Ser halloumi – skład, właściwości, gdzie kupić, cena, przepisy
Aktualizacja: 10 kwietnia, 2024
Ser halloumi odznacza się wysoką zawartością składników mineralnych oraz witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Coraz częściej wybierany jest jako zamiennik tradycyjnych serów. Jakimi właściwościami się charakteryzuje i jaki jest jego skład?
Ser halloumi
Oryginalny ser halloumi wytwarzany jest wyłącznie na Cyprze. Dla Cypryjczyków jest to bardzo ważny element ich narodowej kuchni i najbardziej znany produkt eksportowy wyspy. Największym po Cyprze jego konsumentem jest Wielka Brytania. Ser ten wytwarzany jest z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego, koziego i krowiego, bardzo często z dodatkiem mięty. Cechuje się dużą elastycznością, jest półtwardy, ma biały kolor. Może być spożywany na surowo, aczkolwiek najlepiej smakuje grillowany lub smażony.
Ser halloumi – skład
Ser halloumi bardzo często porównywany jest do włoskiej mozzarelli. Faktycznie, sery te przygotowywane są w podobny sposób, jednak używa się do nich innych rodzajów mleka. Oryginalny ser halloumi składa się w 46% z wody, w co najmniej 43% z tłuszczu, około w 22% z białka i w 3% z soli. Do jego produkcji wykorzystuje się również suszoną miętę. Struktura sera zazwyczaj jest zwarta, a posmak słony. Warto wiedzieć, że dawniej mięta oprócz nadawania smaku miała chronić produkt przed zepsuciem ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze.
Ser halloumi – właściwości
Halloumi jest bardzo dobrym substytutem innych serów. 100 g dostarcza 313 kcal, 25 g tłuszczu, 2 g węglowodanów oraz 20 g pełnowartościowego białka. Produkt ten jest doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych. Zawiera witaminy z grupy B oraz witaminy A, D, E, K. Jest również cennym źródłem magnezu, wapnia fosforu, potasu oraz sodu. Nie zawiera witaminy C oraz błonnika pokarmowego, dlatego, przygotowując pełnowartościowy posiłek, warto łączyć go z warzywami i owocami. Halloumi zaliczany jest do produktów kalorycznych oraz z wysoką zawartością cholesterolu.
Ser halloumi – gdzie kupić, cena
Ser halloumi popularny jest we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jednak w Polsce coraz częściej możemy spotkać go na sklepowych półkach. Znajdziemy go przede wszystkim w sklepach z greckimi produktami oraz na targach żywności. Jego cena nie jest stosunkowo wysoka. Za opakowanie 250 g zapłacimy od 11,99 zł do 24,99 zł.
Ser halloumi – przepisy
Ser halloumi coraz częściej wykorzystywany jest przez nas do wielu potraw. Można jeść go na surowo, jednak najlepiej smakuje grillowany, smażony czy roztopiony na wierzchu zapiekanki. Istnieje wiele ciekawych przepisów z wykorzystaniem tego sera. Poniżej przedstawię wam kilka apetycznych sposobów jego wykorzystania.
Składniki:
- 1 garść rukoli i roszponki,
- 1 szklanka miąższu arbuza pokrojonego w kostkę,
- 1 awokado,
- 130 g sera halloumi,
- zagęszczony ocet balsamiczny,
- oliwa z oliwek,
- sok z limonki, miód.
Sposób przygotowania: do miseczki wlać 3 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżki soku z limonki i 1 łyżeczkę miodu. Doprawić solą i pieprzem. Następnie dodać opłukaną sałatę i wszystko razem wymieszać. Sałatę wyłożyć na talerz, dodać arbuza oraz pokrojone w kosteczkę awokado. Ser pokroić na plastry, położyć na rozgrzanej oliwie. Gotowy ser ułożyć na sałatce i skropić zagęszczonym octem balsamicznym.
Składniki:
- 1 szklanka ugotowanej komosy ryżowej,
- ¼ szklanki zarumienionych na patelni płatków migdałowych,
- garść szpinaku,
- 5 rzodkiewek,
- 150 g sera halloumi,
- oliwa z oliwek,
- sok z cytryny,
- miód,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania: ugotowaną komosę ryżową wymieszać z zarumienionymi płatkami migdałowymi i świeżym szpinakiem. Wyłożyć na talerz i dodać pokrojoną rzodkiewkę. Następnie ser pokroić w plasterki i smażyć na rozgrzanej oliwie z każdej strony po 2 minuty. Gotowy przełożyć na sałatkę. W miseczce wymieszać 3 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżki soku z cytryny, 1 łyżeczkę miodu, doprawić solą i pieprzem. Skropić sałatkę.
Składniki:
- 3 jajka,
- 80 g cukinii,
- ½ średniej papryki,
- ¼ średniej cebuli,
- 5 plastrów sera halloumi,
- 1 łyżka szczypiorku,
- 1 łyżka masła.
Sposób przygotowania: jajka wbić do miseczki i lekko rozbełtać widelcem. Plastry sera usmażyć na patelni. Następnie na tej samej patelni podsmażyć warzywa pokrojone w kostkę, dodać płaską łyżkę masła i wlać jajka. Dodać usmażony ser. Posypać szczypiorkiem, solą i pieprzem.
Składniki:
- 1 duży batat,
- 1 średnia papryka,
- 2 zwykłe ziemniaki,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 czerwona cebula,
- 6 plastrów sera halloumi,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- 1 łyżeczka natki pietruszki,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania: ziemniaki, bataty oraz paprykę pokroić w kostkę. Czosnek przecisnąć przez praskę, a cebulę pokroić w plastry. W misce umieścić ziemniaki, bataty, paprykę, cebulę, czosnek. Polać oliwą z oliwek, doprawić solą, pieprzem i natką pietruszki. Następnie przełożyć do naczynia żaroodpornego. Piec około 40 minut. Ser halloumi pokroić w plastry i pokryć nimi zapiekankę. Zapiec jeszcze przez około 5 minut.
Składniki:
- ser halloumi,
- kilkanaście pomidorków koktajlowych,
- oliwa z oliwek,
- świeża mięta,
- cytryna,
- suszone oregano.
Sposób przygotowania: na każdy uprzednio zamoczony w wodzie patyczek nadziewać po kolei ser i pomidorki koktajlowe. Gdy szaszłyki będą już przygotowane, należy skropić je oliwą z oliwek. Następnie posypać listkami świeżej mięty i niewielką ilością suszonego oregano. Marynować około 30 minut.
Podsumowując, ser halloumi, który jest serem podpuszczkowym, zawiera w swoim składzie dość dużo tłuszczu oraz sodu, dlatego nie powinien być spożywany w dużych ilościach. Jest jednak cennym źródłem witamin i składników odżywczych, z tego względu nie warto go całkowicie eliminować z naszego codziennego jadłospisu.
Oryginalny ser halloumi składa się w 46% z wody, w co najmniej 43% z tłuszczu, około w 22% z białka i w 3% z soli.
A to nie daje 114% 😉
A ile zawiera w sobie laktozy ?
Nie zostało to poruszone w artykule.