Sok z buraka – właściwości, przeciwwskazania, ile pić dziennie? Jak zrobić sok z buraka?

16 18 20

Zarówno burak, jak i jego sok to produkty goszczące na stołach Polaków od wielu lat. W medycynie ludowej ceniony był już za swój bogaty skład oraz właściwości zdrowotne. Jest to produkt najczęściej polecany przez nasze babcie w okresie ciąży, a także znakomicie działający na problemy nowotworowe czy sercowo-naczyniowe.

Spis treści

 1. Sok z buraka
 2. Sok z buraka – właściwości
 3. Sok z buraka – cena, gdzie kupić?
 4. Ile pić dziennie soku z buraka?
 5. Sok z buraka czerwonego – przeciwwskazania
 6. Jak zrobić sok z buraka?

Sok z buraka

Buraki, jak i ich sok, są wartościowymi i smacznymi produktami żywnościowymi, które rozpowszechnione są w całej Europie. W składzie tego warzywa odnotowujemy m.in. błonnik, niewielką ilość cukru oraz aminokwasów, dużą zawartość potasu i niewielką sodu. Charakteryzuje się on wysoką wartością odżywczą, szczególnie w przypadku witamin z grupy B, których okazuje się być bardzo bogatym źródłem. Dodatkowo biorąc pod uwagę szereg współwystępujących składników naturalnych t.j. mangan, kobalt, a w szczególności kwas foliowy i żelazo, stanowią skuteczne narzędzie w walce z niedokrwistością niedoborową. Dzięki naukowcom, którzy od kilku lat zajmują się tematem buraków wiemy, iż cechuje się obecnością betalain, a więc związków barwiących o dużej wartości przeciwutleniającej.

Sok z buraka – właściwości

Dzięki wyżej wspomnianym barwnikom – betalainom, wykazują aktywność przeciwnowotworową, przeciwzapalną oraz przeciwwirusową. Co ciekawe sok z buraków jest idealnym źródłem antyoksydantów. Stwierdzono, iż dostarcza aż 132 mg polifenoli w 100 ml soku (w tym aż 72 mg betalain). Jego skuteczność, a nawet hamowanie rozwoju, potwierdzono w badaniach na myszach odnośnie m.in. raka płuc oraz skóry, raka szyjki. Zwierzęta te lepiej przechodziły przez chemioterapię, w porównaniu do tych, które nie otrzymywały soku. Dodatkowo gryzonie te charakteryzowały się lepszym apetytem, a także dłuższym życiem. Ponadto uważa się, iż odpowiedzialne są za poprawę jakości życia pacjentów leczonych chemioterapeutykami. Jednakowoż odkryto, iż może być bardzo pozytywnym środkiem w ochronie pacjentów onkologicznych przed patologicznymi efektami stresu oksydacyjnego. Kolejnym zdrowotnym aspektem spożywania soku z buraków jest ograniczanie efektów genotoksycznych w kardiomiocytach, dzięki czemu ma aktywność kardioprotekcyjną. Z tego właśnie powodu nadaje się jako środek wspomagający walkę z chorobami układu sercowo-naczyniowego, a zwłaszcza regulujący nadciśnienie oraz niedociśnienie, a także stężenie cholesterolu. Mało tego

Burak właściwości sok z buraka jak zrobić sok z buraka gdzie kupić sok z buraka

Sok z buraka nadaje się jako środek wspomagający walkę z chorobami układu sercowo-naczyniowego, a zwłaszcza regulujący nadciśnienie oraz niedociśnienie, a także stężenie cholesterolu.

istotnie wydłuża życie pacjentów cierpiących na białaczkę, co potwierdzono, podobnie jak wyżej podczas badań wykonanych na gryzoniach.

Podsumowując cechuje się także własnościami chroniącymi materiał genetyczny komórki, a także detoksykacyjnymi poprzez indukcję i aktywację enzymów. Jak wyżej wspomniano, jest także świetnym narzędziem w walce z niedokrwistościami niedoborowymi, ze względu na obecność dość dużej ilości kwasu foliowego i żelaza. Szczególnie zalecany jest dla kobiet w ciąży, gdyż nie tylko wspomaga utrzymanie prawidłowego stężenia kwasu foliowego w organizmie, co jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu, ale także wspomaga odpowiednie wykształcenie cewy nerwowej.  Co ciekawe pierwszy z tych związków wywiera wpływ na powstawanie neurostymulatorów, m.in. serotoniny, będącej hormonem szczęścia. Odpowiada ona za prawidłowy sen, a także apetyt. Ponadto ma udział w zwiększaniu odporności, gdyż ułatwia powstawanie i funkcjonowanie białych krwinek. Ze względu na wysoki udział witamin z grupy B, pomocny okazuje się być w łagodzeniu nerwicy, depresji, przeciwdziałaniu wystąpienia stresu, jak również obniża napięcie nerwowe. Istotny może być także charakter wzmagający koncentrację, refleks, pamięć oraz czujność.

