Nadkwasota żołądka. Objawy, przyczyny, leczenie i odpowiednia dieta
Aktualizacja: 28 marca, 2019
Nadkwaśność żołądka wiąże się z poważnym dyskomfortem, warto więc wiedzieć, jak jej zapobiegać, a jeśli już się pojawi, jak z nią skutecznie walczyć. Najważniejszą rolę w leczeniu dolegliwości ze strony żołądka, pełni właściwa dieta.
Nadkwasota żołądka
W żołądku każdego człowieka wydzielane są sole trawienne, które mają za zadanie rozkładać przyjmowany pokarm na mniejsze składniki. Żołądek pokryty jest grubą warstwą śluzu, który chroni przed działaniem kwasu. Jeżeli jednak bariera ta jest w jakiś sposób uszkodzona, to przy nadmiernej produkcji kwasów żołądkowych wystąpić może nadkwasota.
Nadkwaśność żołądka, zwana często nadkwasotą, występuje w sytuacji, gdy zawartość kwasu solnego w soku żołądkowym, przekracza 20 mmol HCl wydzielanego w ciągu 1 godz.
Nadkwasota żołądka leży również u podstaw takich schorzeń jak refluks żołądka oraz choroba wrzodowa, towarzyszy również nerwicy żołądka i jego zapaleniu.
Nadkwasota żołądka – objawy
Osoby cierpiące na nadkwaśność najczęściej uskarżają się na:
- zgagę – odczucie pieczenia za mostkiem może promieniować aż do krtani i gardła
- wymioty
- nudności
- ból brzucha
Nadkwasota żołądka – przyczyny
Istnieją różnorodne czynniki prowadzące do nadkwasoty. Do najczęstszych zalicza się niewłaściwą dietę. Nadużywanie alkoholu (przede wszystkim piwo i wino) powoduje zwiększające się wydzielenie kwasu żołądkowego, podobnie jak nikotyna. Zbyt częste picie mocnej kawy i herbaty znacząco wpływa na powstawanie nadkwasoty. Również niewłaściwe połączenia produktów spożywczych (np. owoce cytrusowe i produkty zbożowe) czy zbyt obfite posiłki powodują występowanie tego typu schorzenia.
Nadkwaśność żołądka może powodować długotrwałe przyjmowanie niektórych leków – steroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz produkty uzupełniające niedobór potasu czy magnezu. Również osoby przyjmujące kortykosterydy (hormony kory nadnerczy) często skarżą się na dolegliwości ze strony żołądka.
Ogromne znaczenie mają także emocje – przede wszystkim stres oraz sygnały wysyłane przez ośrodkowy układ nerwowy. Każdy z tych czynników ma bardzo duży wpływ na wydzielanie enzymów trawiennych.
Nadkwasota żołądka – leczenie
Leczenie nadkwaśności żołądka należy rozpocząć przede wszystkim od odpowiedniej diety. Często niezbędne jest również włączenie farmakologii z zastosowaniem środków alkalizujących i preparatów zmniejszających wydzielanie soków żołądkowych.
W leczeniu nadkwaśności żołądka stosuje się najczęściej inhibitory pompy protonowej – IPP (omeprazol, pantoprazol, esomeprazol, lanzoprazol). Powodują one szybkie ustąpienie dolegliwości poprzez spadek produkcji kwasu solnego przez komórki okładzinowe w błonie śluzowej żołądka. Leki te są bezpieczne i zwykle dobrze tolerowane. Należy je przyjmować rano, na czczo, gdyż przy długotrwałym głodzeniu ilość enzymu, który ma być przez nie zablokowany, jest największa.
Innymi środkami farmakologicznymi stosowanymi w zwalczaniu nadkwasoty są H₂-blokery, które blokują wydzielanie kwasu solnego.
Ponadto można stosować również środki prokinetyczne (metoklopramid, cisapryd), leki zobojętniające kwas solny i osłaniające błonę śłuzową (związki glinu i magnezu, sukralfat).
Dieta przy nadkwasocie żołądka
Przy nadkwasocie żołądka zalecana jest dieta łatwo strawna z ograniczeniem substancji pobudzających czynność wydzielniczą żołądka.
- Wskazane jest spożywanie pokarmów bogatych w pełnowartościowe białko, do których zalicza się chude mięso (np. drób), ryby, nabiał, jajka, a także takich produktów jak makarony, ryż, ziemniaki, pszenne pieczywo i sucharki. Zaleca się także picie dużej ilości wody, zwłaszcza niegazowanej, soków oraz herbat ziołowych.
- Herbata z prawoślazu lekarskiego ma właściwości leczące podrażnienia błony śluzowej żołądka.
