Szczypiorek

Szczypiorek doskonale smakuje o każdej porze roku i jest prawdziwą skarbnicą cennych związków. Można go kupić w sklepie, ale bez problemu da się go wyhodować także na własnym parapecie. Szczypiorek w kuchni stosowany jest głównie jako przyprawa – ma ostry, intensywny zapach i aromat, dzięki czemu doskonale podkreśla smak różnych potraw. Ale to nie wszystko – szczypiorek korzystnie wpływa na nasze zdrowie, dlatego warto jeść go jak najczęściej.

Szczypiorek właściwości

Ostry smak szczypiorku pochodzi ze związków siarki, których jest w nim dość dużo. Szczypiorek zawiera też wiele witaminy C, która wspomaga pracę układu immunologicznego, a jednocześnie jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Zawiera witaminy B1, B2 i karoten, a także sporo minerałów, przede wszystkim magnezu, potasu, sodu, wapnia i fosforu. Szczypiorek ma w swoim składzie kwas foliowy. Regularne jego spożywanie dostarcza organizmowi dużą dawkę niezbędnych witamin i minerałów. Zawarte w nim olejki eteryczne poprawiają przemianę materii, a niska kaloryczność sprawia, że szczypiorek jest świetnym uzupełnieniem diety osób, które są w trakcie redukcji masy ciała.

Szczypiorek działa bakteriobójczo i wspomagająco podczas infekcji i przeziębień. Pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, poprawia trawienie i ma niewielkie działanie przeczyszczające. Polecany jest więc osobom cierpiącym na zaparcia. Bardzo dobrze poprawia też apetyt – świetnie sprawdzi się w diecie małych niejadków oraz osób, które – najczęściej z powodu różnych chorób – borykają się z brakiem łaknienia. Szczypiorek, ze względu na swój bardzo mocny smak, może w wielu potrawach zastąpić sól, dzięki czemu dania będą aromatyczne, a jednocześnie pewna część soli zostanie z codziennej diety wyeliminowana.

Prowadzone w ostatnich latach badania nad właściwościami szczypiorku wskazują, że może on obniżać ryzyko występowania niektórych nowotworów, w szczególności nowotworów przewodu pokarmowego.

Szczypiorek zastosowanie

Natka szczypiorku stosowana jest w kuchni ze względu na swoje właściwości smakowe i ozdobne. Posiekany szczypiorek można posypać na kanapki lub dodać do past kanapkowych. Idealnie pasuje do twarożku, żółtego sera oraz do jajek w różnej postaci – zarówno gotowanych na twardo i miękko, jak i do jajecznicy czy omletu. Może być składnikiem sałatek i surówek podawanych do obiadu czy jako przystawki. Warto jednak pamiętać, że szczypiorek najlepiej smakuje na surowo. Obróbka termiczna nie tylko niweluje jego smak, ale też sprawia, że traci on sporo swoich właściwości odżywczych. Najlepiej jest więc dodawać szczypiorek do wcześniej przygotowanych potraw.

Dowiedz się więcej na temat szczypiorku!

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł