Ryż paraboiled – właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie
Aktualizacja: 20 maja, 2024
Drobne, ugotowane ziarenka białego ryżu, które nie sklejają się po obróbce termicznej są nie lada wyzwaniem dla pań domu, a nawet doświadczonych znawców sztuki kulinarnej. Zadanie staje się prostsze, jeżeli zwrócimy uwagę na dobór odpowiedniego rodzaju ryżu, co w tym przypadku sprowadza się do zamiany zwykłego długoziarnistego na paraboliczny. Jakie wartości odżywcze niesie za sobą spożywanie ryżu parabolicznego oraz jakimi cechami kulinarnymi charakteryzuje się ten gatunek zboża? Zapraszam do lektury!
Ryż paraboiled
Ryż paraboliczny lub inaczej paraboiled jest odmianą długoziarnistego, białego ryżu, który poddany został specjalnym procesom suszenia. Odmienna metoda produkcji, opiera się na krótkotrwałym wystawieniu surowych ziaren ryżu na działanie powietrza pod zwiększonym ciśnieniem w połączeniu z gorącą parą wodną, co ogranicza straty wartościowych składników odżywczych, ponieważ zostają one skumulowane wewnątrz pojedynczego ziarenka ryżu.
Ryż paraboiled – właściwości
Ryż paraboliczny swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza specjalnej metodzie produkcji. W domowym zaciszu, podczas gotowania ryż nigdy się nie sklei, a pojedyncze ziarenka będą od siebie oddzielone. Paraboiled wyróżnia się krótkim czasem gotowania, lekkością, sypkością oraz puszystością gotowego do spożycia produktu.
Ryż paraboliczny, podobnie jak każdy inny gatunek ryżu, jest zbożem niezawierającym glutenu, zatem może stanowić element diety bezglutenowej. Stugramowa porcja dostarcza sporej ilości skrobi i niewielkiej ilości błonnika, dzięki czemu można go zakwalifikować do produktów łatwostrawnych. Wymienione cechy dają podstawę, aby polecać go sportowcom na posiłki potreningowe, dzieciom oraz osobom starszym, których układ pokarmowy jest mniej wydolny oraz osobom zmagającym się z niedożywieniem lub niedoborem masy ciała. Niska zawartość błonnika oraz krótki czas zalegania w żołądku sprawia, że warto aby zainteresowały się nim i spożywały go również osoby z problemami żołądkowymi np. wrzodami, zgagą, ponieważ nie zwiększa wydzielania kwasu żołądkowego. Na wyróżnienie zasługuje ponadto wysoka zawartość witamin z grupy B, szczególnie niacyny, tiaminy oraz pirydoksyny. Niacyna (wit. PP, B3) bierze udział w przemianach białek, węglowodanów, tłuszczów oraz cholesterolu, wzmacnia układ nerwowy i dba o zachowanie skóry w odpowiedniej kondycji. Tiamina (witamina B1) z kolei wzmacnia układ mięśniowy oraz nerwowy, zapobiegając tym samym chorobie beri-beri oraz wspomaga przemiany węglowodanów w organizmie. Witamina B6 (pirydoksyna) reguluje syntezę białek ustrojowych, a tym samym kwasów nukleinowych, hormonów oraz immunoglobulin, dba o dobrą jakość skóry.
Ryż paraboiled – wartości odżywcze
Na pierwszy rzut oka, ryż paraboliczny posiada podobne wartości odżywcze, co zwykły biały ryż długoziarnisty. Dostarcza ok. 360 kcal, z czego ok. 80 g węglowodanów w postaci skrobi, 8 g białka roślinnego, 1 g tłuszczu oraz ok. 1,5 g błonnika pokarmowego. Różnice możemy dostrzec jedynie w zawartości witamin oraz składników mineralnych, których w białym, zwykłym ryżu jest znacznie mniej. Ryż paraboliczny dostarcza trzykrotnie więcej witamin z grupy B, dwa raz więcej wapnia oraz posiada większą ilość selenu, potasu oraz magnezu. Ponadto warto zwrócić uwagę na wyższą zawartość skrobi opornej, zaliczanej do błonnika pokarmowego nierozpuszczalnego w wodzie.
Ryż paraboiled – zastosowanie
Najważniejszą cechą charakterystyczną pod względem kulinarnym ryżu parabolicznego jest to, że nie skleja się on po ugotowaniu i trudno jest go rozgotować. Łatwo rozdzielające się ziarenka dobrze sprawdzą się w sałatkach oraz jako dodatek do dań głównych z sosami warzywnymi oraz mięsnymi. Ponadto ryż paraboliczny sprawdzi się w daniach słodkich oraz deserach na zimno. Jako, że ciężko go rozgotować idealnie nada się do zup warzywnych.
Ryż paraboliczny jest łatwo dostępnym produktem, a jego cena waha się w granicach 3–4 zł, za 400 g. Polecam wypróbować ten rodzaj ryżu, gdyż zarówno smak oraz wygląd ugotowanych ziarenek, przewyższa zwykły, biały ryż.
Czytaj też: Różne gatunki ryżu – który najlepszy?
Literatura:
„Dietetyka. Żywienie człowieka zdrowego i chorego” H. Ciborowska, A. Rudnicka
Paraboliczny??? Co to za idiotyczne tłumaczenie?