek ze składników preparatu.
Wywar z liści laurowych – skutki uboczne
Wawrzyn spożywany w bardzo dużych ilościach działa narkotycznie. Jego przedawkowanie może również obniżać ciśnienie tętnicze krwi [3].
Konsumpcja wywaru z liści laurowych w nadmiarze może także powodować reakcje alergiczne. Zbyt duże dawki przyjęte jednorazowo działają toksycznie. Podkreśla się jednak, że dotyczy to głównie ekstraktów z liści laurowych, w których stężenie substancji czynnych jest dużo wyższe niż w wywarze [4].
Zwraca się uwagę na fakt, iż zbyt duże spożycie wywaru z liści laurowych może wywołać dolegliwości żołądkowe. Przedawkowanie może też spowodować krwotok. Dlatego tak istotne jest picie zalecanej porcji naparu. Nie należy przekraczać bezpiecznej dawki.
W przypadku stosowania wywaru do leczenia zewnętrznego, przykładowo w formie okładów stosowanych na skórę, można używać go bez ograniczeń [5]. Wyjątkiem są rzadkie przypadki alergii kontaktowej wywołanej substancjami czynnymi zawartymi w liściach laurowych. Wówczas konieczne jest zaprzestanie przyjmowania preparatów [6].
Substancje czynne występujące w liściach laurowych mogą wykazywać silne działanie. Wywar z liści stosowany jest wspomagająco przy wielu różnych problemach zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że nie każdy powinien takie wywary spożywać. Również dawka preparatu ma znaczenie. To, co w umiarkowanych ilościach korzystnie wpływa na zdrowie, w nadmiarze może okazać się toksyczne.
Literatura:
- Wawrzyn – Laurus, Medycyna dawna i współczesna, dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia [dostęp online: http://rozanski.li/162/wawrzyn-laurus/],
- Samolecznictwo i ziołolecznictwo w profilaktyce i leczeniu zwierząt gospodarskich, Anna Budny, Robert Kupczyński, Sylwia Sobolewska, Mariusz Korczyński, Wojciech Zawadzki, Acta Sci. Pol., Medicina Veterinaria 11 (1) 2012, 5-24 [dostęp online: http://www.acta.media.pl/pl/full/5/2012/000050201200011000010000500024.pdf],
- Fructus Lauri – owoc wawrzynu w praktycznej fitoterapii, Medycyna dawna i współczesna, dr Henryk Różański; nauki medyczne i biologiczne; fitoterapia, fitochemia [dostęp online: http://rozanski.li/1324/fructus-lauri-owoc-wawrzynu-w-praktycznej-fitoterapii/],
- Bay leaf, is it toxic or what? [dostęp online: http://thetoxicologisttoday.blogspot.com/2010/09/bay-leaf-is-it-toxic-or-what.html],
- Liść laurowy i olej laurowy – właściwości lecznicze, zastosowania [dostęp online: https://www.medme.pl/artykuly/lisc-laurowy-i-olej-laurowy-wlasciwosci-lecznicze-zastosowania,67640.html],
- Allergic contact dermatitis caused by laurel leaf oil, Susana Brás, Pedro Mendes-Bastos, Cristina Amaro and Jorge Cardoso, Contact Dermatitis, 72, 398–421.