Wrzody żołądka – objawy, skuteczne leczenie i najlepsza dieta!
Aktualizacja: 20 sierpnia, 2015
Choroba wrzodowa coraz częściej dotyka osób młodych. Łączona jest z przewlekłym stresem, lecz osoby prowadzące spokojny tryb życia mogą także na nią chorować. Gdy stwierdzisz u siebie niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem. Nieleczone wrzody mogą mieć poważne konsekwencje.
Wrzody żołądka – objawy
Wrzód żołądka to ogniskowe uszkodzenie błony śluzowej żołądka z towarzyszącym naciekiem zapalnym oraz martwicą sięgającą do blaszki mięśniowej błony śluzowej. Choroba ta wykazuje różną etiologię. Helicobacter pyroli jest głównym czynnikiem etiologicznym. Drugim ważnym czynnikiem jest zażywanie NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Pozostałymi czynnikami, które brane są pod uwagę to: kwas solny, pepsyna, palenie tytoniu, alkohol, stres oraz czynniki genetyczne.
Objawami choroby wrzodowej, które powinny nas zaniepokoić, są:
- ból o charakterystycznej lokalizacji – we wrzodzie żołądka w okolicy „dołka podsercowego”
- promieniowanie bólu– do pleców i lewego nadbrzusza
- rytm– we wrzodzie żołądka ból wkrótce po jedzeniu
- uczucie niestrawności
- wymioty i nudności
- zgaga
- zaparcia
- utrata masy ciała
- wzdęcia
- niedokrwistość – krew utajona w kale lub smolisty stolec, wymioty krwawe
- w badaniach fizykalnych – bolesność uciskowa (tkliwość) w nadbrzuszu
Wrzody żołądka – leczenie
By rozpoznać przyczynę choroby wrzodowej, oprócz wywiadu klinicznego z pacjentem, wykonuje się test na obecność H. pyroli, a także badanie endoskopowe (gastroskopia), RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz test na obecność krwi w stolcu.
W zależności od przyczyny wrzodów stosuje się odpowiednią terapię. W leczeniu zakażeniem bakterią Helicobacter pyroli stosuje się odpowiednio dobrane dwa antybiotyki przez okres tygodnia. Jednocześnie podaje się lek z grupy brokerów pompy protonowej (leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego). W większości przypadków terapia farmakologiczna przynosi rezultaty i nie ma konieczności przeprowadzania zabiegu operacyjnego. Bardzo ważne jest, by terapia była doprowadzona do końca – do całkowitej eradykacji H. pyroli. Zaleca się także leki, które będą osłaniać śluzówkę żołądka. W leczeniu choroby wrzodowej bardzo dużą rolę odgrywa dieta.
Wrzody żołądka – dieta
Bardzo ważne w leczeniu wrzodów żołądka jest eliminowanie produktów, które nasilają objawy choroby na przykład ostre i tłuste potrawy. Dieta powinna być łatwostrawna z ograniczeniem ilości błonnika. Przeważać powinny potrawy gotowane, pieczone czy duszone z niewielką ilością delikatnych przypraw (ziół). Ograniczyć należy dodawane do potraw tłuszcze i cukry. Przeważać powinno pieczywo pszenne, łatwostrawne. Należy wykluczyć razowe i żytnie pieczywo, grube kasze, smażone, tłuste, potrawy, rośliny strączkowe oraz warzywa kapustne, tłuszcze jak: masło, smalec, słonina. Niewskazana jest śmietana oraz ostre przyprawy. Z diety w chorobie wrzodowej należy wyłączyć także kremy, tłuste ciasta czy torty, a także używki w postaci mocnej kawy, herbaty i alkoholu. Niewskazane są również napoje gazowane.
Dawniej mleko było podstawą diety w chorobie wrzodowej. Okazuje się jednak, że zwiększa ono wydzielanie kwasu solnego, co jest niewskazane w leczeniu wrzodów, zwłaszcza jeśli mleko jest tłuste.
Choroba wrzodowa żołądka przysparza wielu dolegliwości, które obniżają komfort życia. Nieleczona może być przyczyną wielu powikłań jak: pęknięcie wrzodu czy nawet nowotwór żołądka. Nie bagatelizuj objawów, które Cię niepokoją. Skonsultuj się z lekarzem, by jak najszybciej zdiagnozować przyczynę dolegliwości.
mam wrazenie ze ostatnio jest to coraz czestszy problem wsrod ludzi. Musimy uwazac co jemy i jaki tryb zycia prowadzimy zeby potem nie musiec sie prowadzac po lekarzach ;(