Sok z buraka – cena, gdzie kupić?

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów soku z buraka. Najzwyklejsze możemy dostać w wielu sklepach spożywczych za cenę od 3 do 12 zł. Dostępne są soki ze zwykłego buraka ćwikłowego, jak i soki z kiszonego buraka ćwikłowego. Te drugie warto poszukać w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością bądź sklepach internetowych.

Jak wiemy proces fermentacji kiszonek powoduje wytworzenie się cennych kultur bakterii, które dobroczynnie wpływają na florę jelitową poprawiając pracę układu pokarmowego. W sokach z buraka możemy znaleźć także dodatki w postaci przypraw czy czosnku, którego obecność wzbogaca jeszcze bardziej wartość odżywczą produktu. Gdy dodatkowo wybierzemy produkt certyfikowany, wówczas mamy pewność co do jakości składników w nich zawartych. Tym samym mam pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości. 

Ile pić dziennie soku z buraka?

Ze względu na zdrowotny charakter soku z buraka oraz zupełny brak efektów ubocznych, produkt ten można spożywać codziennie, nawet kilka razy w ciągu dnia. Nie zostało wyznaczone maksymalne spożycie, gdyż składniki zawarte w nim nie wykazują toksyczności, a więc picie tego soku to samo zdrowie. Szczególnie zalecany jest kobietom w ciąży, gdyż przynosi wiele korzystnych efektów dla rozwijającego się płodu.

Sok z buraka czerwonego – przeciwwskazania

Sok z buraka należy do produktów naturalnych nie wykazujących toksyczności w żadnych dawkach. Jedynymi osobami, które muszą uważać na ten produkt są chorzy podatni na kamienie nerkowe. Dodatkowo w niektórych wypadkach, mimo teoretycznie niskiego indeksu glikemicznego surowego buraka, wypicie soku niekiedy zwiększa dość istotnie stężenie glukozy we krwi, co może być niebezpieczne dla diabetyków. Warto po wprowadzeniu go do diety sprawdzać poziom glukozy, by mieć pewność, iż jest to produkt bezpieczny, jak twierdzą diabetolodzy, każdy przypadek jest indywidualny i potrafi zaskoczyć.

Jak zrobić sok z buraka?

Samodzielne przygotowanie soku z buraka nie jest skomplikowane i nie wymaga umiejętności kuchennych. Wystarczy umyte i obrane buraki pokroić w mniejsze kawałki, a następnie umieścić je w sokowirówce. Tak przygotowany sok można pić od razu lub z dodatkiem przypraw, soku z cytryny, czy też pietruszki lub koperku. Sok można przygotować także w inny sposób, kiedy nie posiadamy sokowirówki. Wystarczy w tym celu umyte i obrane warzywo, w mniejszych kawałkach zblendować na koktajl, który wedle upodobania, rozcieńczając wodą, łatwo doprowadzić do pożądanej konsystencji.

Podsumowując sok z buraka to bogate źródło składników mineralnych oraz witamin, a także przeciwutleniaczy. W wyniku ich oddziaływania otrzymujemy szereg korzyści leczniczych, jakie powstają po spożyciu tego produktu. Ze względu na brak toksyczności oraz efektów ubocznych nie występuje maksymalna dawka, jakiej nie można przekroczyć.

Poznaj więcej przepisów na wykorzystanie buraczków!

Literatura:

