Czosnek
Czosnek pospolity (zwyczajny) to bylina należąca do rodziny amarylkowatych. Jest to jednocześnie warzywo, przyprawa i roślina lecznicza, występująca pod skróconą nazwą czosnek. Jej źródła pochodzenia obejmują Azję Środkową. Z tego rejonu roślina ta rozprzestrzeniła się na teren całej Europy i Afrykę Północną, stając się popularnym warzywem uprawnym. Udomowienie czosnku nastąpiło około pięć tysięcy lat temu. Jego właściwości zdrowotne odkryte zostały jeszcze w starożytności.
Czosnek zaliczany jest do grona superfoods, czyli produktów spożywczych o udowodnionych korzystnych właściwościach dla zdrowia.
Właściwości odżywcze czosnku
Czosnek to produkt niezwykle bogaty we wszelkiego typu aktywne biologicznie substancje chemiczne. Substancje czynne zawarte w czosnku negatywnie wpływają na bakterie Helicobacter pyroli, które powodują owrzodzenia powodujące raka żołądka. Czosnek zawiera również substancje niszczące bakterie odpowiedzialne za powstawanie gruźlicy. Ze względu na swoje działanie bakteriobójcze, czosnek pomaga zwalczać pasożyty układu pokarmowego, takie jak owsiki, glisty, a nawet tasiemce. Najlepiej działa picie nalewki czosnkowej.
Czosnek posiada udowodnione właściwości antyokscydacyjne. Zwalcza już istniejące wolne rodniki, a także zapobiega powstawaniu nowych. Dzięki temu ma działanie odmładzające, które potęguje wysoka zawartość witamin i minerałów w jego składzie. Ma pozytywny wpływ na przykład na stan naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona. Wypryski skórne wyleczy woda w której moczyły się obrane ząbki czosnku.
Najważniejszym składnikiem czosnku jest allicyna. To właśnie ona odpowiedzialna jest za jego działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwnowotworowe. Wpływa ona na zmniejszenie krzepliwości krwi. By jak najwięcej tego enzymu wnikało do organizmu, czosnek powinno się zgnieść przed użyciem.
Kalorie – ile kalorii ma czosnek?
100 g czosnku dostarcza 146 kcal. Ponadto zawiera 6,4 g białka, 0,5 g tłuszczu, 32,6 g węglowodanów i 4,1 g błonnika.
Zastosowanie czosnku
Czosnek to zioło, które nadaje smak wielu potrawom. Pasuje do dań warzywnych, świetnie komponuje się ze szpinakiem czy pomidorami. Jest składnikiem sosów i mięsnych marynat. Można dodawać go do masła, tworząc masło czosnkowe wzbogacające smak kanapek. By wydobyć pełnię jego smaku i aromatu, należy niewielką ilość czosnku podgrzać na chłodnej patelni. Bardzo gorący tłuszcz powoduje wytworzenie się w nim goryczy. Czosnek to przyprawa charakterystyczna dla kuchni śródziemnomorskiej oraz arabskiej.
Czosnek jest szczególnie poszukiwanym produktem w czasie jesiennych i zimowych spadków odporności. Jego stosowanie nie powinno być doraźne, ale obejmować cały rok, by na bieżąco wprowadzać do diety wartościowe składniki. Stosowanie czosnku jako rośliny leczniczej zaleca nawet Światowa Organizacja Zdrowia.
Nieprzyjemnego zapachu czosnku z ust pomogą pozbyć się produkty bogate w chlorofil, na przykład natka pietruszki i liście pokrzywy. Pomaga także wypicie mleka oraz zjedzenie jabłka.