Cebula

Kalorie: 30 kcal Białko: 1.4 kcal Tłuszcze: 0.4 kcal Węglowodany: 5.2 kcal

Cebula jest bardzo popularnym warzywem, które dodawane jest do rozmaitych potraw w celu poprawy ich walorów smakowych. Posiada charakterystyczny smak i aromat oraz właściwości lecznicze, stąd znajduje swoje miejsce nie tylko w kuchni, ale i domowej apteczce.

Cebula należy do grupy warzyw cebulowych, do których zaliczamy również pora, szczypiorek i czosnek. Wyróżniamy kilka rodzajów cebuli, które różnią się między sobą wyglądem, kolorem oraz ostrością, wyrazistością smaku i aromatu: cebula zwyczajna, cebula czerwona, podłużna szalotka, dymka, cebula perłowa. Częścią jadalną jest cebula, która stanowi spichrzową część rośliny i ukryta jest pod ziemią.

Właściwości cebuli – witaminy i składniki mineralne

Cebula jest warzywem o szerokim działaniu. Wykazuje silne właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe, antynowotworowe i antyseptyczne. Jest skuteczna w leczeniu chorób układu moczowego, artretyzmie, reumatoidalnym zapaleniu stawów. Działa również wykrztuśnie. Ponadto jest warzywem polecanym dla diabetyków, ponieważ obniża poziom glukozy we krwi, dzięki zawartości dwusiarczku alkilowo-propylowego, czyli prościej mówiąc substancji o podobnym działaniu do insuliny.

Cebula jest dobrym źródłem w diecie związków polifenolowych, do których zaliczamy kwasy fenolowe oraz flawonoidy (głównie kwercetyna i kaempferol). Wymienione substancje wykazują silne działanie antyutleniające, dzięki czemu neutralizują wolne rodniki, zapobiegają utlenianiu cholesterolu, który odkłada się w naczyniach krwionośnych wywołując miażdżycę i przyspieszają regenerację powysiłkową mięśni. Ponadto działają korzystnie na układ nerwowy, redukując stres.

Syrop wykonany z cebuli, sprawdza się w stanach chorobowych, gdyż cebula dostarcza witaminy C niezbędnej do prawidłowej pracy układu odpornościowego. Dzięki zawartości olejków eterycznych posiadających działanie przeciwdrobnoustrojowe, niszczy także szkodliwe mikroorganizmy.

Cebula dostarcza również niewielkie ilości cennych składników mineralnych: potasu, wapnia, magnezu i fosforu oraz witamin z grupy B.

Kalorie – ile kalorii ma cebula?

100 g cebuli dostarcza ok. 30 kcal, z czego 5,2 g węglowodanów, 1,4 g białka.

Cebula – zastosowanie

Cebulę można wykorzystywać w formie surowej, po jej przypaleniu nad wolnym ogniem, podsmażoną lub podduszoną. Stanowi dobry dodatek smakowy do:

  • sałatek śledziowych,
  • wątróbki,
  • sałatek (np. greckiej) oraz surówek z kwaszonej kapusty,
  • zup warzywnych, zup kremów oraz rosołu,
  • mas na mielone kotlety,
  • domowych burgerów,
  • jajecznicy,
  • farszów do potraw na bazie pieczarek.

Ponadto można wykorzystać ją do przygotowania domowych lekarstw m.in. syropu na kaszel, okładów. Po przekrojeniu jako antidotum po ugryzieniach owadów.

Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł