Pietruszka – właściwości, herbata, sok. Pietruszka na odchudzanie
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
W Rosji pietruszka (Petroselinum Crispim) w roku 2011 została wciągnięta na listę roślin zawierających substancje narkotyczne. Wbrew temu, że wydarzenie to może wydawać się absurdalne ma ono uzasadnienie. Ze względu na mirystycynę w odpowiednich dawkach i formie może mieć potencjał psychoaktywny. Zacznijmy jednak od właściwości prozdrowotnych pietruszki.
Pietruszka
Pietruszka to niedoceniane warzywo o zaskakująco bogatym składzie. Kojarzy nam się przede wszystkim ze składnikiem wywaru, rzadko jako podstawowy element dań. W Libanie na przykład korzeń pietruszki jest jednym z głównych składników dania o nazwie Tabbouleh – sałatki z kaszy bulgur z dodatkiem pomidorów, papryki i pietruszki. Zarówno w liściach, jak i korzeniu pietruszki odnajdziemy chemiczne związki, które w odpowiednich dawkach mogą przynieść długofalowe korzyści zdrowotne.
Właściwości pietruszki
Mówiąc o antyoksydantach zazwyczaj mamy na myśli owoce, zielone liście jarmużu i inne wyszukane smakołyki. Poszukując przeciwutleniaczy nie musimy korzystać z egzotycznych roślin, wystarczy sięgnąć po pietruszkę. Apigenina zawarta w liściach i korzeniu pietruszki to flawanoid o właściwościach przeciwrodnikowych. U osób, których dietę wzbogacono o liście pietruszki po tygodniu zaobserwowano podwyższenie stężenia enzymów antyoksydacyjnych. O takie działanie podejrzewa się również mirystycynę – także obecną w pietruszce. U myszy ekstrakty z Petroselinum Crispim w trakcie stresu oksydacyjnego miały działanie ochronne na wątrobę. Wyciąg z nasion pietruszki wykazał działanie przeciwbólowe. W Iranie, Iraku, Hiszpanii i innych rejonach Świata pietruszka miała zastosowanie w wielu okolicznościach – nawet jako środek poronny. Często używano ją w celu złagodzenia dolegliwości żołądkowych oraz w leczeniu zaparć. Ekstrakty z pietruszki u szczurów łagodziły objawy choroby wrzodowej żołądka – hamując sekrecję soku żołądkowego. Działała także stymulująco na wypróżnienia. Pietruszka ma działanie obniżające stężenie glukozy we krwi. Ponadto ekstrakty z liści wykazały działanie hamujące rozwój niektórych bakterii chorobotwórczych, jak Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus czy Staphylococcus Pyogenes. Mirystycyna zawarta w olejku z pietruszki to związek odpowiedzialny za halucynogenne działanie gałki muszkatołowej. W latach 60. XX wieku praktykowano palenie liści pietruszki jako tańszy zamiennik marihuany.
Natka pietruszki w ciąży
Tradycyjnie olejek z pietruszki był używany jako środek wczesnoporonny. Apiol i mirystycyna – główne składniki olejku, mają działanie stymulujące skurcze macicy. W Rosji produkt zawierający 85% soku z pietruszki był wykorzystywany swego czasu w trakcie porodów. Kobiety w ciąży nie muszą obawiać się pietruszki (wręcz przeciwnie, liście są niezwykle bogate w witaminę C). Nie powinny jedynie korzystać z wyciągów i soków z tej rośliny (soków, olejków, herbatek, wyciągów z nasion).
Natka pietruszki na odchudzanie
Natka pietruszki ze względu na wysoką zawartość witaminy C doskonale uzupełni nasz jadłospis. W dużej ilości np. w postaci herbatki czy olejku pietruszki może mieć działanie moczopędne i przeczyszczające. Zdarza się, że reklamy wprowadzają nas w błąd sugerując jakoby efekt ten miał stanowić dla organizmu swoiste oczyszczenie z toksyn. Niestety, pietruszka nie oczyści nas ze zbędnych zanieczyszczeń, jak również nie wspomoże w magiczny sposób procesu odchudzania, który z zasady powinien opierać się na racjonalnej diecie, deficycie kalorycznym i sporej dawce aktywności fizycznej.
Sok z pietruszki
Sok z liści pietruszki to naturalna bomba witaminy C. W 100 g liści pietruszki zawartych jest aż 177 mg kwasu askorbinowego. Aby przygotować taki sok w domu wystarczy zmiksować pęczek natki z sokiem z połowy cytryny i szklanką wody. Można dosłodzić do smaku. Sok z pietruszki może wchodzić w interakcje z lekami metabolizowanymi przez cytochrom P450. Prewencyjnie zatem nie zaleca się łączenia soku z pietruszki z jakimikolwiek medykamentami.
Herbata z pietruszki
Herbata z pietruszki tradycyjnie była używana w leczeniu czerwonki oraz kamicy żółciowej, a także przeziębień, bólu stawów, nadciśnienia. Żadne z tych działań nie zostało póki co udowodnione. Herbatkę z suszonej natki pietruszki można zakupić w niemal każdym sklepie zielarskim. Posiada ona działanie moczopędne, może działać przeczyszczająco.
Zarówno liście, jak i korzeń pietruszki mogą działać korzystnie na zdrowie, jednak ostrożnie należy podchodzić do korzystania z olejków z pietruszki. Nie zostały określone zarówno bezpieczne dawki, jak i udokumentowane korzyści.
Literatura:
Mohammad Hosein Farzaei et al.; Parsley: a review of ethnopharmacology, phytochemistry and biological activities; Journal of Traditional Chinese Medicine; December 15, 2013