Komosa ryżowa – z czym to się je ?
Aktualizacja: 19 marca, 2024
Komosa ryżowa, inaczej ryż peruwiański lub quinoa, to odmiana pseudozboża. Zalicza się ją do jednych z najzdrowszych produktów zbożowych. Zobacz co zawiera i włącz ją na stałe do swojej diety!
Quinoa – zdrowa i smaczna
Komosa ryżowa tak samo jak różne gatunki kasz czy amarantus świetnie sprawdza się jako baza lub dodatek do pełnowartościowych dań. Jej bogaty w cenne składniki odżywcze skład z pewnością przypadnie Wam do gustu. Komosa ryżowa inaczej quinoa zawiera:
- bogate w aminokwasy białko w tym aminokwasy egzogenne lizynę, metioninę, treoninę, co wyróżnia ją na tle innych roślinnych źródeł białek;
- tłuszcze nienasycone: linolenowy, linolowy, oleinowy;
- błonnik – największa ilość spośród innych popularnych zbóż;
- dużą ilość fosforu i potasu;
- spośród witamin najwięcej jest witaminy A, C, E;
- kwasy fenolowe i flawonoidy.
Ponadto komosa ryżowa zawiera niewielką ilość glukozy i fruktozy. 100 g ugotowanej komosy ryżowej dostarcza jedynie 120 kcal! To produkt wprost idealny dla osób odchudzających się i dbających o zdrowie. Na sam koniec warto wspomnieć, że komosa nie zawiera glutenu, więc spokojnie może być włączona do diety bezglutenowej. Jeszcze nie jesteście przekonani? Spróbujcie komosy ryżowej, a wszystkie wątpliwości zostaną rozwiązane.