Różnice pomiędzy yerba mate a kawą. Co lepsze na pobudzenie?

16 18 20

Czym się różni yerba mate od kawy? W końcu oba produkty pobudzają organizm i zwiększają koncentrację. Jedno z nich jednak wykazuje o wiele więcej pozytywnych właściwości na organizm.

Yerba mata czy kawa?

Istnieje wiele produktów, które pobudzają organizm i zwiększają koncentrację. Dobrze sprawdzają się zarówno rano, jak i po południu, kiedy odczuwamy gwałtowny spadek sił. Najpopularniejsza jest czarna kawa, ale oprócz niej działanie pobudzające wykazuje także zielona herbata, guarana czy yerba mate. Co zatem wybrać? Najpierw poznajcie różnice pomiędzy kawą a yerba mata, a później sami zdecydujcie.  

Kawa, jak z pewnością wiele osób wie, przyczynia się do niedoboru magnezu w organizmie. Yerba mate zamiast wypłukiwać ważne składniki mineralne dostarcza je. W yerbie odnajdziemy m.in. magnez, mangan, potas.

Yerba zawiera kwas chlorogenowy obecny także w zielonej kawie. Niestety kawa, którą zazwyczaj pijemy poddana jest procesowi palenia, co powoduje m.in. zniszczenie cennego kwasu. Yerba nie tylko pobudza i zwiększa koncentracje, ale także dzięki wspomnianej substancji chroni nas przed stresem oksydacyjnym i chorobami nowotworowymi.

Kolejną różnicą pomiędzy kawą a yerba mate jest jej działanie odchudzające. Kawa pobudza organizm i przyspiesza przemianę materii. Yerba natomiast oprócz tego zawiera również saponiny, które opóźniają wchłanianie tłuszczu i wpływa na metabolizm cholesterolu.

Czytaj też: Jak parzyć i pić yerba mate, aby się pobudzić?

Pamiętajmy jednak, że żadnego z produktów pobudzających nie należy pić w nadmiarze. Wszystkie produkty zawierające kofeinę posiadają w swoim składzie także fenole, które mogą przyczynić się do zmniejszenia wchłaniania żelaza, magnezu i potasu.

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Różnice pomiędzy yerba mate a kawą. Co lepsze na pobudzenie? - 3.8/5. Oddano 27 głosy.
Autor artykułu: