Serwatka z mleka – na co pomaga? Co zrobić z serwatki?
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Niepozorna serwatka, będąca produktem ubocznym produkcji sera, stanowi bogate źródło składników odżywczych w tym dobrej jakości białka. Sprawdź prozdrowotne działanie serwatki!
Serwatka z mleka
Serwatka z mleka powstaje jako produkt uboczny po ścięciu mleka krowiego. Serwatkę możemy uzyskać w procesie produkcji serów podpuszczkowych oraz dojrzewających, gdzie uzyskujemy serwatkę słodką. Z kolei w procesie produkcji serów twarogowych produktem ubocznym jest serwatka kwaśna.
W skład serwatki wchodzą białka, laktoza, składniki mineralne, takie jak wapń i fosfor oraz witaminy z grupy B (B2, B12, B1,B6 oraz B5).
Na co pomaga serwatka z mleka?
Serwatka stanowi bogate źródło bardzo dobrej jakości białka. Białko jest zdecydowanie najbardziej sycącym z trzech makroskładników. Jednak nie wszystkie białka mają taki sam wpływ na uczucie sytości. Białko serwatkowe wydaje się być bardziej sycące niż inne rodzaje białek, takie jak kazeina czy białko sojowe. Te właściwości sprawiają, że suplementy białkowe uzyskiwane z serwatki są szczególnie pomocne dla osób będących na diecie redukcyjnej.
Serwatka znajduje też zastosowanie w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry jako środek nawilżający i odżywiający. Niegdyś stosowana była także na oparzenia, jako środek przyspieszający regenerację oraz zmniejszający objawy związane z rozwinięciem stanu zapalnego.
Liczne badania powiązały spożycie produktów mlecznych z korzystnym działaniem na poziom ciśnienia krwi. Efekt ten przypisano rodzinie bioaktywnych peptydów w nabiale, tak zwanych inhibitorach konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE). Kilka badań na zwierzętach wykazało ich korzystny wpływ na poziom ciśnienia krwi.
Co zrobić z serwatki?
Białko serwatkowe należy do najlepiej poznanych suplementów na świecie i nie bez powodu stosowane jest u sportowców jako uzupełnienie diety w źródło białka. Ma bardzo wysoką wartość odżywczą, a badania naukowe wykazały jego liczne korzyści zdrowotne.
Białko serwatki jest kompletnym, wysokiej jakości białkiem, zawierającym wszystkie niezbędne aminokwasy. Ponadto jest bardzo lekkostrawne, szybko wchłaniane z jelit w porównaniu z innymi rodzajami białek. Te cechy sprawiają, że jest to jedno z najlepszych dostępnych źródeł białka w diecie. Istnieją trzy główne typy proszku białka serwatkowego: koncentraty (WPC), izolaty (WPI) i hydrolizaty (WPH). Koncentrat jest najbardziej powszechnym rodzajem i jest również najtańszy. Jako suplement diety, białko serwatkowe cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród kulturystów, sportowców i innych osób, które potrzebują dodatkowej ilości białka w swojej diecie.
Białko serwatki bardzo łatwo włączyć do diety. Jest sprzedawane jako proszek, który można dodać do koktajli, jogurtów lub po prostu zmieszać z wodą lub mlekiem.
Zalecana porcja to 25–50 gramów dziennie (1–2 miarki), ale należy przestrzegać instrukcji dotyczących dawkowania na opakowaniu. Pamiętaj, że przyjmowanie zbyt dużej ilości białka jest bezużyteczne. Organizm może wykorzystywać tylko ograniczoną ilość białka w danym czasie. Nadmierne spożycie może również powodować problemy trawienne, takie jak nudności, ból, wzdęcia, skurcze i biegunka. Jeśli nie tolerujesz laktozy, hydrolizat lub izolat białka serwatkowego może być bardziej odpowiedni niż koncentrat.
Serwatka, niegdyś uważana za niepotrzebny produkt uboczny produkcji serów, obecnie cieszy się dużą popularnością. Jej bogaty skład wykorzystywany jest przede wszystkim przy produkcji suplementów, a także w kosmetyce. Jeżeli Twoja dieta wymaga uzupełnienia w dodatkowe źródło białka, zdecyduj się na białko serwatkowe. Dostępność tego typu suplementów jest ogromna, ale konieczne pamiętaj, aby przed zakupem sprawdzić skład i wybrać tę z najmniejszą ilością dodanego cukru i szkodliwych słodzików.
Literatura:
- FitzGerald RJ, Meisel H. Lactokinins: whey protein-derived ACE inhibitory peptides. Nahrung. 1999 Jun;43(3):165
- Seppo L, Jauhiainen T, Poussa T, et al. A fermented milk high in bioactive peptides has a blood pressure-lowering effect in hypertensive subjects. Am J Clin Nutr. 2003 Feb;77(2):326-30.
- Boirie Y, Dangin M, Gachon P, et al. Slow and fast dietary proteins differently modulate postprandial protein accretion. Proc Natl Acad Sci U S A. 1997 Dec 23;94(26):14930-5.
- Paddon-Jones D, Westman E, Mattes RD, et al. Protein, weight management, and satiety. Am J Clin Nutr. 2008 May;87(5):1558S-1561S.
Niechcący mam serwatkę ż autentycznego krowiego mleka, trafiłam tu bo szukałam informacji na temat właściwości owej serwatki.
Artykuł ciekawy.