Łopian – właściwości, olejek łopianowy. Łopian na włosy
Łopian jest rośliną którą jedni znają i cenią, inni nie nie wiedzą o niej nic. Ciekawe jest to, że nie tylko wpływa na obniżanie poziomu glukozy we krwi oraz stężenie cholesterolu frakcji LDL, ale także wspomaga trawienie, a nawet wzmacnia włosy i pobudza cebulki włosowe. Warto dowiedzieć się o zaletach, które płyną ze spożycia rośliny, którą można łatwo zdobyć podczas spaceru w lesie lub jego okolicach.
Łopian
Łopian to dwuletnia roślina z rodziny Złożonych. Występuje głównie w umiarkowanej strefie półkuli północnej, również w Polsce, głównie na niżu, a także w niższej strefie Karpat i Sudetów. Zwykle rośnie na przydrożach, w zaroślach oraz na brzegach lasów. Rozwijając się wzrasta do 2 m długości. Charakteryzuje się dużymi, sercowato-jajowatymi liśćmi oraz zebranymi w koszyczki kwiatami. Kiedy dojrzeją koszyczki te łatwo przyczepiają się do ubrań i sierści zwierząt, co ułatwia rozsiewanie rośliny. Jako surowiec leczniczy wykorzystywane są korzenie roślin jednorocznych, które jeszcze nie zakwitły. Niekiedy używane są także jego liście i owoce.
Łopian – właściwości
Łopian wpływa łagodnie na pobudzenie działania niektórych narządów, szczególnie wzmaga wytwarzanie soku żołądkowego czy żółci, a nawet enzymów proteolitycznych trzustki, jednocześnie usprawniając jej przepływ do dwunastnicy. Działanie to polepsza trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmów. Dodatkowo wzmaga przesączanie w kłębkach nerkowych oraz działa delikatnie napotnie. Co ciekawe poprawia przemianę materii, przyspieszając tym samym usuwanie z organizmu szkodliwych produktów. Ważna jest jego aktywność przeciwcukrzycowa. Stosowany na skórę hamuje rozwój szkodliwych bakterii i grzybów chorobotwórczych, a nawet wspomaga leczenie łagodnych zaburzeń czynności skóry, zwłaszcza łojotoku. Cechuje się również funkcją przeciwzapalną.
Olejek łopianowy
W medycynie ludowej stosowany jest od wieków, a jego właściwości doceniane przez wielu. Jest niezwykle skuteczny w walce z infekcjami i uszkodzeniami skóry. Dodatkowo wspomaga oczyszczanie organizmu, służy jako lek przy grzybicy, trądziku i łuszczycy, a także chroni wątrobę i drogi żółciowe. Ponadto pomaga w walce z kamicą żółciową i nerkową, wzmaga wydalanie moczu oraz potu. Dzięki obecności inuliny jest skuteczny w obniżaniu cholesterolu oraz obniża poziom cukru.
Łopian na włosy
Łopian i jego przetwory idealnie nadają się jako środek kosmetyczny na włosy. Skutecznie wspomagają walkę z wypadającymi włosami, poprzez wzmacnianie cebulek włosowych oraz odżywianie i nawilżanie włosów. Ich stosowanie skutkuje pojawieniem się nowych włosków, tzw. „baby hair”. Korzystnie wpływają na usuwanie problemów związanych z łupieżem, dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu i antygrzybiczemu. Dodatkowo łagodzą świąd skóry i stany zapalne. Co więcej poprawiają strukturę włosa oraz uszczelniają jego warstwę ochronną.
Podsumowując łopian to surowiec działający na szerokim polu. Nadaje się nie tylko dla cukrzyków i nadciśnieniowców, ale także poprzez usprawnianie przemiany materii wydaje się być dobrym środkiem dla osób zmagających się z nadmiernymi kilogramami. Co ciekawe jest to także roślina działająca cuda na włosy, nie tylko zapobiegając ich wypadaniu, ale wzmacniając je i niwelując niektóre przypadłości, jak np. łupież. Zalety z jego stosowania mnożą się i troją, a koszt ziela jest niewielki.
Literatura:
- A. Ożarowski, W. Jaroniewski: „ Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie.”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa, 1987.
- A. Ożarowski: „Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy.”, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa, 1982.
- J. Muszyński: „Ziołolecznictwo i leki roślinne (Fytoterapia).”, Wydawnictwo Prawnicze i Naukowe, Warszawa, 1951.