- Alkalizacja organizmu. Obniżenie pH soku żołądkowego zmniejszy dolegliwości związane z nadkwaśnością. Do produktów odkwaszających należy m.in. większość warzyw i owoców, mleko, produkty mleczne.
- Unikanie błonnika – posiłki wysokobłonnikowe podrażniają śluzówkę żołądka, zalegają w nim i pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Z tego względu osoby, u których występują dolegliwości spowodowane nadkwasotą, powinny wyłączyć ze swojego jadłospisu takie produkty, jak fasola, groch, maliny, agrest, pełnoziarniste i razowe pieczywo oraz kasze.
- Należy unikać pokarmów wywołujących zgagę (kawa, czekolada, napoje gazowane, także pomidory).
- Absolutnie nie należy rezygnować ze spożycia olejów roślinnych. Tłuszcz jest bowiem niezbędny do przyswajania witamin A, D, E, K i beta-karotenu.
- Pamiętać należy o właściwym łączeniu produktów, czyli unikanie jedzenia słodyczy z tłuszczami zwierzęcymi oraz cytrusów z nabiałem.
- Zabronione jest przejadanie się. Posiłki o dużej objętości powoduje rozciąganie się ścian żołądka, co skutkuje pobudzaniem produkcji kwasu solnego.
- Sposób przygotowania posiłków – przed spożyciem warto rozdrobnić jedzenie, dzięki czemu nie będzie ono zalegać w żołądku i zostanie szybciej strawione. Należy unikać smażenia na rzecz gotowania na parze, duszenia lub pieczenia.
Literatura:
- J. Brzeszczyńska, K. Gwoździński, Charakterystyka stanów chorobowych żołądka, „Folia Biochemica. et Biophysic” 1997, nr 12, s. 17, 27
- Yi C.H., Liu T.T., Chen C.L., Atypical symptoms in patients with gastroesophageal reflux disease, „J. Neurogastroenterol. Motil.” 2012 nr 18 (3), s. 278-283, http://www.jnmjournal.org/journal/view.html?uid=29&vmd=Full [dostęp 07.05.2018].
- Naik R.D., Vaezi M.F., Extra-esophageal manifestations of GERD: who responds to GERD therapy?, „Curr. Gastroenterol. Rep.” 2013 nr 15 (4), s. 318, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23435747 [dostęp 07.05.2018].
Witam proponował bym algi morskie powinno pomuc .
Od 8 lat mieszkam w Anglii i 3 lata mialam wypadek,lekarz przepisal mi sine tab.przeciwbolowe.Po 4 miesiacach dostalam silnego ataku bolu brzucha,zaroty glowy ,omdlenia i trafilam do szpitala.Zadnej konkretnej diagnozy nie uslyszalam ,po ponad roku badan(kolanoskopia,3-krotne USG zoladka ,testy na nietolerancje glutenu itd,gastroskopia )i wow!Diagnoza – zapalenia zoladka ,przelyku i przepuklina rozworu przelykowego -tabletki na 3 miesiace a jak nie pomoze to operacja.Tabletki nie pomagaja i biore ja do dania dzisiejszego ,operacja w planach ale czesto nie ma poprawy po zbiegu.Tak bede sie meczyc do konca zycia ,bo gdy tylko mam wiekszy wysilek i duzo schylam sie w pracy to mam silne ataki nadal (wymioty,zaroty glowy ,utrata przytomnosci) i tak nawet tydzien trzyma .Stracialm juz ndzieje ,ze bedzie dobrze a dotego wciaz przybieram na wadze.
Witam mam tez problem nie mam woreczka jem wszystko. A tak boli mnie żołądek ze ojej niekiedy boli jak bym znow atak kamieni miala. Zgaga to dla mnie mordenka jest az nieraz mam tak jak bym ja miala zwrocic. Wysadza mnie strasznie biore tabletki na zgage ale to pomaga na chwile co mam zrobic pomocy zeby to sie pozbyc. Boje sie isc na gastroskopie. Usg jamy brzusznej mialam robione i bylo ok wszystko
-nie używając NLPZ (usówają chroniące żołądek prostagladyny) innych niż nabumeton lub celekoksyb
Według najnowszych badań, Inhibitory pompy protonowej to bardzo szkodliwe leki.
Zgadzam się z powyższym. Leki PPI szkodzą. Mieszkam w UK. Po 18 miesiącach leczenia omeprazolem i lansiprazolem dostałam anemii, czerwone krwinki były zbyt małe, niski poziom żelaza, mimo ze w UK maja normy pozawyzane i pozanizane tak aby badania nic nie wykazywały żadnych nieprawidłowości. A lekarz zamiast skierować do psychologa (mówiłam o stresie, ze nawet na wakacjach nie umiem się zrelaksować i nie myśleć o problemach), wysłał na gastroskopię która nie wykazała nic, bo jak miała wykazać skoro od 1,5 roku brałam tabletki redukujące kwasy! Odkad zmieniłam prace i ustabilizowało się moje życie zawodowe i osobiste poziom stresu obniżył się i odczuwam znacznie mniejsze dolegliwości związane z kwasami i zgagą. Odstawiłam PPI i krwinki po kilku tygodniach wróciły do normy. Przypadek? Tabletki PPI przyjmowane 2 razy dziennie powodowały u mnie chroniczne biegunki (7-8 razy dziennie), żelazo przyswajane jest w jelitach, w moich nic nie miało szansy się przyswoić. Czytałam tez o podobnych tajemniczych przypadkach anemii po lejach PPI na anglojęzycznych forach. Lekarze o tym nie mówią bo szybciej wypisać świstek i zamaskować problem i mieć pacjenta z głowy. Konflikt interesów.
-przestając pić coca colę
-jedząc rosół lub suplement L-glutaminę
Stwierdzono u mnie pylori h w jaki sposób oprócz lekarstw które Zażywam można naturalnie usunąć tę infekcję Z góry dziękuję za pomoc Adam P.
Witam! Czy któryś z lekarzy sugerował nerwicę. Często różne dolegliwości żołądkowo-jelitowe są objawami psychosomatycznymi nerwicy. Ja niestety mam silną nerwicę z objawami psychosomatycznymi ze strony układu pokarmowego oraz nadciśnienie tętnicze. Zanim zostałam zdiagnozowana cierpiałam przez rok czasu. Odbyłam wiele wizyt lekarskich u różnych specjalistów (gastrolog, endokrynolog, neurolog, kardiolog, ortopeda, neurochirurg) i mnóstwo badań. Dopiero mądry i empatyczny neurolog stwierdził, że mam nerwicę. Najpierw byłam na wizycie u psychologa, który stwierdził u mnie nerwicę i skierował na leczenie u psychiatry. Zdaję sobie sprawę, że jest pani wycieńczona psychicznie i fizycznie swoimi dolegliwościami. Nasza służba zdrowia nie zawsze odpowiednio zajmuje się pacjentami, chyba że jest się bardzo zamożnym i stać nas na leczenie we specjalizowanych prywatnych placówkach zdrowia. Proszę się nie poddawać. To my musimy sami uczyć się o swoim zdrowiu, bo lekarze często są nie douczeni i obojętni wobec pacjenta.
Droga Pani Jolanto Miko,
wszystko, co Pani opisuje jest jakby moja historia. Ja tez walcze od roku z ta przypadloscia, narazie lecze sie objawowo, ale jeszcze nie stwierdzilam, ktore lekarstwa mi najlepiej sluza. W ciagu 4 miesiecy schudlam 12 kilo ( 1/6 mojej wagi). Jestem wyczerpana, nie chce mi sie zyc. Wysokie cisnienie nie pozwala mi spac, bole brzucha przychodza i odchodza. Obecnie jestem na diecie bezglutenowej, mam tez uczulenie na fruktoze i laktoze.
Jakie lekarstwa Pani zazywa i co wlasciwie Pani pomaga najbardziej? Ja bylam na trzytygodniowej psychoterapii dziennej i teraz czekam na termin u psychoanalityka. Ta hustawka mojego stanu zdrowia mnie wykancza… przy tej okazji tez pojawiaja sie ataki paniki: szczegolnie, jak mi skacze cisnienie w nocy do 210/100. co robic?
Z powazaniem
Anna
Witam! 3 lata temu usunęli mi woreczek żółciowym kamieniami. Dwa lata temu trafiłam do szpitala z bólami żołądka, z gastroskopii wyszło że miałam kwasy na źołądku i mi je usunęli. W listopadzie 2016 dostałam znowu silnego bólu żołądka , i dobrej pory jak coś zjem to czuję jakby mi pokarm leżał na żołądku. Jakby był obciążony. Nie mam ppjęcia co o tym myśleć.. Czy to jakiś nawrót ? Jak się tego pozbyć..
soda najlepsza
witam , proponuję picie wody alkalicznej, strukturalnej o ph co najmniej 8, woda ta odkwasza organizm, nawadnia doskonale nawet najmniejsze komórki.
Pozdrawiam i zyczę jak najszybszego powrotu do zdrowia .
