Majeranek – właściwości lecznicze. Majeranek na kaszel, katar i zatoki
Majeranek to roślina wywodząca się z krajów basenu Morza Śródziemnego, dziś uprawiana w wielu rejonach Świata – Północnej Afryce, Azji, a nawet w Polsce. Na pewno znany jest większości z nas jako doskonała przyprawa. Nie na tym kończą się jednak jego właściwości. Wykorzystywany jest od wieków na różne sposoby w łagodzeniu wielu dolegliwości. Szczególnie Iran może poszczycić się długoletnią tradycją stosowania tej przyprawy – w tym w przypadkach niestrawności, wzdęć, przeziębień, bólu głowy, zmęczenia, bólu pleców, zaparć. Czy są podstawy, aby uznać powyższe zastosowania za skuteczne?
Właściwości lecznicze majeranku
Nie bez przyczyny majeranek stosuje się na przykład w przypadku bólu brzucha. Przynajmniej w pewnej części, łagodzenie tego rodzaju dolegliwości ma swoje podstawy we właściwościach przeciwwrzodowych rośliny, co udowodniono w eksperymencie na szczurach; ponadto ekstrakt z majeranku obniżył wydzielanie kwasu solnego. Taka właściwość będzie szczególnie korzystna u osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy. Istnieją także doniesienia wskazujące na działanie obniżające stężenie DHEA-S majerankowego naparu u kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników (PCOS). DHEA-S to hormon, którego stężenie jest podniesione w PCOS. Majeranek może także działać uspokajająco, u szczurów wykazywał działanie zbliżone nawet do diazepamu (leku o działaniu przeciwlękowym). W związku z tym, że jesień zbliża się wielkimi krokami (a wraz z nią niestety także przeziębienia), sprawdźmy jak domowymi sposobami radzić sobie z uporczywym kaszlem i zatkanym nosem.
Majeranek na kaszel
Majeranek może być skuteczny w przypadku niektórych zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych. Zarówno wodne, jak i alkoholowe ekstrakty, a także olejki eteryczne były skuteczne w działaniu przeciw bakteriom takim jak np. Staphylococcus Aureus (gronkowiec złocisty), Streptococcus pyogenes (paciorkowec będący przyczyną anginy) czy Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej). W związku z tym napar z liści świeżych bądź suszonych powinien sprawdzić się w nieżycie gardła. Można też wykorzystać olejek z majeranku – 4 krople rozprowadzić w soku lub wodzie i wypić. W związku z tym majeranek potencjalnie oddziałuje bezpośrednio na przyczynę zakażenia górnych dróg oddechowych. Tradycyjnie napary z majeranku są również stosowane, aby pobudzić wykrztuszanie wydzieliny.
Majeranek na katar
Majeranek w razie kataru można stosować w postaci maści, jak również wypijać napar z liści. Maść z ekstraktem z majeranku nanosi się na płatki nosa (nie należy stosować go głęboko w przewodach nosowych). Uwaga – ekstrakt z majeranku zawiera związek fenolowy zwany hydrochinonem, który przy dłuższym stosowaniu może prowadzić do depigmentacji skóry. Można także wspomóc leczenie wypijając dwa razy dziennie napar sporządzony poprzez zalanie wrzątkiem 2 łyżeczek suchych liści i dodanie miodu (miód dodajemy kiedy napar nieco ostygnie).
Majeranek na zatoki
Jednym z tradycyjnych sposobów na łagodzenie objawów zapalnych zatok są inhalacje. Można użyć do nich także liści majeranku. Wystarczy zalać w misce 2 łyżki suchych liści wrzątkiem w ilości około pół litra. Po kilku minutach można zbliżyć twarz do parującego naparu, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać parę. Nie należy kuracji powtarzać zbyt często, a pojedynczy zabieg powinien trwać od 5 do 10 minut.
Przed przejściem niewinnego przeziębienia w zaawansowaną chorobę może uchronić nas szybka reakcja na pierwsze obawy. Nie zaszkodzi więc w pierwszej fazie kataru czy kaszlu sięgnąć po majeranek, który sprawdza się od wielu pokoleń.
Literatura:
Fatemeh Bina et al.; Sweet Marjoram: A Review of Ethnopharmacology, Phytochemistry, and Biological Activities;