Opinie

 1. Witam,
  Sama jestem w ciąży i sporo czytałam o odpowiedniej suplementacji witamin podczas ciąży. Wydaje mi się, że najbardziej obiektywnym źródłem jest opinia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących.
  Według tego tekstu najbardziej są nam potrzebne:

  1. kwas foliowy – niedobór może spowodować niedokrwistość megaloblastyczną, wzrost ryzyka wad otwartych OUN, wady serca, wady układu moczowego, wzrost ryzyka poronienia i zakrzepicy. W przypadku braku kwasu foliowego w diecie już po 4 miesiącach ciąży wyczerpią się nam jego zapasy.
  2. Wielonasycone kwasy tłuszczowe (Oleje Omega 3) – Odpowiednia suplementacja zapobiega przedwczesnemu porodowi (w 5,6,7 msc.), wpływa na prawidłowy rozwój siatkówki oka oraz na percepcję wrażeń wzrokowych i ich zamianę na impulsy nerwowe.
  3. Żelazo – Niedobór może spowodować anemie a co za tym idzie: przedwczesny poród, niedokrwistość zarówno u nas drogie mamy jaki u naszych maluszków oraz dużo niższą tolerancję na wysiłek fizyczny
  4. Jod – niedobór jodu może być przyczyną powstania wola tarczycowego, ale co groźniejsze może również doprowadzić do niedorozwoju umysłowego dzidziusia
  5. Witamina D3 – ta witamina jest nam potrzebna nie tylko podczas ciąży, jest bardzo ważna ponieważ obniża ryzyko zachorowania na część nowotworów (np. lita grubego i sutka). Niedobór podczas ciąży ale nie tylko może doprowadzić do zaburzenia gospodarki mineralno wapniowej co prowadzi do osteopenii a dalej do osteoporozy. Obniża również ryzyko wystąpienia BV.
  6. Magnez – wpływa na prawidłową gospodarkę mineralną kości, a jak wiemy jest to dla nas nie mały problem. Niedobór tego minerału może powodować zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego, zmniejsza również kurczliwość mięśni.
  7. Witamina K2MK7 – Ja ją biorę ponieważ przez nią lepiej przyswajalna jest witamina D3
  8. Selen – Ja dodatkowo suplementuje selen ponieważ bardzo pozytywnie wpływa na odporność.

Napisz swoją opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *