Opinie

 1. Skorzystam chętnie z Pana wiedzy. Pozdrawiam

 2. Bardzo dobry przepis .dzięki

 3. Jako chemik a z zamiłowania zielarz pozwolę sobie uściślić czy też poprawić przepis.
  Po pierwsze nie opisano poprawnie samego procesu ekstrakcji i zagęszczania – nie zauważyłem, kiedy należy odsączyć/odcisnąć surowiec od wyciągu 😉
  Po drugie nie zastosowano kwasu (cytrynowy + askorbinowy) który poprawia ekstrakcję oraz ochrania i stabilizuje składniki wyciągu, jest niezbędny w kazdym syropie.
  Po trzecie uważałbym ze zbyt długotrwałym grzaniem/gotowaniem tego surowca, to nie kora dębu lub korzeń pięciornika. Nie należy grzać surowców irydoidowych dłużej, ok. 20 minut.
  Prosty, kuchenny przepis może wyglądać tak (sam tak przetwarzam z powodzeniem różne zioła, w tym młode gałązki wierzby):
  1. Umieścić szklankę świeżych, zmielonych liści w niedużym garnku.
  2. Dolać do nich 2 szklanki wody zakwaszonej porządną (czubatą) łyżeczką kwasu cytrynowego (może być witamina C w proszku).
  3. Zagotować całą zawartość i odstawić na parę godzin w ciemnym miejscu (może być na noc).
  4. Odcisnąć uzyskany wyciąg na sicie lub przez tkaninę (np. tetra, przy przetwarzaniu dużych ilości ziół stosuję małą prasę winiarską).
  5. Wyklarowany wyciąg z pkt 4 (nie musi być całkowicie klarowny, wystarczy żeby nie było widocznych “paprochów”) wlewamy do garczka/rondla i dodajemy do niego cukier w proporcji 1,5:1 (tj. na litr/kilogram wyciągu sypiemy półtora kilograma cukru). Ogrzewamy zawartość mieszając garnka aż do rozpuszczenia cukru, nie polecam temperatur wyższych, niż 60-0 stopni.
  6. Gotowy syrop zlewamy do wyparzonych/wysterylizowanych butelek/słoiczków, zakręcamy i stawiamy do góy dnem, po ostygnięciu trzymamy w ciemnej szafce.
  Zastąpienie części cukru miodem oczywiście uszlachetni tasz wyrób.
  Sporądzenie syropu z suszonych ziół też jest możliwe ale wymaga użycia większej ilości wody. Zalałbym na noc szklankę suszu szklanką letniej wody a rano postępowałbym już wg punktów 1-6.
  Pozdrawiam i polecam się na przyszłość 😀

  1. Bardzo istotne i wyczerpujące informacje,kogoś kto się zna na rzeczy.Tak powinien wyglądać każdy przepis.Dziekuję

  2. Bardzo dziękuje za ten przepis, właśnie robię syrop 🙂

  3. Super!

  4. dzięki 🙂

  5. Serdecznie dziękuję za właściwe i dokładne proporcje do zrobienia syropu z babki lancetowatej – czytałam dwukrotnie i nie pasował mi ten przepis !!! – można by było powiedzieć że to nie cukierki tylko lekarstwo i raczej , jeśli podajemy przepis ! powinien być bardzo dokładny.
   Dziękuję jeszcze raz za cenne wskazowki.
   Pozdrawiam serdecznie.

  6. Świetnie opisany proces! Dzięki!

  7. Bardzo dziękuję za radę tak zrobię.

  8. bardzo przydatna rada, pozdrawiam i dziękuję, chętnie skontaktowałabym się z Panem prywatnie- w celu porad ziołowych
   Hanna

Napisz swoją opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *