Sok z pietruszki – natki i korzenia. Właściwości soku z pietruszki
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Pietruszka to warzywo, które najczęściej używane jest do przygotowywania zup lub jako zioło, jednak mało, kto wie, że ze względu na duże ilości składników odżywczych, olejków eterycznych i przeciwutleniaczy niesie ona za sobą wiele korzyści zdrowotnych.
Sok z pietruszki
Sok z natki pietruszki to prawdziwa kopalnia witamin i minerałów. Jego regularne spożycie pomaga pozbyć się wielu dolegliwości. Dzięki moczopędnemu działaniu wspiera również proces utraty masy ciała. Polecany jest dla dzieci i kobiet w ciąży.
Sok z pietruszki – właściwości
Sok z pietruszki wpływa na organizm na wiele sposobów i jest uważany za naturalnie skuteczną terapię przy wielu symptomach i chorobach. Ma on działanie detoksykujące, moczopędne, antyseptyczne i przeciwzapalne. Zgodnie z raportem z 2013 r., opublikowanym w czasopiśmie „Tradycyjna chińska medycyna”, pietruszka była używana przeciwko zaburzeniom żołądkowo-jelitowym, nadciśnieniu, chorobom serca, skóry, chorobom układu moczowego i cukrzycy. Imponujące korzyści zdrowotne wynikające z pietruszki pochodzą z jej aktywnych składników, które obejmują związki fenolowe, flawonoidy i olejki eteryczne, takie jak mirystycyna i apiol, oraz różne składniki odżywcze, m.in. witaminy K, C i A. Dzięki ich zawartości warzywo to jest całkowicie bezpieczną rośliną. Antyoksydanty w niej zawarte pomagają spowolnić proces starzenia się, zwalczając wolne rodniki, stres oksydacyjny oraz stany zapalne w organizmie. Jest to bardzo ważne, ponieważ tworzenie się wolnych rodników przyczynia się do każdej choroby związanej z wiekiem, m.in. chorób serca, chorób neurodegeneracyjnych, chorób oczu i różnego rodzaju nowotworów.
Pietruszka jest nazywana rośliną „chemoprotekcyjną”, ponieważ wspiera ochronę DNA przed uszkodzeniem, zatrzymuje mutację komórek i pomaga wywołać apoptozę lub śmierć szkodliwych komórek. Jak wykazano w badaniach w 2013 r., jeden z korzystnych związków pietruszki zwanych apigeniną „hamuje zależną od progestiny syntezę ludzkich komórek raka sutka, znacznie opóźniając rozwój i zmniejszając częstość występowania i mnogość guzów sutka”.
Dzięki swoim właściwościom moczopędnym roślina ta przydatna jest też w walce z kamieniami nerkowymi, infekcjami dróg moczowych oraz infekcjami pęcherzyka żółciowego. Przynosi również korzyści dla zdrowia skóry i zębów poprzez zwalczanie infekcji i bakterii. Uważa się, że olejki eteryczne z pietruszki skutecznie eliminują grzyby, a ponadto usuwają skazy spowodowane przez bakterie na skórze. Kolejną jej zaletą jest redukcja nieświeżego oddechu. Pietruszka jest naturalnym odświeżaczem zabijającym bakterie w jamie ustnej, które powodują nieprzyjemne zapachy. Jest również dobrym źródłem witaminy K, niezbędnej do utrzymania prawidłowej gęstości kości, tym samym ograniczając ich złamania.
Pietruszka wpływa korzystnie także na układ immunologiczny, przede wszystkim ze względu na wysoki poziom przeciwutleniaczy, w tym witaminy C i witaminy A. Witamina C pomaga utrzymać zdrowe środowisko jelitowe, w którym znajduje się znaczna część układu odpornościowego. Wysokie spożycie witaminy C koreluje z niższymi poziomami zapalenia i pomaga zapobiegać chorobom takim jak miażdżyca (niebezpieczne nagromadzenie płytki w tętnicach), zapalenie stawów, rak jelita grubego, cukrzyca i astma. Witamina A chroni zaś siatkówkę i rogówkę oka przed uszkodzeniami, zapobiegając zwyrodnieniu plamki żółtej i zaćmie. Kwas foliowy w niej zawarty wspiera prawidłową pracę serca, a także zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej u noworodków, dlatego też pietruszka polecana jest kobietom w ciąży.
Sok z natki czy korzenia pietruszki?
Natka pietruszki i korzeń tego warzywa mają takie same właściwości prozdrowotne. Sok z pietruszki zdecydowanie częściej przyrządza się jednak z natki, ponieważ jest łatwiejsza w obróbce niż korzeń. Dla urozmaicenia smaku i dodatkowych właściwości do natki dodaje się również owoce i inne warzywa. Komponuje się idealnie z sokiem z cytryny oraz jabłkiem.
Sok z natką pietruszki – przepis
Składniki:
- pęczek natki pietruszki – 1 szt.,
- jabłko – 1,5 szt.,
- cytryna – 0,5 szt.
Wykonanie: wszystkie składniki włożyć do sokownika.
Pietruszka jest bezpiecznym warzywem przynoszącym wiele korzyści dla zdrowia, należy jednak pamiętać, że wszystkie produkty, nawet bezpieczne, powinno się spożywać z umiarem. Pietruszka zawiera niewielką ilość naturalnie występujących szczawianów, co może być problematyczne np. dla osób z kamicą nerkową lub dną moczanową. Warto więc zachować ostrożność i w razie jakichkolwiek objawów wyeliminować tę roślinę z diety.
Literatura:
- Farzaei M. H., Abbasabadi Z., Ardekani M. R, Rahimi R., Farzaei F., Parsley: a review of ethnopharmacology, phytochemistry and biological activities. J Tradit Chin Med. 2013 Dec;33(6):815-26,
- Nielsen S. E., Young J. F., Daneshvar B., Lauridsen S. T., Knuthsen P., Sandström B., Dragsted L. O., Effect of parsley (Petroselinum crispum) intake on urinary apigenin excretion, blood antioxidant enzymes and biomarkers for oxidative stress in human subjects. Br J Nutr. 1999 Jun;81(6):447–55,
- Chen D., Dou Q. P., Tea polyphenols and their roles in cancer prevention and chemotherapy. Int J Mol Sci. 2008 Jun;9(7):1196–206,
- Kreydiyyeh S. I., Usta J., Diuretic effect and mechanism of action of parsley. J Ethnopharmacol, 2002 Mar;79(3):353–7,
- Benford Mafuvadze, Indira Benakanakere1 , Franklin R. López Pérez, Cynthia Besch-Williford , Mark R. Ellersieck, Salman M. Hyder, Apigenin Prevents Development of Medroxyprogesterone Acetate-Accelerated 7,12-Dimethylbenz(a)anthracene-Induced Mammary Tumors in Sprague–Dawley Rats. Cancer Prevetion Resarch.