Nie wiem co mi jest chodzę do gastroenterologa robiono mi kolonoskopię i gastroskopię 2 razy w 1 m-cu mam uchyłki jelita grubego miałam helikobakter leczony ale nadal krwawię z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wiem,ze zabiją mnie kwasy ból i pieczenie w klatce [piersiowej az do przełyku i puchną mi nogi mam czerwone i żyły na wierzchu bolą mnie mięśnie wszystkie skóra na krtani puchnie . Jak mam za duzo kwasów dochodzi do wstrząsu czyli ból głowy osłabienie mięśni ból kości i drżenie ciała. Dochodzi do drętwienia palców ręki i przechodzi w ból az do pachy!Mówię to lekarzowi i dal mi leki , które zawierają kwasy-myślałam , ze umrę…Jem tylko mięso wieprzowe duszone bez przypraw i mięso pieczone na kanapki, nie mogę jeść chleba jem chleb kukurydziany. Miewam napady kwasu w organizmie straszne uczucie jakbym miała zemdleć W głowie straszne zawroty .Od roku nie spożywam żadnych warzyw i owoców bo nasilają się objawy . lekarze stwierdzili bez badan – (mam Skierowanie do szpitala na oddział alergologiczn) , ze jestem uczulona na salicylany i leki ale trzeba to zbadać .I t5ak sie meczę każdego dnia. Nie mogę spożywać ani grama tłuszczu bo zaczyna mnie boleć biodro i zle sie czuje -czy mam chore jelito cienkie ? juz nie wiem…
Może warto porobić badania w kierunku organizmów które mogą robić szkody, dlatego ma Pani(Danuta Chmielewska-Kostrzewska) tyle objawów. Też miałem sporo objawów w całym ciele, które nie są wymieniane przy mojej chorobie ale na szczeście jedna lekarka wypatrzyła w badaniach krwi, że to hemochromatoza. Po leczeniu wszystko ustało. Więc radził bym też poszukać u pani w kierunku chorób genetycznych tego typu.
Dziwne że lekarz nie powiadomił ciebie abyś wieprzowego mięsa nie jadła. Radziłam bym odstawić. mimo że i tak nie jadam tego mięsa lekarz mi zakazl bo przez to mięso tak chorujemy ale oczywiście jest to ukrywana prawda. Jestem leczona w Szwajcarii i polski lekarz mi o tym powiadomil nie żeby zaraz z jakieś hejty byly
Proszę absolutnie wyeliminować wszystkie węglowodany jak słodycze nawet miód wszystkie bezwzględnie zboża pszenica żyto itd wszelki chleb w każdej postaci chleb kukurydziany największy syf że tak brzydko napiszę jemy tylko mięso warzywa jajka nie z marketu a z me sklepów eko koniecznie proszęspróbować przez 1 msc będzie poprawa to dieta paleo
A moze to wszystko zbyt nrrwowy tryb zycia. U jednych szwankuje serce czy glowa a u innych zoladek i nadmiar kwasu. Prosze zmienic otoczenie, wyeliminować czynniki denerwujace i wszystko minie. Pozdrawiam
proponuje jesc jedna rzecz przez kilka dni i obserwowac reakcje np. jajka na surowo, na miekko , na twrrdo , od roznych producentow , zamiast warzyw sprobowac swieze ziola najlepiej z laki obecnie jest lato , jakis listek babki lancetowatej albo chociaz jeden gryz , lub jeden kawalek krwawnika , mniszka lekarskiego , prosze pojsc na wycieczke lub zajac sie czyms co zajmie mysli , jakis talent odkryc w sobie jakas pasje to najbardziej pomaga bo ksztaltuje umysl a nastepnie cialo. Zagadka pani choroby to skomplikowana odpowiedz na ktora tylko pani znajdzie odpowiedz , trzeba tylko poszukac w systematyczny sposob . Najprostrza jest dzieta eliminacyjna o ktorej pisalam na poczatku .
Odstaw nabiał. Pozdrawiam
Witam serdecznie,
Myślę, że lekarz słusznie stwierdził, że objawy wstrząsu, które Pani opisała mogą mieć związek z nadwrażliwością na substancje zawarte w lekarstwach. Może być to alergia na leki lub po prostu niedostosowana dawka dla Pani organizmu. Jednakże ilość kwasu również może się do tego przyczyniać.
Nawiązując do krwawienia z dolnego odcina przewodu pokarmowego – najczęstszą przyczyną tego stanu są uchyłki jelita grubego (najprawdopodobniej stąd u Pani krwawienia) lub różnego rodzaju zmiany naczyniowe, nieswoiste choroby zapalne jelit, infekcje jelitowe, niedokrwienne zapalenia jelit, uchyłek Meckela, żylaki, czy wreszcie stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W tym przypadku proszę regularnie kontrolować morfologię i poziom żelaza w organizmie w celu wykluczenia niedokrwistości.
