Proszek zasadowy – skład, wpływ na odchudzanie, stosowanie oraz skutki uboczne
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Dużą rolę w zachowaniu odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej organizmu oraz płynów ustrojowych ma jakościowy charakter stosowanej diety, a konkretnie skład pierwiastkowy spożywanych produktów. Składniki mineralne (pierwiastki) można podzielić na kwasowe i zasadowe. Nadmiar kwasotwórczych pierwiastków, objawia się przewlekłym zmęczeniem, bólem głowy, podkrążonymi oczami oraz szarą i zmęczoną cerą, co jest często spotykanym zjawiskiem u osób stosujących dietę ubogą w świeże warzywa i owoce. Ratunkiem jest wzbogacenie diety o alkalizujące jarzyny. Na rynku pojawił się również nowy produkt pod nazwą proszku zasadowym, jednak czy jego stosowanie jest konieczne?
Praca układów m.in. pokarmowego, oddechowego czy też moczowego jest zależna od składników, które dostarczane są organizmowi wraz z dietą. Organizm samodzielnie nie jest w stanie wyprodukować składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i przekaźnictwa sygnałów między synapsami w układzie nerwowym oraz mięśniowym. Muszą zatem zostać dostarczone do organizmu ze źródeł egzogennych, czyli zewnętrznych. Pierwiastki te można w uproszczony sposób podzielić na kwasowe, obniżające pH krwi i płynów ustrojowych, oraz zasadowe, które neutralizują nadmiar kwasów przywracając optymalne pH krwi wynoszące w przybliżeniu 7,35. Do pierwiastków zasadowych zaliczamy: wapń, magnez, potas oraz sód, które znajdują się w świeżych jarzynach i owocach, natomiast do kwasotwórczych fosfor, chlor oraz siarkę, których źródłem są mięsa, nabiał, produkty zbożowe, kawa, czarna herbata, kakao czy słodycze. Nadmiar produktów obfitujących w pierwiastki kwasotwórcze prowadzi do obniżenia pH płynów ustrojowych ciała.
Proszek zasadowy – co to jest?
Proszek zasadowy, zawiera składniki mineralne o zasadowym charakterze oraz substancje pomocnicze, które po spożyciu, wyrównują zachwianą równowagę kwasowo-zasadową, przywracając optymalne pH płynów ustrojowych oraz krwi.
Proszek zasadowy – skład
Proszek zasadowy składa się z pierwiastków zasadotwórczych tj. wapnia, magnezu, sodu i potasu, które występują w odpowiednich względem siebie proporcjach. Ponadto zawiera inulinę, frakcję rozpuszczalnego błonnika zaliczanego do rodzaju oligofruktoz, który reguluje perystaltykę jelit, wspomagając oczyszczanie organizmu z produktów przemiany materii oraz obniżając wchłanianie cholesterolu. Proszek zasadowy stanowi dodatkowe źródło pewnych pierwiastków śladowych: żelazo, selen, molibden oraz miedź.
Proszek zasadowy – działanie
Proszek zasadowy ze względu na obecność w składzie pierwiastków o charakterze zasadotwórczym, pomaga w neutralizacji pH kwasowego w płynach ustrojowych, przyczyniając się do wyrównania gospodarki kwasowo-zasadowej. Inulina jako błonnik rozpuszczalny w wodzie, stanowi pożywkę (prebiotyk) dla bakterii zamieszkujących jelito grube, dzięki czemu wpływa na wzrost korzystnej mikroflory bakteryjnej jelit. Reguluje dzięki temu perystaltykę jelit oraz wpływa na regularność wypróżnień. Pierwiastki śladowe, wspomagają metabolizm organizmu, będąc składnikami enzymów.
Warto zauważyć, że epidemia rzekomych zakwaszeń organizmu jest w większości przypadków nieuzasadniona, ani nie potwierdzona rzetelnymi wynikami badań. Nerki są w stanie poradzić sobie w regulacji gospodarki kwasowo-zasadowej, jeżeli stosowana jest dieta zgodna z zaleceniami żywieniowymi prezentowanymi przez Instytut Żywności i Żywienia lub dietetyczne zalecenia indywidualne. Stosowanie proszku ‘profilaktycznie’ wydaje się niepotrzebnym zabiegiem.
Proszek zasadowy – odchudzanie
Nieregularność wypróżnień, zaleganie wody w organizmie oraz licznych toksyn z pożywienia, które zaburzają przemiany energetyczne, mogą powodować rozwój nadwagi i otyłości. Wpływ na powstanie powyższych dolegliwości może mieć nieprawidłowa gospodarka kwasowo-zasadowa organizmu. Nadmiar kwasu w organizmie powoduje obniżenie tempa przemiany materii i zaleganie w jelitach pożywienia, które fermentuje z wytworzeniem bakterii gnilnych. Przy kwaśnym pH płynów ustrojowych i niewielkiej ilości dostarczanych z pożywieniem pierwiastków zasadowych organizm musi się bronić. Z kości uwalnia wapń oraz magnez, natomiast z płynów ustrojowych czerpie sód oraz potas. Nadmiar toksyn kumuluje w tkance tłuszczowej. Kwasotwórczy pokarm powoduje dalsze zakwaszenie organizmu, a energia z pożywienia zamiast zostać uwolniona i wykorzystana, zostaje skumulowana w postaci tkanki tłuszczowej. Wprowadzenie diety bogatej w pierwiastki zasadowe może pomóc wyrównać pH organizmu. Proszek zasadowy w ciężkich przypadkach może okazać się dobrym rozwiązaniem na przywrócenie równowagi i homeostazy, gdy dieta bogata w warzywa i owoce nie przyniesie wystarczających efektów. Zasadowe pH korzystnie wpłynie na metabolizm, a kilokalorie dostarczane z pożywieniem zostaną wówczas wykorzystane na cele energetyczne, zamiast zmagazynowane w tkance tłuszczowej.
W tym momencie warto powołać się na słowa znanej gastroenterolog dr Robynne Chutkan, która zauważyła zależność między zmianą pH w przewodzie pokarmowym z kwaśnego na zasadowe, co spowodowało rozwój dysbiozy, czyli zaburzonych proporcji między bakteriami symbiotycznymi, a gnilnych na korzyść tych drugich. Przewód pokarmowy jest zbudowany z odcinków, w którym panują inne wartości pH. W żołądku kwaśne, w jelitach zasadowe. Zanadto zasadowe pH powodowało utratę jedennej z fizjologicznych barier bakteriobójczych, namnażanie bakterii komensalnych, a w rezultacie nawracajaące wzdęcia, biegunki oraz zaburzenia we wchłanianiu witamin B1, folianów oraz składników mineralnych wapnia, cynku i magnezu.
Proszek zasadowy – jak stosować?
Proszek zasadowy należy do suplementów diety. Oznacza to, że nie ma potwierdzonych badań, które dowodzą o skuteczności preparatu w przypadku leczenia schorzeń. Podstawową zasadą podczas jego stosowania, jak w przypadku innych preparatów, jest trzymanie się zaleceń producenta. Producenci proszku zasadowego zalecają stosowanie kuracji przez trzy miesiące. Należy pamiętać o wypijaniu dziennie 6–8 szklanek wody. Jedna porcja proszku zasadowego to łyżeczka od herbaty, rozpuszczona w szklance ciepłej wody.
- Profilaktyczna neutralizacja nadmiaru kwasów w organizmie – jedna porcja napoju na dobę.
- Neutralizacja kwasu mlekowego powstałego podczas treningu – porcję napoju należy wypić przed i po treningu.
- Terapia nadwagi – napój wypijać 20–30 min przed posiłkiem, trzy razy na dobę.
Proszek zasadowy – skutki uboczne
Podczas pierwszego tygodnia stosowania proszku zasadowego mogą pojawić się luźne stolce, gdyż preparat zwiększa perystaltykę jelit. Wypijanie odpowiedniej ilości płynów na dobę, zapobiega odwodnieniu. Gdy biegunki będą bardzo wodniste, należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem.
Proszek zasadowy ma na celu wyrównanie gospodarki kwasowo-zasadowej w organizmie, a dzięki temu poprawić samopoczucie poprzez niwelację przewlekłego zmęczenia i bólów głowy, uregulować pracę i opróżnianie jelit oraz wspomóc leczenie nadwagi, otyłości oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Stosowanie proszku powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, natomiast, gdy zostaną zaobserwowane objawy uboczne w postaci biegunek, należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem. Dobrze zbilansowana zdrowa dieta, nie wymaga stosowana proszku zasadowego, gdyż może to spowodować zaburzenia w przewodzie pokarmowym i powstanie nieprzyjemnych powikłań.
Mój mąż zażywa proszek zasadowy wieczorem przed spaniem i nie chrapie.