Właściwości, smak i indeks glikemiczny pomelo. Jak rośnie i jak jeść pomelo?
Aktualizacja: 9 kwietnia, 2024
Pomelo – pomarańcza olbrzymia – zawdzięcza nazwę rozmiarowi swoich owoców. Spośród przedstawicieli cytrusów wyróżnia się największym rozmiarem. Jakie właściwości ma pomelo i czy warto je spożywać?
Pomelo uznawane jest za głównego przodka bardziej znanego w Polsce grejpfruta. Ten największy spośród cytrusów wywodzi się z Dalekiego Wschodu, obecnie rozpowszechniony jest w wielu częściach świata, jednak nie jest tak popularny, jak inni kuzyni z rodziny cytrusów.
Jak rośnie pomelo?
Pomelo podobnie jak inne cytrusy rośnie na drzewie. Uprawa wymaga tropikalnego lub prawie tropikalnego klimatu, a także niskich wartości wysokości nad poziomem morza. Drzewko pomelowe osiąga 5–15 m wysokości, a jego okrągłe i nieco spłaszczone owoce mogą mieć nawet do 30 centymetrów szerokości, z czego grubość samej skórki to około 2 cm. Miąższ podzielony jest na 11–18 segmentów, może być bardzo soczysty, lub suchy, a obecnych w nim pestek jest niewiele – są za to również duże [1].
Pomelo – właściwości
Pomarańcza olbrzymia znana jest zarówno z zastosowania dietetycznego, jak i przemysłowego. Pyszny owoc dostarcza wyjątkowych wrażeń smakowych, a także może pozytywnie wpływać na zdrowie dzięki bogactwu antyoksydantów. Ekstrakty zarówno z całego owocu, jak i ze skórki badane są w aspekcie prewencji i leczenia różnych zaburzeń metabolicznych [2][3]. Oprócz owoców wykorzystywane są również inne elementy drzewka – silnie aromatyczne kwiaty stosuje się w produkcji perfum, natomiast twarde i ciężkie drewno świetnie sprawdza się m.in. w produkcji narzędzi.
Pomelo – smak, indeks glikemiczny
Orzeźwiający i soczysty smak pomelo może trafiać w najbardziej wybredne gusta. Stanowi połączenie słodyczy pomarańczy i goryczy grejpfruta, dzięki czemu „serwuje” pyszny kompromis. Pomelo charakteryzuje niski indeks glikemiczny – 30, i niska wartość energetyczna – około 40 kcal/100g, dlatego spożywany nawet w dużej ilości może stanowić element wartościowej diety [4]. Ekstrakty z pomelo stosowane są nawet w produkcji żywności funkcjonalnej o niskim indeksie glikemicznym, a także w suplementach diety mających na celu przyspieszenie utraty masy ciała [5].
Jak jeść pomelo?
Niestety „dotarcie” do najsmaczniejszego elementu owocu pomelo, jakim jest miąższ wymaga pewnego nakładu pracy. Zewnętrzna warstwa skórki jest twarda i gruba i to właśnie ona stanowi największy problem. Mimo wszystko warto od czasu do czasu się „poświęcić” – sama pulpa jest pyszna, ponadto z owocu można pozyskać orzeźwiający sok, a z miękkiej części skórki można przygotować kandyzowaną przekąskę.
Największy z cytrusów – pomelo – podobnie jak inne owoce z tej rodziny, mogą być świetnym urozmaiceniem diety. Poza smakiem zapewnia również pewne efekty prozdrowotne, a jego nadmierna konsumpcja nie grozi przybraniem na masie.
Literatura:
[1] Julia F. Morton: Pummelo Citrus maxima. Fruits of Warm Climates, 1987.
[2] Caengprasath N., Ngamukote S., i wsp.: The protective effects of pomelo extract (Citrus grandis L. Osbeck) against fructose-mediated protein oxidation and glycation. EXCLI J. 2013 Jun 10;12:491-502.
[3] Mäkynen K., Jitsaardkul S., i wsp.: Cultivar variations in antioxidant and antihyperlipidemic properties of pomelo pulp (Citrus grandis [L.] Osbeck) in Thailand. Food Chem. 2013 Aug 15;139(1-4):735-43.
[4] Shao S.Y., Xu W.J., i wsp.: Glycemic index, glycemic load, and glycemic response to pomelo in patients with type 2 diabetes. J Huazhong Univ Sci Technolog Med Sci. 2017 Oct;37(5):711-718.
[5] Reshmi S.K., Sudha M.L., Shashirekha M.N.: Starch digestibility and predicted glycemic index in the bread fortified with pomelo (Citrus maxima) fruit segments. Food Chem. 2017 Dec 15;237:957-965.
Uwielbiam pomelo! Dobrze, że podczas odchudzania nie muszę z niego rezygnować. Idealnie wpisuje się w moją niskokaloryczną dietę.
JAMI! Nie wiedziałam, że pomelo jest takie zdrowe! Jadłam chyba tylko dwa razy w życiu, ale właśnie wybieram się na zakupy i na pewno rozejrzę się za tym skarbem! Swietny artykuł, pozdrawiam!