Sok i nalewka z limonki. Właściwości limonki. Czym różni się limonka od cytryny?
Aktualizacja: 9 kwietnia, 2024
Cytrusy stanowią najliczniej produkowany rodzaj owoców na świecie – produkcja sięga około 100 milionów ton rocznie. Jest to jeden z rodzajów roślin, którego gatunków poznano najwięcej – około 40. Cytryna i limonka, pomarańcza i grejpfrut, mandarynka i kumkwat – wszystkie należą do tego samego rodzaju roślin, jednak wyróżnia je szereg specyficznych cech [1]. Różnice te nie obejmują wyłącznie kształtu, koloru i smaku, ale również skład chemiczny.
Przez wiele osób cytrusy postrzegane są jako symbol zdrowego produktu spożywczego, doskonałe źródło niezbędnych składników odżywczych, a także jako lek na wszelkie schorzenia powszechne w XXI wieku. Przypisywane im właściwości prozdrowotne zawdzięczają głównie obecności witaminy C, a także szeregu związków chemicznych
o pozytywnym wpływie na zdrowie.
Właściwości limonki
Limonka jest wiecznie zielonym drzewkiem sięgającym 3–5 metrów wysokości, jej owoce natomiast mają 3–5 centymetrów średnicy – są zielone i okrągłe. Poza zawartością witaminy C, wapnia i potasu limonka może mieć pozytywny wpływ na zdrowie dzięki obecności fitozwiązków takich jak flawonoidy, flawony, flawanony, naryngeninę, triterpenoidy i limonoidy. Według literatury limonkę stosuje się w celach antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i pasożytniczych, jako przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny, a także jako wsparcie w leczeniu nowotworów, cukrzycy, nadciśnienia
i zaburzeń gospodarki lipidowej [2].
Limonka a cytryna
Podstawowymi różnicami pomiędzy limonką a cytryną są cechy widzialne gołym okiem oraz smak. Cytryna w odróżnieniu od limonki jest owalna, żółta i ma nieco grubszą skórkę. Brak jest istotnych różnic w zawartości kalorycznej pomiędzy nimi – większą różnicę stanowi skład fitozwiązków, który często zmienia się wraz z kolorem wszelkich produktów spożywczych. Limonka wykazuje większe działanie obniżające poziom cukru we krwi, a także większą zawartość glikozydów nasercowych i większą zdolność neutralizacji wolnych rodników. Cytryna natomiast skuteczniej zwalcza niektóre bakterie i grzyby [3].
Sok z limonki
Cytrusy w dużym stopniu wykorzystywane są do produkcji wszelkiego rodzaju soków – poświęca się na to około 33% światowej produkcji. Mimo, że wyciśnięty sok pozbawiony jest części owocu, które mogą obfitować w korzystne dla zdrowia składniki, to i tak wykazuje wysoki potencjał antyoksydacyjny. Ponadto spożywane na co dzień bogate w flawonoidy soki, mogą znacznie obniżać ciśnienie tętnicze oraz ryzyko wystąpienia ciężkich chorób [4].
Nalewka z limonki
Poza powszechnym zastosowaniem limonki do przygotowania orzeźwiającego drinka mojito, może ona również posłużyć do własnej produkcji nalewki. Nalewkę taką można przygotować na dwa sposoby. Pierwszy – z użyciem spirytusu – polega na wymieszaniu limonek, soku z nich, a także startej skórki z ciepłą wodą z cukrem oraz spirytusem. Mieszankę taką należy zamieszać w naczyniu, szczelnie zamknąć i odstawić na około miesiąc – po którym należy przefiltrować nalewkę i odstawić na kolejne dwa miesiące. Drugim sposobem jest wymieszanie limonek, ich soku i skórek z cukrem oraz wódką. Taką mieszankę należy odstawić tylko na jeden dzień, następnie przefiltrować i ponownie odstawić – tym razem na dwa dni. Smak nalewki i zawartość alkoholu można łatwo regulować poprzez manipulację proporcjami składników.
Każdy owoc z rodzaju roślin cytrusowych jest wyjątkowy – wyróżnia je wygląd, smak, a także skład chemiczny i właściwości zdrowotne. Mimo, że cytryna jest w Polsce bardziej popularna, to warto od czasu do czasu stosować w kuchni również limonkę. Zarówno w postaci nieprzetworzonej, jak i sam sok, czy nalewka z limonki mogą oprócz orzeźwiającego smaku zapewnić zastrzyk zdrowych antyoksydantów.
Literatura:
[1] Karimi E., Oskoueian E., i wsp.: Phenolic compounds characterization and biological activities of Citrus aurantium bloom. Molecules. 2012 Jan 30;17(2):1203-18.
[2] Narang N., Jiraungkoorskul W.: Anticancer Activity of Key Lime, Citrus aurantifolia. Pharmacogn Rev. 2016 Jul-Dec;10(20):118-122.
[3] Oikeh E.I., Omoregie E.S., i wsp.: Phytochemical, antimicrobial, and antioxidant activities of different citrus juice concentrates. Food Sci Nutr. 2015 Jul 30;4(1):103-9.
[4] Lv X., Zhao S., i wsp.: Citrus fruits as a treasure trove of active natural metabolites that potentially provide benefits for human health. Chem Cent J. 2015 Dec 24;9:68.
Ciekawy artykuł, od razu chce się pić sok z limonki 🙂
Świetny artykuł! Na pewno urozmaicę swoją codzienną dietę o limonkę!