Szybki obiad studencki. Tani i szybki obiad – przepisy
Aktualizacja: 20 marca, 2019
Życie studenckie jest bardzo dynamiczne oraz pełne obowiązków i wyzwań. Niekiedy wydaje się, że dzień ma „zbyt mało godzin” – by wystarczyło czasu na wszystko. Niestety godziny zajęć często są nieregularne i ciężko jest zadbać o posiłki zdrowe oraz odżywcze w równych odstępach czasowych. Wielu z nas wydaje się, że pełnowartościowy obiad, który oprócz właściwości zdrowotnych i smakowych sprawi także, że odczuwana będzie sytość, jest czasochłonny. Nie ma nic bardziej mylnego, ponieważ można z łatwością i w bardzo krótkim czasie przygotować danie, które będzie nie tylko smaczne i zdrowe, ale także tanie, co dla każdego studenta jest dość istotne. Zapraszam do lektury!
Szybki obiad studencki
Każdy posiłek, szczególnie obiad powinien się składać ze źródeł zarówno białka, tłuszczów, jak i węglowodanów. Co ważne produktem dostarczającym białka może być nie tylko mięso, ale także rośliny strączkowe, takie jak: soja, ciecierzyca, soczewica czy fasola lub groch. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób będących na diecie wegetariańskiej. Źródłem węglowodanów będzie zarówno sałatka czy warzywa, a także dodana do obiadu kasza, makaron, ryż czy ziemniaki. Warto pamiętać, by produkty te były pełnoziarniste oraz jak najmniej przetworzone, dzięki czemu nie będą dostarczały węglowodanów prostych, a jedynie te złożone – czyli takie, które dają uczucie sytości na dłużej oraz nie powodują nagłego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Jako źródło tłuszczów może służyć olej lub oliwa użyte do przyrządzenia sałatki czy warzyw, a także ich zawartość we wcześniej wspomnianych produktach spożywczych. Obiad taki powinien składać się z produktów, które można w sposób łatwy i szybki przygotować, np. pierś z kurczaka czy strączki z puszki/słoika, dzięki czemu czas potrzebny na namaczanie i gotowanie jest zaoszczędzony. Dodatkowo do przyrządzania potraw z powodzeniem można wykorzystać makaron, kaszę czy mięso z kolacji, z dnia poprzedniego czy też śniadania, wykonanego tego samego dnia. Pozwoli to na jeszcze większe oszczędzenie czasu, w sytuacji, kiedy po prostu go brakuje.
Tani i szybki obiad – przepisy
Przepisów na szybki i tani obiad jest mnóstwo na portalach czy blogach, nie tylko dietetycznych. Poniżej przedstawiam kilka propozycji, które często goszczą także na moim studenckim stole.
Składniki:
- 1,5 porcji filetu kurczaka (150g)
- 5 pomidorów koktajlowych (100g)
- 0,7 szklanki makaronu pełnoziarnistego (49g)
- Łyżka zielonego Pesto z bazylii (20g)
- Łyżka orzechów włoskich (15g)
Przygotowanie: ugotuj makaron. Pierś z kurczaka oczyść, pokrój w paseczki, przypraw ulubionymi ziołami i usmaż na beztłuszczowej patelni. Wymieszaj składniki razem.
Składniki:
- 2 porcje filetów z dorsza (200g)
- 3 pietruszki (150g)
- 2 ziemniaki (140g)
- 3 marchewki (135g)
- Pół łyżki oliwy z oliwek (5g)
Przygotowanie: warzywa pokrój w talarki, następnie włóż do folii aluminiowej i na wierzchu połóż rybę. Całość polej oliwą z oliwek. Folię zawiń i piecz ok. 25–30 min. w temp. 180 st.C.
Składniki:
- 10 łyżek świeżego groszku (150g)
- Porcja mięsa z udźca indyka (100g)
- 4 łyżki kaszy gryczanej (50g)
- 2 łyżki czerwonej soczewicy (24g)
Przygotowanie: kaszę gryczaną gotujemy na miękko. Mięso podduszamy na patelni, następnie dodajemy groszek i soczewicę. Wszystko razem mieszamy i doprawiamy do smaku.
Podsumowując dieta studenta wcale nie musi być nudna i pełna „śmieciowego” jedzenia. Przygotowanie pełnowartościowych i zdrowych dań, które jednocześnie nie będą czasochłonne i drogie, nie jest skomplikowane i nie wymaga dużych umiejętności kucharskich.