 1. A. Piasek, A. Bartoszek, J. Namieśnik, Substancje pochodzenia roślinnego przeciwdziałające kardiotoksyczności towarzyszącej chemioterapii nowotworów, „Postepy Hig Med Dosw.” 2009, nr 63, s. 142-158, http://www.phmd.pl/api/files/view/25857.pdf [dostęp 26.11.2018].
 2. E. Klewicka, Betacyjaniny – biodostępność i biologiczna aktywność, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość” 2012, nr 2 (81), s. 5–21.
  3. I. Wawer, Chemia i farmacja bliżej natury, czyli jak przedłużyć życie w zdrowiu, „CHEMIK” 2010, nr 64, 4, s. 14.
 3. Gallardo E.J., Coggan A.R., What’s in Your Beet Juice? Nitrate and Nitrite Content of Beet Juice Products Marketed to Athletes, „Int J Sport Nutr Exerc Metab.” 2018, nr 9, s. 1-17, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30299195 [dostęp 26.11.2018].
 4. Volino-Souza M., de Oliveira G.V., Alvares T.S., A single dose of beetroot juice improves endothelial function but not tissue oxygenation in pregnant women: a randomised clinical trial, „Br J Nutr.” 2018, nr 120(9), s. 1006-1013, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30229712 [dostęp 26.11.2018].
 5. Rasica L., Porcelli S., Marzorati M., Ergogenic effects of beetroot juice supplementation during severe-intensity exercise in obese adolescents, „Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol.” 2018, nr 1;315(3), s. 453-460, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29693429 [dostęp 26.11.2018].
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Sok z buraka – właściwości, przeciwwskazania, ile pić dziennie? Jak zrobić sok z buraka? - 4.1/5. Oddano 259 głosy.
Autor artykułu:
, Dietetyk z zamiłowaniem do zawodu. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną, której różne koncepcje i nowości na bieżąco weryfikuje z aktualnymi i rzetelnymi badaniami naukowymi.

Opinie

 • Grzesiek 25.01.2018, 9:41

  Bardzo dobrze i rzeczowo napisane.Dla mnie przydatne.Fajnie,że opisane są przeciwskazania.

  Odpowiedz
 • Rick 26.01.2018, 9:56

  W 1 kg buraków znajduje się ich 1000-1200 mg. Tolerancja ludzi na azotany jest różna. Dopuszczalna dawka dzienna wynosi 5mg/kg masy ciała , czyli 400mg dla osoby o masie 80kg. Nadmiar surowych buraków (szczególnie soku) jest potencjalnie szkodliwy. Może wywoływać nieprzyjemne reakcje żołądkowe i jelitowe.

  Odpowiedz
  • Eliza 08.06.2019, 11:20

   To prawda podwyższyły mi się enzymy wątrobowe o 600% !!! leczyłam się u hepatologa przez rok szkoda ze nie wszyscy o tym piszą podwyższona tez była ferrytyna

   Odpowiedz
   • Jadwiga 16.01.2020, 1:16

    Wypiłam pierwszy dzień szklankę soku z samego buraka i na drugi dzień wypiłam 1,5 szkl. i dostałam strasznej biegunki i buli brzucha .ostrzegam przed ilością na początku i tolerancji przez organizm każdego z nas.

    Odpowiedz
 • Andrzej 31.01.2018, 10:22

  Piję już od kilku lat sok z buraka i pozostałych warzyw i potwierdzam lecznicze działanie soków. Wg terapii sokami dobrze jest pić soki z różnych warzyw i owoców aby mieć komplet witamin i enzymów. Aczkolwiek królem warzyw bez wątpienia jest burak, dlatego już przed wojną leczył sokami na bazie buraka prof. Gerson ludzi z nowotworami z dużym powodzeniem. Dlatego moje soki warzywne głownie są na bazie buraka. Żeby taki sok z buraka był smaczny dodaje inne warzywa i owoce np: seler, marchew, jabłko, cytrynę i imbir.

  Odpowiedz
 • myszka 05.03.2018, 10:04

  Zmartwiłam sie i to bardzo. Zakwaszam buraki (3 dni) i wypijam szklankę codziennie. A tu zastrzeżenia rozumiem dla cukrzyków. Nie mam cukrzycy (110) ale jeśli będę piła buraczki to mogę dostać. Może można to z czymś połączyć? Szkoda. wszystkim pijącym na zdrowie.

  Odpowiedz
  • Andrzej 07.12.2018, 12:02

   Poprosiłem trzeba kontrolować cukier soki szczególnie warzywne raczej nie podnoszą a wręcz r re gulują cukier ale nie wiem jak sam sok z buraków

   Odpowiedz
 • Matt 11.06.2018, 8:42

  Nie można rozwadniać buraków z wodą….. Tracą składniki właśnie te potrzebne…. Są w wodzie rozpuszczalne… Surowy burak wyciśnięty z niego sok poprzez sokowirówkę dodatki imbir marchew jabłko cutryna pomarańcza i tyle. I pić szklankę dziennie. Lepsze niż denna cola czy soki z kartonu… które dopiero są przesladzane…..

