Ser topiony – wartości odżywcze, kalorie, skład oraz ich wpływ na zdrowie
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Każdy z nas jadł serki topione, ale czy zastanawialiśmy się co w nich jest, jakie mają wartości odżywcze, ile kalorii i jak wpływają na nasze zdrowie? Przyjrzyjmy się im dokładniej.
Ser topiony
Ser topiony to produkt pochodny sera. W czasie produkcji poddaje się go rozdrabnianiu, mieszaniu, działaniu wysokiej temperatury oraz czynnikom teksturotwórczym w celu powstania plastycznej, jednorodnej masy.
Ser topiony – wartości odżywcze i kalorie
Ser topiony w 100 g czyli jednym, kwadratowym opakowaniu zawiera koło 250–300 kcal, białka 8–10g, węglowodanów 4–6g, natomiast tłuszczów od 21–29%.
Porównując go do masła czy margaryny ma on zdecydowanie mniej kilokalorii i zawiera więcej białka. Jednak tłuszcz w nim zawarty to głównie nasycone kwasy tłuszczowe, które nie powinny być spożywane w dużych ilościach. Jedna porcja serka (ok.25 g) to około 120 kilokalorii. Dla osób dbających o linię to i tak dosyć dużo. Czasem używany jest do przygotowania różnego rodzaju sosów, niestety wówczas wyraźnie zwiększamy jego kaloryczność.
Ser topiony – skład
Serki topione zwykle na pierwszym miejscu w swoim składzie mają wodę lub ser. Następnie dodawany jest tłuszcz np. masło lub utwardzone tłuszcze roślinne. Częstymi składnikami są także sole emulgujące E450, E452, E339, białka mleka oraz zwykła sól.
Niestety większość z tych składników nie są najzdrowsze. Producenci dodają sole emulgujące oraz masło czy utwardzone tłuszcze roślinne, aby łatwiej było im stopić ser i zrobić z niego jednolitą konsystencję.
E450, E452 oraz E339 to polifosorany, które dodawane są w celu ochrony przed wysuszeniem sera, regulują ich kwasowość oraz zapobiegają zbrylaniu się.
Wysoka zawartość tłuszczu jest świetnym nośnikiem substancji smakowych i aromatów. Dodatkami odpowiadającymi za smak serka są zazwyczaj: szynka, szczypiorek, pieczarki, papryka oraz wędzony łosoś. Mają one jednak niewielki udział w składzie serków, stanowią zaledwie od 1%–5%, a coraz częściej zastępowane są przez sztuczne aromaty, wzmacniające smak oraz zapach. Do topionych serków często dodawany jest również barwnik, który sprawia, że wyglądają one bardziej naturalnie niż w rzeczywistości.
Ser topiony a zdrowie
Powiedzmy sobie szczerze, że skład serka topionego nie jest zbyt dobry. Niebezpieczne są dla nas głównie zawarte w nich tłuszcze nasycone. Mogą stać się przyczyną miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.
Ser topiony jest wysoko przetworzonym produktem, niestety nie ma on bogatej wartości odżywczej, a tylko energetyczną. Osoby na diecie raczej powinny ich unikać, ewentualnie mogą sobie same zrobić swój domowy serek topiony, który nie będzie, aż tak kaloryczny.
Za duża ilość polifosforanów występujących w serkach topionych może zaburzać gospodarkę wapniowo-fosforanową w naszym organizmie. Mogą powodować także alergie, łamliwość kości, a także nadpobudliwość u dzieci.
Jeśli nie wyobrażasz sobie, że mógłbyś zrezygnować z serków topionych, zacznij je przygotowywać samodzielnie. Wówczas unikniesz niepotrzebnej chemii oraz zmniejszysz kaloryczność serka.
Nie musimy całkowicie rezygnować ze spożywania serków topionych. Trzeba jednak mieć świadomość, że zakupione w sklepie zawierają mnóstwo chemicznych dodatków. Jeśli nam bardzo smakują i nie wyobrażamy sobie bez nich kanapki, możemy spróbować zrobić je sami w domu.