Babka lancetowata – właściwości, zastosowanie, syrop. Babka lancetowata na rany
Babka lancetowata to jeden z popularnych „chwastów”, które rosną na trawnikach lub łąkach. Wiele osób pamięta, kiedy w dzieciństwie po skaleczeniu się podczas zabawy na podwórku, wraz z kolegami szukało się liści babki lancetowatej, którą potem po umyciu przykładało się do zranionej powierzchni. Obecnie właściwości babki lancetowatej zostały dokładniej zbadane, a stan wiedzy na jej temat poszerzony o bardzo ciekawe i przydatne informacje.
Babka lancetowata
Babka lancetowata, inaczej babka wąskolistna jest rośliną zaliczaną do bylin, z rodziny babkowatych. Spotkać można ją na terenie całej Europy, północnej i środkowej Azji. Z powodzeniem można ją znaleźć również na terenach pastwisk, łąk czy też wzgórz naszego kraju. W Polsce traktowana jest jako chwast, jednak jej hodowla w obliczu nowych badań zyskuje na popularności. Coraz częściej ceniona jest w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.
Właściwości babki lancetowatej
Liście babki lancetowatej są obecnie produkowane na szerszą skalę. Posiadają właściwości bakteriobójcze, ściągające i wspomagające regenerację naskórka. Stanowią skarbnicę związków bioaktywnych m.in. irydoidów oraz składników polifenolowych, z których wyróżnić można fenyloetanoidy, garbniki oraz fenolokwasy. Irydoidy mają działanie antyhepatotoksyczne, co oznacza, że działają ochronnie na komórki budujące wątrobę, przeciwzapalne oraz antybiotyczne. Babka posiada właściwości antynowotworowe oraz wspierające pracę układu moczowego. Roślina jest również źródłem substancji śluzowych, pektyn i soli mineralnych. Zawarte są w niej również fitosterole, które mają właściwości zmniejszające rumień oraz działanie przeciwobrzękowe. Zawarte w roślinie flawonoidy to związki z grupy przeciwutleniaczy, które niwelują wolne rodniki przyczyniające się do wywoływania stresu oksydacyjnego w organizmie. Mają również działanie przeciwzapalne, antyhistaminowe oraz przeciwnowotworowe, szczególnie zapobiegają białaczce, rakowi tarczycy i czerniakowi.
Zastosowanie babki lancetowatej
Preparaty z babki lancetowatej są stosowane w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Uzyskiwane ekstrakty wykorzystuje się do sporządzania syropów oraz tabletek stosowanych w celu łagodzenia stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych. Napary polecane są w leczeniu zatok oraz chorób układu moczowego i trawiennego, z kolei syrop sprawdza się przy kaszlu oraz bólu gardła, gdyż ma działanie łagodzące. W celach kosmetycznych, ekstrakty z babki lancetowatej dodawane są do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej, łojotokowej i skóry dojrzałej oraz do żeli i kremów do pielęgnacji powiek i skóry pod oczami, z uwagi na działanie zmniejszające opuchliznę. Przyspieszają ponadto leczenie stłuczeń i siniaków.
Syrop z babki lancetowatej
Syrop z babki lancetowatej ma właściwości łagodzące, gdyż powleka powierzchnię gardła, dzięki czemu sprawdza się w leczeniu kaszlu, bólu gardła oraz stanów zapalnych jamy ustnej. Syrop powlekając błony śluzowe ogranicza ich kontakt z powietrzem i działa ochronnie, jednocześnie wpływając na proces regeneracji zainfekowanej tkanki, która wywołuje odruch kaszlu i ból w trakcie choroby. Działa odksztuszająco, dzięki czemu ułatwia wydostanie się flegmy zalegającej w płucach. Sprawdza się w leczeniu takich chorób jak krztusiec, dychawica oskrzelowa, a nawet gruźlica. Polecany jest również osobom, które w trakcie wykonywania swojej pracy zawodowej dużo mówią np. nauczyciele, wykładowcy i skarżą się na chrypkę i suchość w gardle.
Syrop z babki lancetowatej jest bezpieczny do stosowania przez kobiety w ciąży oraz małe dzieci nie tylko w stanach zakażenia dróg oddechowych, ale i na poprawę odporności.
Babka lancetowata na rany
Stany zapalne skóry wymagają zewnętrznej pielęgnacji. Zawarte w liściach babki lancetowatej substancje nie zostają wchłonięte z liści po ich spożyciu, natomiast wykazują działanie łagodzące po ich bezpośrednim przyłożeniu do zranionej powierzchni skóry. W celu leczniczym należy cały liść lub zmiażdżony przyłożyć w miejsce rany.
Niepozorna babka lancetowata znajduje swoje zastosowanie w celach leczniczych m.in. stanów zapalnych dróg oddechowych. W kosmetyce jest stosowana w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery z problemami. Co ważne produkty z ekstraktem z tej rośliny mogą być bezpiecznie stosowane przez osoby dorosłe, dzieci oraz kobiety w ciąży.
Literatura:
Woźniak K., Wożniak M., Radwańska M., Biela-Mazur J., Doniec Z.: Kaszel – różne przyczyny, różne postępowanie: wybrane problemy kliniczne. Terapia, 2016, 2, str. 77-86.
Zagórka G.: Fitoterapia w stanach zapalnych zatok. Terapia 9, 2, 343, str. 55-59.
Ogonowski J. i Kołkowska A.: Preparaty kosmetyczne na bazie ekstarktu z babki lancetowatej. Lab 2016, 5, str. 17-23.