Właściwości mleka ryżowego, wskazania i przeciwwskazania do picia. Przepis na mleko ryżowe
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Mleka roślinne ostatnimi czasy zyskały na popularności. Na pewno związane jest to zataczającą coraz szersze kręgi modą na weganizm. Czy zastąpienie mleka krowiego mlekiem ryżowym to dobry pomysł?
Właściwości mleka ryżowego
Podobnie jak mleko krowie tak i mleko ryżowe ma wady i zalety. Zgodnie z danymi zawartymi w bazie USDA w 100g zawiera:
- 47 kcal
- 0,3 g błonnika
- 5,28g cukru (ale nie laktozy)
- 11 mg magnezu
- 0,47 mg witaminy E
- Nie zawiera nasyconych kwasów tłuszczowych ani cholesterolu
Nie sposób pominąć także faktu, że ryż jest jedną z najchętniej kumulujących arsen roślin. Przewlekłe narażenie na wysokie stężenia arsenu wiążą się ze zwiększonym ryzykiem nowotworów pęcherza, płuc i skóry. Czy w takim razie należy zupełnie zrezygnować z ryżu i jego produktów? Zgodnie z zaleceniami Food and Drug Administration – nie. Ryż może być elementem zbilansowanej diety, jednak z całą pewności nie powinien stanowić jej podstawy (monopol na jakikolwiek produkt w diecie nie jest zresztą korzystny). Zastąpienie od czasu do czasu szklanki mleka krowiego mlekiem ryżowym nie niesie ze sobą niekorzystnych dla zdrowia konsekwencji.
Mleko ryżowe – wskazania i przeciwwskazania
Komu można polecić tę mleczną alternatywę? Przede wszystkim trzem grupom osób – z nietolerancją laktozy, cierpiącym na alergię na białka mleka krowiego oraz weganom. Smak mleka ryżowego nieco odbiega od smaku mleka krowiego, jednak idealnie nadaje się do wszelkich shake’ów i koktajli. Dużą przewagą jest brak kwasów tłuszczowych nasyconych. Bez obaw mogą je pić osoby cierpiące na zaburzenia gospodarki lipidowej – np. z hipertriglicerydemią czy hipercholesterolemią. Nie dostarczy nam tak dobrze przyswajalnego wapnia – należy szukać go więc w innych źródłach. Kto powinien unikać mleka ryżowego? Cierpiący na cukrzycę – ze względu na wysoki indeks glikemiczny. Warto czytać etykiety – do niektórych napojów ryżowych dodawany jest cukier.
Mleko ryżowe – przepis
Najprostszym sposobem jest po prostu zalanie jednej szklanki ryżu 1 litrem wody. Pozostawienie na noc, następnie zmiksowanie i przecedzenie powstałego napoju. Zgodnie z upodobaniami mleko można dosłodzić lub wzbogacić aromatem, np. waniliowym czy kokosowym.
Mleko ryżowe może być ciekawym dodatkiem urozmaicającym codzienną dietę. Nie jest w stanie zastąpić jednak mleka krowiego. Poza tym należy mieć na uwadze, że ryż może stanowić rzeczywiste źródło szkodliwego arsenu.