Chroń swój żołądek przed groźnymi chorobami!
Aktualizacja: 25 kwietnia, 2024
Żołądek wchodzi w skład układu pokarmowego, a jego najważniejszą funkcją jest trawienie białek. Zbudowany jest z mięśni, które pokrywają błony. Wydziela również liczne kwasy i enzymy, które pomagają w trawieniu pokarmu. Zarówno nieprawidłowości w budowie błon, bądź wydzielaniu kwasu solnego może prowadzić do groźnych powikłań. Warto wiedzieć o najbardziej powszechnych, ale i niebezpiecznych chorobach dotykających tego organu. Dzięki tej wiedzy będziecie mogli ochronić się przed nimi, a także usprawnić funkcjonowanie żołądka.
Choroby żołądka
Najbardziej niebezpieczną chorobą jest rak żołądka. Stanowił on jeden z najczęściej występujących nowotworów. Na szczęście ostatnimi czasy zauważa się zmniejszenie ilości zachorowań, co prawdopodobnie wiąże się z poprawą stylu życia i odżywiania oraz większą świadomością zagrożenia.
Źródłem wielu chorób są nieprawidłowości zachodzące w błonie żołądka. Zaliczamy do nich tzw. nieżyt żołądka, który jest stanem zapalnym błony śluzowej. Bagatelizowany może prowadzić do niedokrwistości. Szczególnie niebezpieczną formą jest krwotoczne zapalenie błony śluzowej spowodowane oddziaływaniem substancji toksycznych jak np. alkohol czy niektóre leki przeciwnowotworowe.
Kiedy dochodzi do uszkodzeń błony śluzowej żołądka przy jednoczesnym stanie zapalnym wówczas mówmy o nadżerkowym zapaleniu błony śluzowej żołądka. Nadżerka, czyli ubytek w błonie śluzowej, jest początkową formą wrzodu. Bardzo często spowodowana jest niewłaściwą dietą, dlatego najlepszym sposobem na wyleczenie, oprócz kuracji antybiotykowej, jest odpowiednia dieta. Zdrowe i zbilansowane menu jest również najlepszym sposobem na ochronę żołądka.
Najbardziej niebezpiecznym schorzeniem błony śluzowej żołądka są wrzody. Są to uszkodzenia błony śluzowej z naciekiem zapalnym oraz martwicą tkanki żołądka. Główną przyczyną są bakterię Helicobacter pylori, a także zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W leczeniu wrzodów ważna jest odpowiednia dieta eliminująca produkty nasilające objawy choroby.
Kolejną chorobą żołądka jest nadkwasota. Spowodowana jest nadprodukcją soli kwasowych, które w normalnych warunkach mają za zadanie trawienie pokarmu. Nadkwasota żołądka przynosi dużo dyskomfortu, a jej objawy często utrudniają normalne funkcjonowanie. Może również przyczynić się do pojawienia wrzodów czy refluksu.
Jak widzimy żołądek narażony jest na wiele niebezpiecznych chorób, które mogą zagrażać naszemu życiu. Prewencja w większości przypadkach opiera się na prawidłowej i zbilansowanej diecie. Warto również zmienić swój styl życia na zdrowy i cieszyć się prawidłowo funkcjonującym układem pokarmowym przez długie lata.