Senes – właściwości. Herbata z senesu

16 18 20

Senes jest surowcem egzotycznym, o którym można przeczytać głównie na blogach dotyczących odchudzania. Niestety większość osób stosujących tę roślinę nie szuka informacji o jej skutkach ubocznych, a nawet nie zwraca uwagi na występujące niekorzystne, a niekiedy nawet uporczywe powikłania nadmiernego stosowania. Może być to niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia, dlatego warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi senesu, zanim zdecydujemy się na jego stosowanie.

Senes

Jest to krzew z rodzaju Senna Mill. Wywodzi się z Egiptu, Afryki Środkowej, a także Sudanu i Indii. Rozwijając się osiąga wysokość do 100 cm. Charakteryzuje się żółtymi, grzbiecistymi liśćmi oraz suchym, płaskim strąkiem pełniącym rolę owocu. Do celów leczniczych stosuje się liście oraz owoc senesu. Co ważne surowiec ten został bardzo dokładnie przebadany i przypuszcza się, że nie wywołuje toksyczności u dzieci i kobiet w ciąży. Istnieją jednak doniesienia o jego szkodliwym wpływie, dlatego warto zaniechać jego stosowania szczególnie u kobiet w ciąży i dzieci, gdzie ewentualne niekorzystne skutki mogą przynieść tragiczne konsekwencje.

Senes – właściwości

Jego terapeutyczne właściwości znane są wśród wierzeń  m. in. ludów Kamerunu od wieków. Potwierdzona jest jego skuteczność w leczeniu zapalenia gardła, a także zaparć, nawet idiopatycznych. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i przeczyszczającym, co jest wynikiem zawartości w roślinie pochodnych antropoidalnych, głównie sennozydu. Związek ten jest często stosowany w zaburzeniach okrężnicy, szczególnie w przypadku rozrostu czerniaka, czy też nabłonka. Zgodnie z doniesieniami naukowców wykazuje aktywność znacznie zmniejszającą obrzęki, działa bowiem podobnie jak diklofenak sodu. Ponadto wpływa na kondycję skóry powodując jej zwiększone nawilżenie. Dodatkowo wzmaga ruchy perystaltyczne jelit, jednocześnie usprawnia skurcze okrężnicy poprawiając jej ruchliwość. Okazuje się, że jest środkiem przeciwutleniającym, dzięki obecności związków aktywnych takich jak np. flawonoidy, kumaryny czy garbniki. Ważne są także jej pozytywne skutki w terapii padaczki, jak również bezsenności i lęku. Przypuszcza się, że może wspomagać redukcję masy ciała. Istotna jest jego funkcja zwalczająca zaparcia i wymioty u kobiet ciężarnych.

Herbata z senesu

Herbata z senesu skutecznie wspomaga redukcję masy ciała, a także utrzymanie wymarzonej sylwetki. Z jej stosowaniem należy uważać, ponieważ zgodnie z niektórymi doniesieniami, ze względu na swoje działanie, może powodować bolesne skurcze brzucha. Dodatkowo, pod jej wpływem może wystąpić przewlekła biegunka, prowadząca do podrażnienia układu pokarmowego, a także odwodnienia czy nadmiernego usuwania składników mineralnych i witamin. Pamiętajmy jednak, że w ograniczonej ilości herbatka ta nie będzie powodować niekorzystnych skutków, dlatego można po nią sięgać 12 razy w ciągu dnia bez obaw o niekorzystne efekty uboczne. Susz z liści jest łatwo dostępny w sklepach ze zdrową żywnością, a nawet w internecie.

Podsumowując senes to surowiec o szeregu korzystnych właściwości, szczególnie w przypadku zaparć czy redukcji masy ciała. Pamiętajmy jednak, że najważniejszy jest umiar, gdyż większość produktów spożywanych w nadmiarze, prowadzi do niekorzystnych efektów ubocznych. Mimo doniesień o braku toksyczności, warto zachować ostrożność i nie stosować surowca u dzieci i kobiet w ciąży.

 

Literatura:

  1. G. C. Nkamguie-Nkantchoua, J. S. Kameni-Njapdounke, J. J. Fifen, G. Sotoing-Taiwe, L. J. Ojong, A. Kavaye-Kandeda, E. Ngo-Bum: „Anticonvulsant effects of Senna spectabilis on seizures induced by chemicals and maximal electroshock.”, Journal of Ethnopharmacology, Volume 212, 15 February 2018, Pages 18-28.
  2. K. A. Santos-Jasso, J. L. Arredondo-Garcia, J. Maza-Vallejos, P. Lezama-Del Valle: „Effectiveness of senna vs polyethylene glycol as laxative therapy in children with constipation related to anorectal malformation.”, Journal of Pediatric Surgery, January 2017Volume 52, Issue 1, Pages 84–88.
  3. L. Guarize, J. C. Costa, L. B. Dutra, R. F. Mendes, I. V. Lima, E. Scio: „Anti-inflammatory, laxative and intestinal motility effects of Senna macranthera leaves.”, Nat Prod Res. 2012;26(4):331-43.
  4. R. Samavati, E. Ducza, J. Hajagos-Toth, R. Gaspar: „Herbal laxatives and antiemetics in pregnancy.”, Reproductive Toxicology, Volume 72, September 2017, Pages 153-158.
  5. S. Yokoyama, K. Hiramoto, Y. Yamate, K. Ooi: „Influence of Repeated Senna Laxative Use on Skin Barrier Function in Mice.”, Ann Dermatol. 2017 Aug; 29(4): 414–421.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Senes – właściwości. Herbata z senesu - 4.1/5. Oddano 18 głosy.
Autor artykułu:
, Dietetyk z zamiłowaniem do zawodu. Szczególnym zainteresowaniem darzy dietetykę kliniczną, której różne koncepcje i nowości na bieżąco weryfikuje z aktualnymi i rzetelnymi badaniami naukowymi.

Opinie

  • margaret 23.12.2017, 9:38

    Ekstrakt z liści senesu jest bardzo dobry na poprawę pracy jelit. Ta roślina naprawdę potrafi pomóc osobom, u których problemy jelitowe pojawiają się często.

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone