Wrzody dwunastnicy – jak się objawiają i jak je szybko wyleczyć?
Choroba wrzodowa dwunastnicy charakteryzuje się ubytkiem błony śluzowej i podśluzowej, a także blaszki mięśniowej dwunastnicy. Może rozwijać się przez długi okres czasu nie dając wyraźnych objawów.
Choroba ta może pojawić się w każdym wieku, jednak najbardziej narażone na wystąpienie wrzodów dwunastnicy są osoby pomiędzy 25 a 55 rokiem życia. Wrzody dwunastnicy powstają na skutek infekcji bakterią Helicobacter pyroli, która powodując zmiany w układzie immunologicznym gospodarza, zapewnia sobie środowisko do bytowania.
Wrzody dwunastnicy – objawy
Ból o charakterze ucisku w nadbrzuszu, uczucie pieczenia pojawiające się w nocy lub nad ranem (tzw. ból głodowy), który ustępuje po spożyciu posiłku, zgaga, uczucie pełności czy niestrawność, często nie są kojarzone od razu z chorobą wrzodową dwunastnicy, bowiem odnosić się mogą do innych dolegliwości. Brak apetytu, spadek masy ciała oraz częste zaparcia – wszystkie razem mogą przepowiadać problem wrzodowy. Jednak niespecyficzność tych objawów często brana jest za dolegliwości żołądkowe, a do lekarza pacjent trafia, gdy dochodzi do poważnych konsekwencji, jak: oddawanie smolistych lub krwistych stolców czy ostry ból brzucha połączony z krwawymi wymiotami, co może świadczyć o perforacji wrzodu.
Wrzód dwunastnicy najczęściej lokalizuje się w okolicy opuszki dwunastnicy (miejsce położone najbliżej żołądka), a sama choroba nasila swe objawy w okresie jesieni i wiosny, gdy dochodzić może do spadku odporności i osłabienia organizmu.
Wrzody dwunastnicy – leczenie
W trakcie leczenia wrzodów należy zmienić styl życia: zdrowo się odżywiać, unikać ostrych przypraw i potraw wzmagających wydzielanie żołądkowe, jadać regularnie w małych ilościach (nie przejadać się), zrezygnować z alkoholu i papierosów.
Leczenie farmakologiczne opiera się na eradykacji zakażenia bakterią H. pylori. Podstawą terapii jest zastosowanie kombinacji dwóch antybiotyków przy udziale leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego (inhibitory pompy protonowej). Kuracja zwykle trwa od 10 – 14 dni i standardowo stosowanymi lekami są: amoksycylina, klarytromycyna oraz omeprazol. Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza i przestrzegać przepisanych dawek lekarstw.
Operacja chirurgiczna jest ostatecznością, gdy dochodzi do groźnych powikłań choroby: perforacja wrzodu, krwawienie z przewodu pokarmowego.
Nieleczone wrzody mogą prowadzić do groźnych powikłań, zagrażających zdrowiu i życiu. Przewlekłe bóle nadbrzusza, uczucie pieczenia czy zgaga powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza, który po odpowiednich testach i gastroskopii, będzie w stanie postawić diagnozę i uchronić przed przykrymi konsekwencjami choroby wrzodowej dwunastnicy.