Niezawodne sposoby na przechowywanie żywności w lodówce i zamrażarce!
Aktualizacja: 27 czerwca, 2017
Po zakupach spiesznie układamy kolejne artykuły w lodówce. Mało kiedy zastanawiamy się, gdzie i w którym miejscu najlepiej przechowywać dany produkt, by zachował swoje walory. Istnieją pewne reguły, o których nie każdy z nas wie i pamięta.
Od tego, jak zaplanujemy przechowywanie żywności zależy jej smak i wygląd, a także nasze zdrowie. Prawidłowo przechowywane produkty nie psują się tak szybko, a w konsekwencji dłużej możemy cieszyć się ulubionymi artykułami spożywczymi.
Sposoby przechowywania żywności
Żywność można przechowywać na wiele sposobów. W lodówce, zamrażarce, w odpowiednich pojemnikach czy też poukładane w szafkach kuchennych. Najważniejsza jest jednak znajomość produktu i wymagania, jakim podlega, by zachował swoje właściwości przez długi czas.
Im więcej wody dany produkt zawiera, tym szybciej zachodzą w nim różne reakcje chemiczne i tym szybciej się psuje. Dlatego istnieje parę metod konserwowania żywności, jak: suszenie, wędzenie, zamrażanie, co redukuje istotnie zawartość wody i zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni. Trwałość żywności można przedłużyć również przez dobranie odpowiedniej temperatury przechowywania (lodówka) czy ograniczenie dostępu tlenu, na przykład w opakowaniach hermetycznie zamykanych czy próżniowych.
Opakowania do żywności
Pojemniki na żywność muszą spełniać specjalne wymogi prawne, by mogły mieć kontakt z żywnością. Obecnie wydanych jest 5 standardów, które odnoszą się do higieny zakładu, otoczenia produkcji oraz badań opakowań, które prowadzą do wytworzenia opakowań zgodnych z wymaganiami jakościowymi oraz bezpieczeństwem wobec wymogów prawnych.
Na rynku oferta opakowań na żywność jest bardzo szeroka. Producenci oferują opakowania plastikowe, szklane, zamykane, w różnych kształtach i wielkościach. Zarówno przeznaczone są do przechowywania artykułów sypkich, stałych czy tak zwane lunch boxy, które można zabrać ze sobą do pracy lub szkoły. Mogą być to opakowania jednorazowe lub też wielokrotnego użytku, funkcjonalne, kolorowe w ciekawe dla dzieci kształty i wzory oraz wygodne dla osób korzystających z nich poza domem. W zależności od materiału z którego są wykonane, przeznaczane są do różnych celów.
W lodówce krąży stosunkowo suche powietrze, dlatego dobrze jest żywność tam przechowywaną wkładać do odpowiednich pojemników czy zabezpieczać folią aluminiową lub papierem. Żywność nie zapakowana bardzo łatwo chłonie intensywne zapachy z innych produktów, dlatego warto o tym pamiętać wkładając do lodówki niezapakowane produkty o intensywnym aromacie.
Jak przechowywać żywność w lodówce?
Przechowywanie żywności w lodówce rządzi się swoimi prawami. Warto się z nimi zapoznać.
W dolnych szufladach naszej lodówki panuje temperatura około 10°C i jest wyższa wilgotność, dlatego jest to też idealne miejsce do przechowywania owoców i warzyw. Owoce sezonowe, jak maliny czy truskawki możemy przechowywać bez wcześniejszego ich umycia w szufladach przez 1 – 2 dni. Bardzo ważne jest przechowywanie sałaty z dostępem do tlenu, jeśli zapakowana jest w folię, gdyż przy braku dostępu powietrza azotany zawarte szczególnie w młodej sałacie szybko przekształcają się w niebezpieczne dla nas azotyny. Szuflady w lodówce świetnie nadają się do przetrzymywania twardych serów, które wspaniale tam dojrzewają.
Na środkowej półce dobrze jest przechowywać produkty o krótkiej trwałości, takie jak: twarożek, biały ser, pokrojoną wcześniej wędlinę, gotowe potrawy, które przetrzymujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Bardzo ważna jest tu data przydatności do spożycia i tak naprawdę ona wyznacza termin zdatności do spożycia.
Na górnej półce zazwyczaj przechowujemy jogurty, kefiry, mleko, a także konfitury, dżemy i powidła. Na niższych piętrach panuje niska temperatura i takie produkty mogą się tam szybciej psuć. Natomiast zawarte w takich produktach bakterie kwaszące (pożądane) rozwijają się właśnie w wyższej temperaturze.
Na półkach zlokalizowanych na drzwiach lodówki trzymamy olej roślinny w szklanym opakowaniu, wszystkie sosy, szklane słoiki, soki w kartonach. Na drzwiach lodówki zazwyczaj znajduje się specjalny pojemnik na jajka, które możemy przechowywać przez 2 – 3 tygodnie.
Bardzo ważne jest oddzielenie żywności wcześniej ugotowanej od produktów surowych. Należy zadbać o to by takie produkty się nie stykały, a najlepiej przechowywać je na osobnych półkach.
Przechowywanie żywności w zamrażarce
Przechowywanie żywności w zamrażarce jest bardzo wygodnym sposobem na przedłużenie trwałości produktów. Jest to prosty i dobry sposób na zachowanie wartości odżywczych żywności, z której skorzystać można w każdym momencie sięgając jedynie do zamrażarki.
Proces zamrażania, jak już wcześniej wspominaliśmy, przedłuża przydatność do spożycia artykułów spożywczych, z tego względu, iż woda w nich zawarta zamarza i nie zachodzą niekorzystne reakcje chemiczne. Zamrażanie także zmniejsza aktywność enzymów, które prowadzić mogą do psucia się żywności. Przed zamrożeniem warzyw, warto poddać je blanszowaniu, by nie utraciły cenny witamin i minerałów. Przechowywanie mrożonych warzyw i owoców w torbach termoizolacyjnych zapewni ich dłuższą świeżość. Należy poddawać je szybkiemu zamrażaniu, by zapobiec powstawaniu kryształków lodu. Jeśli kupujesz gotowe mrożonki sprawdź temperaturę zamrażania na opakowaniu, by nie była ona wyższa, co zapobiegnie rozwojowi bakterii. Zamrożone porcje mięsa możemy przechowywać nawet do 3 miesięcy. Jednak nie należy go przed zamrożeniem myć.
Bardzo ważne jest nie zamrażanie ponownie żywności wcześniej rozmrożonej. W rozmrożonym produkcie mogą pojawić się drobnoustroje, które zginą podczas obróbki termicznej. Uznaje się, że mrożonki można przechowywać od 3 – 12 miesięcy, ale uzależnione jest to od danego produktu.
W przechowywaniu żywności bardzo ważna jest znajomość produktu i jakich warunków wymaga, by długo był on świeży i zachował wszystkie swoje walory odżywcze i smakowe. Odkąd wynaleziono lodówki, znacznie zmniejszyła się liczba osób zapadająca na zatrucia pokarmowe. Odpowiednie przechowywanie żywności służy nie tylko produktowi, lecz również naszemu zdrowiu. Stosując powyższe zasady będziemy dłużej cieszyć się smakiem naszych ulubionych potraw.