Wady i zalety korzystania z kuchenki mikrofalowej
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Coraz trudniej wyobrazić sobie nowoczesną kuchnie bez piecyka mikrofalowego. W dobie ciągłej walki z czasem wydaje się on być doskonałym wynalazkiem. Mimo zalet, które niewątpliwie posiada, wciąż budzi kontrowersje. Z jednej strony doceniamy jego praktyczność z drugiej – obawiamy się szkodliwości. Czy rzeczywiście istnieją powody do usunięcia mikrofalówek z naszej kuchni?
Jak działa kuchenka mikrofalowa?
Kuchenka mikrofalowa powstała przez przypadek na przełomie lat 30. i 40. XX w podczas eksperymentalnych prac nad radarem. Pierwsze mikrofalówki były bardzo duże i używano je wyłącznie w restauracjach. Zminiaturyzowane urządzenia, które znamy dziś zostały rozpowszechnione pod koniec lat 70. ubiegłego wieku.
Czynnikiem rozgrzewającym jedzenie od wewnątrz do zewnątrz w kuchence mikrofalowej są fale elektromagnetyczne. Wytwarzane są przez magnetron usytuowany z tyłu urządzenia. Mikrofale o długościach ok. 12 cm (2450 MHz) pochłaniane są przez cząsteczki polarne (woda, cukier, tłuszcz). Nie pochłania je natomiast ceramika, szkło, plastik i powietrze. Fale elektromagnetyczne wnikają do produktu na głębokość 2–2,5 cm i wprawiają cząsteczki jedzenia w ruch. Drgające cząstki wody, tłuszczu czy węglowodanów zderzają się między sobą, a w wyniku tarcia wytwarzane jest ciepło. To właśnie sprawia, że produkt staje się gorący. Powietrze w kuchence mikrofalowej ma praktycznie temperaturę otoczenia.
Grzanie w mikrofalówce nie odbywa się równomierne. Dlatego też, dania umieszczane są na obrotowych podstawkach by uniknąć sytuacji, gdzie posiłek w jednym miejscu jest gorący a w drugim nadal lodowaty. Oprócz tego zastosowania często obracający się metalowy element odbija wiązkę mikrofal. Następuje w szybkim tempie zmiana układu strzałek i węzłów i w efekcie całe danie podgrzewane jest w sposób jednorodny.
Kuchenka mikrofalowa – zalety
Pierwszą podstawową zaletą stosowania mikrofalówek jest krótki czas przygotowania posiłków. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu i energii. Kuchenki mikrofalowe mogą być stosowane do gotowania, duszenia i pieczenia potraw, za wyjątkiem smażenia.
Nowoczesne mikrofale wyposażone są w grill lub ruszt pozwalają na uzyskanie produktu o pożądanych cechach sensorycznych, jak np. przyrumieniona, chrupiąca skórka. Właściwie każda żywność może być poddana obróbce z użyciem takiej kuchenki. Uzyskane dania mają właściwą konsystencję bez oznak zbrylania i zlepiania. Tego typu kuchenki najczęściej stosujemy do podgrzewania gotowych potraw. Proces ten trwa znacznie szybciej niż odgrzewanie w tradycyjnych piecach czy za pomocą kuchenki gazowej i elektrycznej. Kuchenka mikrofalowa świetnie nadaje się na przyrządzanie zapiekanek, grzanek i innych gorących przekąsek.
Naukowcy twierdzą, że starty witamin i innych substancji odżywczych podczas przygotowywania potraw za pomocą mikrofali są na takim samym poziomie jak w przypadku obróbki metodą tradycyjną. Poza tym podczas podgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej niszczone są substancje antyodżywcze, co w pewnym sensie poprawia jej jakość
Współczesne mikrofalówki są bardzo łatwe w obsłudze, a wielu producentów oferuje energooszczędne urządzenia.
Kuchenka mikrofalowa – wady
Oficjalnie środowiska naukowe uznają, że kuchenka mikrofalowa nie stanowi zagrożenie dla zdrowia konsumenta, jednak wiele badań wskazuje, że bazowanie na produktach poddawanych działaniu fal elektromagnetycznych niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem.
Wykazano, że w niedogrzanych częściach potrawy mogą przeżyć bakterie, salmonelle lub listerie. Dlatego zaleca się, by takie produkty jak drób, mięso mielone czy dania z jajek i ryb przyrządzać raczej w tradycyjny sposób, na kuchence lub w piekarniku.
Warto wspomnieć o badaniach prowadzonych przez szwajcarskiego dr Hansa Hertela, który wraz z z Bernardem H. Blanc z ETH Zurich – Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii opublikował w 1992 r. wyniki prowadzonych doświadczeń na temat wpływu żywności z kuchenki mikrofalowej na układ krwionośny i fizjologię człowieka.
Wnioski dr Hertel dotyczyły głównie zmian zachodzących we krwi. U osób narażonych na promieniowanie i spożywanie jedzenia podgrzewanego w mikrofalówce zaobserwowano zmniejszenie liczby czerwonych krwinek i leukocytów, a także obniżony poziom hemoglobiny.
Poza tym naukowiec wyjaśnił, że dania z mikrofali zawierają molekuły i energię, które nie znajdują się w pokarmie przygotowanym tradycyjnymi metodami. Energia mikrofalowa pochodząca od słońca posiada znamiona prądu stałego. Sztucznie wytwarzane mikrofale oparte są na zasadzie prądu zmiennego, które wymuszają miliardy odwróceń na sekundę każdej cząsteczki w zasięgu wiązki mikrofal. W ten sposób powstają nienaturalne molekuły. Przykładowo kształt molekuły aminokwasów (składników białka), poddany działaniu mikrofal ulega zmianie. Podsumowując – w procesie promieniowania w kuchenkach mikrofalowych następuje rozpad i zmiana struktury molekuł pokarmu. W procesie ogrzewania mikrofalowego tworzą się nowe związki, tzw. związki radiacyjne o połączeniach niespotykanych w naturze. Tradycyjne gotowanie także tworzy tego typu związki, ale w piecyku mikrofalowym tworzy się ich nieporównywalnie więcej! Na skutek takich przemian w strukturze pokarmu, długotrwałe spożywanie produktów z mikrofali może wpływać na układ limfatyczny, upośledzić układ immunologiczny, który traci zdolność obronną przeciw niektórym formom nowotworu.
Warto jednak podkreślić, że wspomniane badania były szeroko komentowane i deprecjonowane w środowisku naukowym. Dowody Hertela uznano za mało wiarygodne i bezwartościowe.
Inne badania prowadzone w latach 90 przez zespół badawczy pod nadzorem dr. Richard Quan (Dallas, Texas) potwierdziły, że ludzkie mleko grzane w kuchence mikrofalowej niszczy niektóre z jego najważniejszych właściwości ochronnych. Traci m. in. aktywność przeciwciał, zwłaszcza immunoglobuliny A.
Federalny Urząd ds. Ochrony przed Promieniowaniem (BfS) oficjalnie uznał, że spożywanie potraw przyrządzanych w mikrofalówce nie powoduje uszkodzeń w komórkach czy tkankach. Podczas działania kuchenki mikrofalowej może dojść do przedostania się promieniowania w okolicach drzwiczek i okna służącego do podglądu. Jednak emitowane promieniowanie jest zdaniem ww. urzędu tak nikłe i kilka tysięcy razy niższe od dopuszczalnego, że nie może mieć szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka.
Mimo zapewnień o bezpieczeństwie stosowania mikrofali, warto korzystać z tego urządzenia z umiarem, stosując możliwe środki ostrożności.
Literatura:
Czerwińska D., Wpływ mikrofalowego ogrzewania żywności na wartość odżywczą potraw. Mikrofale na fali, Przegląd Gastronomiczny, nr 4, 2006
Kuchenka mikrofalowa (podobnie jak ostatnio tak modna indukcyjna) to czyste samobójstwo. Dlaczego nikt nie ostrzega kobiet w ciąży, że zabijają w ten sposób swoje dziecko? Ludzie opamiętajcie się. W pogoni za oszczędnością czasu rujnujecie swoje zdrowie.
Wasze dziecko siedzi trzymając w ręku ładującą się komórkę lub podłączonego do zasilacza laptopa na brzuchu? Interweniujcie! Minimalna bezpieczna odległość od ciała w wypadku ładującego się telefonu to 20 cm a laptopa 50cm. Zwolnij tempo i żyj! Szpitale są pełne dzieci chorych na raka…
xd
… zwykle model atomu Bohra jest traktowany z przymrożeniem oka. Niby fajny – ale niedorzeczny.
Ten artykuł jest obraźliwy dla wszystkich czytających którzy ukończyli szkołę średnią. Nie mówiąc o ludziach którzy mieli chemię na studiach. Autor który pisze o molekułach w których mikrofale „zmieniają ułożenie elektronów” miał chyba jedynkę z tego przedmiotu. Proszę poczytać o modelu atomu Bohra choćby 15 minut i odpowiedzieć samemu sobie czy mikrofale są w stanie zmienić poziom energetyczny atomu. Autor przytacza badania Hansa Hertela z lat 80tych które były szeroko komentowane i deprecjonowane w środowisku naukowym jako kompletnie bezwartościowe. Hans nie pokwapił się aby opublikować wyniki badań, nie przeprowadził poprawnego dowodu. Całe badanie odbyło się w ciągu 2óch miesięcy i polegało na tym że Hertel i 3 jego kolegów jedli wyłącznie jedzenie przygotowane w mikrofalówce. Po tym jak grupy badawcze zajmujące się podobnymi zagadnieniami praktycznie ośmieszyły jego grupę, zaprzestał wszelkich działań.