  Odpowiedz
  • Anna 11.12.2018, 10:22

   Panie drogi ja piję codziennie od 2 miesięcy, dwa kubki dziennie. Efekty są kapitalne. Energia i optymizm mnie rozpiera. Do tego mam ładną cerę. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 • Jurek 06.07.2018, 10:50

  Jakos ponad rok temu zaczolem pic sok z buraka bylem nalogowym palaczem po wypiciu soku z buraka chcilem zapalic i nie moglem sie zaciagac totalne obrzydzenie do papierosa!!!!!!!!!!! Dzisiaj mija rok jak nie pale !!!!!!!! Mam 57 lat 40 lat palilem papierochy bylo pare przerw w paleniu ale takie wymuszone ,od roku jest luzik dzisiaj na schodach dostalem wracalem z pracy trwalo to sekundy jakby smak do zapalenia od razu w domu 2 buraki do sokowirowki i SPOKO.Polecam.

  Odpowiedz
 • dex 27.07.2018, 7:31

  Nie wyciskajcie buraków w sokowirówkach bo sok traci wiele cennych składników. Tylko wyciskarka wolnoobrotowa do soków.

  Odpowiedz
  • Ola 16.01.2020, 12:38

   Teraz zareklamowałeś(aś) wyciskarki.Szkoda ze sa takie drogie ..
   Sokowirówka jest odpowiednia np dla mnie gdyż nie stać mnie na wyciskarkę,a zapewniamm,że poszukiwałam.Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 • Irena 10.08.2018, 10:01

  czy soki z buraka z jablkiem kupowane w sklepie sa rowniez skuteczne w leczeniu/zawarosc soku 87% ,tak pisze na etykiecie. Prosze o odpowiedz. Dziekuje

  Odpowiedz
  • Mietek 03.01.2019, 9:39

   Zapytam czy ten sok mam pic na czczo,czy nie

   Odpowiedz
 • Poz. ula 22.08.2018, 3:13

  Witam -sok z buraka selera natki pietruszki marchewki jabluszka banana ogorek zielony.jak dlugo mozna pic .zrobiony sok z buraka w wyciskarce ile moze stac w lodowce 2-3 dni ?

  Odpowiedz
 • Sil 03.10.2018, 10:24

  Potwierdzam właściwości, pije sok z buraka od około 8 m-cy regularnie około pół litra dziennie, sok robię sam w blenderze i odcedzam na sitku .Nigdy nie czułem się lepiej , kondycja wzrosła samopoczucie jak u nastolatka mam 44 lata ,naprawdę warto

  Odpowiedz
 • ed 09.12.2018, 9:59

  DLACZEGO NIE PISZECIE ŻE NAJWARTOŚCIOWSZE SĄ SOKI Z WYCISKARKI, A NIE Z SOKOWIRÓWKI!!!

  Odpowiedz
  • Rolf 04.01.2019, 12:14

   Producenci wyciskarek (też ją mam) przesadzają z tymi szkodliwościami szybkich obrotów. Mam drogą wyciskarkę Kuvings ale jak mam ją myć to mnie szlag trafia.

   Odpowiedz
   • Barbara 17.02.2019, 1:48

    Niedawno kupiłam wolnoobrotową i wystarczy tylko opłukać pod bieżącą wodą kilka części i gotowe. Tak więc, jestem bardzo zadowolona z tego zakupu.

    Odpowiedz
 • Mati 27.12.2018, 2:43

  Bardzo fajny artykuł, pijam sok z buraków od dawna, z efektów jestem mega zadowolony. Niestety nie mam czasu na samodzielne przyrządzanie soku, dla tego też korzystam z gotowego soku z buraków

  Odpowiedz
 • Darek 04.02.2019, 7:56

  Uwielbiam Sok z buraków, gdy jestem w delegacji zawsze go piję. Polecam!

  Odpowiedz
 • Mateusz 01.03.2019, 4:16

  Uwielbiam sok z buraków, niestety nie mam czasu na jego robienie. Dla tego kupuje go w sklepie

  Odpowiedz
 • andrzej 01.04.2019, 9:45

  Tele mądrych ksiąg napisano na temat powstania świata,ale nic dla robotników.
  I tak:Ile razy dziennie i w jakich jednorazowych dawkach ,należy pić ten sok?
  Jak ma pomóc to od razu,wypijam litr i po problemie.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Zosia 29.05.2019, 7:00

  Fajny artykuł ale przy moim trybie życia nie mam czasu na robienie samemu sobie soków. Kupuje w sklepie. Czysty i z dodatkami owoców

  Odpowiedz
 • MartynaZ 18.06.2019, 9:37

  do autora: podaj zrodlo dawkowania soku z buraka dla malych zwierzat .Potrzebuje tej wiedzy dla mojego kameleona ktory zachorowal a lekarze rozkladaja rece…..sama go lecze.

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone