Wskaźnik Pearla – sprawdź skuteczność swojej antykoncepcji

16 18 20

Antykoncepcja jest sposobem planowania potomstwa. Stosując różne środki antykoncepcyjne, mamy na celu zapobieżenie nieplanowanego poczęcia. Jedne metody są bardziej skuteczne od drugich co mierzone jest za pomocą wskaźnika Pearla.

Wskaźnik Pearla

Wskaźnik Pearla został stworzony przez amerykańskiego biologa w 1932 roku – Raymonda Pearla, którego zainteresowania skupiały się wokół genetyki. Omawiany wskaźnik miał na celu mierzenie skuteczności różnych metod antykoncepcyjnych. Definicja mówi, że wskaźnik podaje ilość zapłodnień w grupie 100 kobiet, które stosowały daną, konkretną metodę antykoncepcyjną w ciągu roku. Zatem jeśli wskaźnik wynosi 10, oznacza to, że przez rok stosowania danej metody antykoncepcji w grupie 100 kobiet, w ciążę zaszło 10. Z tego wynika, że im wskaźnik jest niższy, tym metoda jest skuteczniejsza.

Wskaźnik Pearla – wiarygodność

Niestety metoda ta nie jest pozbawiona wad, dlatego też coraz rzadziej można spotkać się ze wskaźnikiem Pearla w informacjach o skuteczności danej metody. Obecnie częściej wyrażana jest ona w procentach, co jest znacznie łatwiejsze w interpretacji.

Wskaźnik Pearla opiera się na badaniu ilości poczęć w trakcie stosowania danej metody antykoncepcji. Zatem wiarygodność tej metody spada, gdy badane są różne populacje. Uzależnione jest to od jakości, systematyczności stosowania antykoncepcji, a także od świadomości i edukacji seksualnej. Badania wykazują, że wartość wskaźnika Pearla dotycząca tej samej metody antykoncepcji zmienia się w zależności od środowiska i populacji. Wynika to właśnie z różnic kulturowych, środowiskowych, a także poziomu edukacji. Bardzo istotna jest tutaj systematyczność stosowania antykoncepcji, gdyż pominięcie np. jednej tabletki może spowodować różnice we wskaźniku Pearla w porównaniu do innej grupy 100 kobiet, w której właściwie stosowano daną metodę.

Wskaźnik Pearla – skuteczność poszczególnych metod

Wskaźnik Pearla bez stosowania żadnej metody antykoncepcji wynosi 85, a więc jest to wynik bardzo wysoki. W tabeli podajemy wartości wskaźnika Pearla dla różnych metod antykoncepcji.

Metoda antykoncepcji Wskaźnik Pearla przy właściwym stosowaniu
Sterylizacja męska 0,10
Sterylizacja żeńska 0,5
Prezerwatywa męska 3
Tabletki antykoncepcyjne (hormony: estrogen, progesteron) 0,1
Minipigułki 0,5
Wkładka domaciczna (spirala) 0,6-0,8
Iniekcje hormonalne 0,3
Kapturek naszyjkowy (gdy kobieta nie rodziła) 9
Kapturek naszyjkowy (po urodzeniu dziecka) 26
Plaster antykoncepcyjny 0,2-1
Stosunek przerywany 4
Inne naturalne metody antykoncepcji (metoda kalendarzyka, objawowa, termiczna) 1-9
Kremy oraz pianki plemnikobójcze 4-30

Wskaźnik Pearla określa skuteczność danej metody antykoncepcji. Jednak obecnie nie jest powszechnie stosowany. Wykryto wiele błędów i różnic pojawiających się w wartościach wskaźnika dla różnych populacji, wynikających z odmiennej kultury, demografii czy edukacji. Obecnie częściej spotykamy się z procentowym wyrażaniem skuteczności metod antykoncepcji.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Wskaźnik Pearla – sprawdź skuteczność swojej antykoncepcji - 4.0/5. Oddano 9 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.

Opinie

  • narzeczona 30.12.2016, 10:42

    Ja używam tabletek antykoncepcyjnych. Na poczatku co prawda trudno było mi je dobrac bo ciagle męczyły mnie skutki uboczne, ale w koncu trafiłam na swoje własciwe. dostałam takie z naturalna pochodna progestronu, które oprócz antykoncepcji zadziałały również pozytywnie na cere. oczywiscie nie mam po nich żadnych skutków ubocznych i dobrze sie czuje.

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone