Mdłości i odbijanie po jedzeniu. Sposoby na mdłości

16 18 20

Mdłości i odbijanie po jedzeniu to dość często spotykane dolegliwości, zwłaszcza wśród osób spożywających posiłki nieregularnie i w pośpiechu. Mogą być również spowodowane przyjmowaniem zbyt obfitych i tłustych pokarmów.

Mdłości i odbijanie po jedzeniu

Większość z nas zna to nieprzyjemne, silne odczucie nieodpartej potrzeby zwymiotowania. Mdłości, bo o nich mowa, mogą mieć wiele przyczyn. Mogą pojawiać się w przebiegu wielu chorób, np. chorób wątroby czy chorób zakaźnych. W artykule zostanie jednak poruszona jedynie kwestia mdłości powstałych po jedzeniu wskutek nadmiernego spożycia pokarmów.

Takim mdłościom często towarzyszy odbijanie – zjawisko fizjologiczne, w wyniku którego połknięte powietrze przedostaje się z przełyku i żołądka do jamy ustnej. Odbijanie może się pojawić nie tylko jako odruch mimowolny po spożytym posiłku. Może być również oznaką zaburzenia wchłaniania węglowodanów. Jako najczęstszą przyczynę nietolerancji węglowodanów wymienia się niedobór laktazy. Oprócz tego nadmierne gromadzenie gazów może być spowodowane żuciem gumy i paleniem papierosów. Podczas wykonywania tych czynności połykamy znaczne ilości powietrza, co może wywołać objawy w postaci odbijania.

Sposoby na mdłości

Istnieje kilka sposobów mogących pomóc w przypadku wystąpienia mdłości. Po pierwsze należy pić chłodne lub zimne klarowne płyny. Tak podane napoje są mniej drażniące dla naszego powonienia i nie prowadzą do powstania uczucia nudności. Przede wszystkim jednak należy zrezygnować z objadania się. Warto rozważyć wprowadzenie lekkiej diety, tzn. jeść mniejsze posiłki niezawierające dużych ilości tłuszczu. Powinny być one spożywane w spokoju, w pozycji siedzącej, często i o regularnych porach. Ponadto należy unikać spożywania gorących i pikantnych potraw. Przyjmowanie leków również może wpływać na wystąpienie mdłości, dlatego, jeśli istnieje taka możliwość, należy zaniechać ich stosowania.

Aby zwalczyć mdłości i odbijanie po jedzeniu (niezwiązane z żadną jednostką chorobową), należy przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe. Posiłki powinny być spożywane w spokojnej atmosferze i o regularnych porach. Należy jeść tak, aby czuć się najedzonym, a nie przejedzonym.

Literatura:

  1. Wzdęcia i odbijania, Marta Słomka, Ewa Małecka-Panas, Pediatr Med Rodz, 2011, 7 (1), s. 30–34,
  2. Nudności i wymioty, Anna Mokrowiecka, Ewa Małecka-Panas, Pediatr Med Rodz, 2010, 6 (4), s. 268–274.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Mdłości i odbijanie po jedzeniu. Sposoby na mdłości - 4.7/5. Oddano 3 głosy.
Autor artykułu:

Opinie

  • Avatar
    OLka 15.08.2018, 9:47

    A mi lekarz kiedyś powiedział, że to wszystko zależy od pracy metabolizmu i sama kiedyś miałam sporo problemów z odbijaniem się po jedzeniu no i z wagą. Ale zmieniłam dietę, zdecydowałam się na IQmango na poprawę metabolizmu i to zadziałało. Nie odbija mi się no i waga leci w dół.

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone