Probiotyki ginekologiczne dla kobiet w ciąży i nie tylko!

16 18 20

Błonę śluzową pochwy zasiedlają przeróżne mikroorganizmy, utrzymujące odpowiednie pH środowiska. Głównym producentem kwasu mlekowego jest Lactobacillus, który wytwarzając barierę ochronną chroni przed różnymi infekcjami i chorobami.

Naturalną florę bakteryjną pochwy może zakłócić wiele czynników. Ciąża, kuracja antybiotykowa, antykoncepcja hormonalna, niewłaściwa higiena – to czynniki sprzyjające zaburzeniom pH. By chronić dobroczynną florę bakteryjną z pomocą przychodzą nam probiotyki ginekologiczne, uzupełniające pożyteczne mikroorganizmy zasiedlające pochwę kobiety.

Probiotyki dla kobiet

Skład flory bakteryjnej zmienia się wraz z wiekiem kobiety. Zależy on od wielu czynników. Gdy dochodzi do zaburzeń flory bakteryjnej na skutek wcześniej wspomnianych zdarzeń, może dojść do nieprzyjemnych konsekwencji takiego stanu, jak: zapalenie z namnażaniem się mikroorganizmów chorobotwórczych, zakażenie dróg moczowych, waginoza bakteryjna czy drożdżyca. W następstwie tych zmian odczuwać możemy dyskomfort, świąd, pieczenie lub pojawić się mogą częste upławy.

Wskazaniem do stosowania probiotyków ginekologicznych, które ochronią układ moczowo-płciowy będzie przebyta antybiotykoterapia, leczenia przeciwgrzybiczne, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, częste wizyty na basenie, ciąża, karmienie piersią, częste podróże i zmiany klimatu oraz menopauza.

Bardzo ważne jest dopasowanie preparatu do potrzeb kobiety. Skład mikroflory bakteryjnej bardzo różni się w zależności od miejsca zamieszkania. Na rynku dostępne są probiotyki stworzone z myślą o kobietach zamieszkujących różne regiony świata, a zawarte w nich dobre mikroorganizmy, dobrane zostały zgodnie z mikroflorą kobiet. Jest to o tyle istotne, że dany szczep bakterii naturalnie bytujący w pochwie, lepiej spełnia swoją rolę przylegając do błony śluzowej.

Zobacz również:

Probiotyki ginekologiczne

Probiotyki ginekologiczne możemy wybierać w formie doustnej lub dopochwowej. Obecnie na rynku dostępne są: tabletki doustne, globulki dopochwowe, tampony i podpaski probiotyczne.

Tabletki doustne to proste i wygodne rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy chcemy zapewnić sobie profilaktyczną ochronę przed infekcjami. Taka forma zapewni również uzupełnienie mikroflory bakteryjnej podczas infekcji, jednak na efekty działania tabletek z probiotykiem należy poczekać około 2 tygodni.

Probiotyki występują w fermentowanych przetworach mlecznych oraz warzywach.

Probiotyki występują w fermentowanych przetworach mlecznych oraz warzywach.

Globulki dopochwowe w odróżnieniu od tabletek działają miejscowo. Bezpośrednio po aplikacji dany środek zaczyna działać. Wyróżnia się szybkością działania i często stosowany jest w sytuacjach kryzysowych, kiedy potrzebna jest natychmiastowa dawka „leczniczych” bakterii. Oczywiście kobieta może odczuwać pewien dyskomfort stosowania tego typu środków. Wskazaniem do stosowania tej formy probiotyku będzie zabieg w obszarze dróg rodnych czy przebycie antybiotykoterapii.

Dodatkowo podczas menstruacji możemy korzystać z tamponów i podpasek probiotycznych. Tampony probiotyczne używamy jak normalne środki higieniczne w trakcie miesiączki, czyli w okresie podwyższonego ryzyka nabycia infekcji. Taki specjalny tampon wspomaga utrzymanie właściwego pH pochwy wzmacniając ochronną funkcję mikroflory bakteryjnej.

Podpaski probiotyczne wykazują niższą skuteczność, jednak jest to dobre rozwiązanie dla pań, które cenią sobie tę formę ochrony. Pochłaniają one nieprzyjemny zapach oraz chronią błonę śluzową.

W ostatnim czasie bardzo wzrosło zainteresowanie probiotykami. Jest to bardzo dobra forma ochrony i wzmocnienia naturalnej bariery dla patogenów. Wśród probiotyków ginekologicznych możemy wybierać różne formy ich stosowania, w zależności od potrzeb i upodobań. Są bardzo przydatnym elementem kobiecej sfery, gdy chcemy zapewnić sobie ochronę i prawidłową równowagę mikrobiologiczną.

 

Czytaj więcej:

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Probiotyki ginekologiczne dla kobiet w ciąży i nie tylko! - 4.0/5. Oddano 31 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.

Opinie

  • amelka 21.12.2014, 7:02

    probiotyki ginekologiczne stosuje ju od bardzo dawna, bedzie dobrych kilka lat, skutecznie chronia mnie one przed infekcjami intymnymi, najchetniej stosuje dopochwowe probiotyki, bo te dzialaja nayszybciej, a kuracja jest bardzo krutka, kilkudniowa, najczesciej stosuje lactovaginal, ktory stosowala juz moja mama dawno temu i zawsze go chwalila, przez wiele lat ufala tylko jemu, co ma dla mnie duze znaczenie:)

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone