Probiotyki ginekologiczne dla kobiet w ciąży i nie tylko!
Aktualizacja: 26 marca, 2024
Błonę śluzową pochwy zasiedlają przeróżne mikroorganizmy, utrzymujące odpowiednie pH środowiska. Głównym producentem kwasu mlekowego jest Lactobacillus, który wytwarzając barierę ochronną chroni przed różnymi infekcjami i chorobami.
Naturalną florę bakteryjną pochwy może zakłócić wiele czynników. Ciąża, kuracja antybiotykowa, antykoncepcja hormonalna, niewłaściwa higiena – to czynniki sprzyjające zaburzeniom pH. By chronić dobroczynną florę bakteryjną z pomocą przychodzą nam probiotyki ginekologiczne, uzupełniające pożyteczne mikroorganizmy zasiedlające pochwę kobiety.
Probiotyki dla kobiet
Skład flory bakteryjnej zmienia się wraz z wiekiem kobiety. Zależy on od wielu czynników. Gdy dochodzi do zaburzeń flory bakteryjnej na skutek wcześniej wspomnianych zdarzeń, może dojść do nieprzyjemnych konsekwencji takiego stanu, jak: zapalenie z namnażaniem się mikroorganizmów chorobotwórczych, zakażenie dróg moczowych, waginoza bakteryjna czy drożdżyca. W następstwie tych zmian odczuwać możemy dyskomfort, świąd, pieczenie lub pojawić się mogą częste upławy.
Wskazaniem do stosowania probiotyków ginekologicznych, które ochronią układ moczowo-płciowy będzie przebyta antybiotykoterapia, leczenia przeciwgrzybiczne, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, częste wizyty na basenie, ciąża, karmienie piersią, częste podróże i zmiany klimatu oraz menopauza.
Bardzo ważne jest dopasowanie preparatu do potrzeb kobiety. Skład mikroflory bakteryjnej bardzo różni się w zależności od miejsca zamieszkania. Na rynku dostępne są probiotyki stworzone z myślą o kobietach zamieszkujących różne regiony świata, a zawarte w nich dobre mikroorganizmy, dobrane zostały zgodnie z mikroflorą kobiet. Jest to o tyle istotne, że dany szczep bakterii naturalnie bytujący w pochwie, lepiej spełnia swoją rolę przylegając do błony śluzowej.
Zobacz również:
- 5 naturalnych probiotyków, które możesz przygotować w domu
- Probiotyk – działanie. Probiotyk na zaparcia, biegunkę, odporność i odchudzanie
Probiotyki ginekologiczne
Probiotyki ginekologiczne możemy wybierać w formie doustnej lub dopochwowej. Obecnie na rynku dostępne są: tabletki doustne, globulki dopochwowe, tampony i podpaski probiotyczne.
Tabletki doustne to proste i wygodne rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy chcemy zapewnić sobie profilaktyczną ochronę przed infekcjami. Taka forma zapewni również uzupełnienie mikroflory bakteryjnej podczas infekcji, jednak na efekty działania tabletek z probiotykiem należy poczekać około 2 tygodni.
Globulki dopochwowe w odróżnieniu od tabletek działają miejscowo. Bezpośrednio po aplikacji dany środek zaczyna działać. Wyróżnia się szybkością działania i często stosowany jest w sytuacjach kryzysowych, kiedy potrzebna jest natychmiastowa dawka „leczniczych” bakterii. Oczywiście kobieta może odczuwać pewien dyskomfort stosowania tego typu środków. Wskazaniem do stosowania tej formy probiotyku będzie zabieg w obszarze dróg rodnych czy przebycie antybiotykoterapii.
Dodatkowo podczas menstruacji możemy korzystać z tamponów i podpasek probiotycznych. Tampony probiotyczne używamy jak normalne środki higieniczne w trakcie miesiączki, czyli w okresie podwyższonego ryzyka nabycia infekcji. Taki specjalny tampon wspomaga utrzymanie właściwego pH pochwy wzmacniając ochronną funkcję mikroflory bakteryjnej.
Podpaski probiotyczne wykazują niższą skuteczność, jednak jest to dobre rozwiązanie dla pań, które cenią sobie tę formę ochrony. Pochłaniają one nieprzyjemny zapach oraz chronią błonę śluzową.
W ostatnim czasie bardzo wzrosło zainteresowanie probiotykami. Jest to bardzo dobra forma ochrony i wzmocnienia naturalnej bariery dla patogenów. Wśród probiotyków ginekologicznych możemy wybierać różne formy ich stosowania, w zależności od potrzeb i upodobań. Są bardzo przydatnym elementem kobiecej sfery, gdy chcemy zapewnić sobie ochronę i prawidłową równowagę mikrobiologiczną.
Czytaj więcej:
probiotyki ginekologiczne stosuje ju od bardzo dawna, bedzie dobrych kilka lat, skutecznie chronia mnie one przed infekcjami intymnymi, najchetniej stosuje dopochwowe probiotyki, bo te dzialaja nayszybciej, a kuracja jest bardzo krutka, kilkudniowa, najczesciej stosuje lactovaginal, ktory stosowala juz moja mama dawno temu i zawsze go chwalila, przez wiele lat ufala tylko jemu, co ma dla mnie duze znaczenie:)