Zgaga, refluks przełyku również mogą mieć różnorodne źródła powstania m. in. związanymi z przewlekłym zapaleniem żołądka, spowodowanym np. bakterią Helicobacter pylori czy nadużywaniem niektórych leków. Po wprowadzeniu leczenia, w zależności od typu zapalenia objawy ustąpią. Aby zniwelować ból i pieczenie w górnej części przewodu pokarmowego domowymi sposobami można spróbować zastosować napar z lukrecji, siemienia lnianego, olejku oregano czy soku z aloesu. Działają one przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
Przy chorobach jelita cienkiego objawy są dość niespecyficzne. Mogą występować bóle brzucha, wzdęć, okresowe wymioty i zaparcia, brak stolca, biegunki dlatego tylko na podstawie szczegółowych badań można stwierdzić czy mamy do czynienia z chorobą tego odcinka przewodu pokarmowego.
Oczywiście odpowiednia dieta jest niezbędna aby doprowadzić organizm do równowagi. Proszę starać się aby spożywane porcje były niewielkie aby nie obciążać pracy żołądka. By nie rezygnować całkowicie z owoców i warzyw proszę spróbować jeść je formie zmiksowanej i gotowanej, a soki warto rozcieńczyć mlekiem.
Polecam również zwrócić uwagę na podaż i zawartość w organizmie wapnia i magnezu , które jako biopierwiastki odpowiedzialne są za wydolności systemów: nerwowego, kostnego, trawiennego, krążenia
Proszę być pozytywnej myśli, stosować się do zaleceń lekarza i dokładnie obserwować reakcję organizmu na przyjmowany pokarmy i leki.
Pozdrawiam
Serdecznie dziękuję za obszerne wiadomości.Niestety byłam w klinice we Wrocławiu na Borowskiej i po 7 dniach wyszłam jeszcze gorzej chora i nadal nie zdiagnozowana! Jakaś paranoja. Przygotowywałam sie do kolonoskopii i gastroskopii pod narkozą niestety miala wysokie ciśnienie i nie doszło do badania a symptomy nadciśnienia były od początku mimo, iz biorę systematycznie leki , ale lekarze tak olewają pacjentów , ze nawet było im na rękę ze nie dokonali badania. Na pewno mam alergię na salicylany bo tak stwierdził alergolog i skierował do kliniki – oczekiwanie rok ! masakra. Kwasy mam w całym organizmie a w jamie ustnej i krtani szczypie masakrycznie i puchnę cale ciało mi puchnie po spożyciu posiłków.Z leków hamujących wydzielanie kwasu nie mogę przyjmować ze względu na uczulenie ,więc męczę się juz czwarty rok.Przepisano mi na uchyłki xifaxan ale wiem , ze mam jakieś drożdżaki w jelitach bo po spożyciu ziemniaków w ciągu 10 min w brzuchu jakbym miała węza 🙂 tak stawiają się jelita i oczywiście gazy-ale tylko po ziemniakach zauważyłam.Natomiast dalej nic nie mogę jeść bo zaraz kwasy mnie zatruwają.Nie mam juz sił walczyć .
Proszę sobie poczytać o koenzymie Q10 w kontekście usprawnienia przyswajania składników z pokarmów i ogólnej pacy organizmu, zmienić dietę (q googleŁ Dieta niskosalicylanowa (aspirynowa) – lista produktów, które nie zawierają salicylanów), dodać cuch najlepiej różnorodny (polecam pracę na działce :D). Leki na ciśnienie psują nerki itp.. Warto zadbać o stan jelit. Kiszonki usprawniają ich pracę, ale trzeba je też osłaniać np. siemieniem lnianym. Można przegryzać łyżeczkę siemienia jak orzeszki. Smaczne. Warto sprawdzić skład i działanie leków. Nieraz więcej uszkodzą niż wyleczą. Odpowiednie odżywianie powinno pomóc, Na gazy można przegryzać nasiona kopru, dodawać odp. zioła do pokarmów. W sieci znajdzie pani wszystkie info. Poziom wit. D i B też ma znaczenie jeśli chodzi o trawienie, pracę serca, apetyt, itp..Na odtruwanie organizmu proszę poczytać o ostropeście. Posypywanie zmielonego na kanapkę nie zaszkodzi, a pomoże. Pozdrawiam
Czy zdiagnozowano problem.Mam podobne objawy.