Zachęcajmy dzieci do sportu, to ważne dla ich prawidłowego rozwoju
Aktualizacja: 27 czerwca, 2017
Dzisiaj dominującym problemem wśród dzieci jest siedzący tryb życia powodujący wady postawy i otyłość. Sport zapobiega skrzywieniom kręgosłupa, przyspiesza wzrost i rozwija podstawowe umiejętności behawioralne u dzieci. Warto zatem zachęcać dzieci do uprawiania sportu i wybrać dla nich ten najodpowiedniejszy.
Przed wyborem sportu dla dziecka należy zwrócić uwagę na jego upodobania oraz usposobienie tj. charakter, umiejętności gimnastyczne, posiadane choroby lub wady rozwoju oraz przede wszystkim pewność siebie. Nie zawsze to co my uważamy za najlepsze będzie odpowiednie dla dziecka. Nie można go również przymuszać do spełniania własnych ambicji.
Sport dla dzieci
Sport w wieku dziecięcym przyczynia się do wielu pozytywnych zmian w rozwoju i funkcjonowaniu organizmu dziecka. Zapobiega rozwojowi lub pogłębianiu wad postawy, wzmaga umiejętności behawioralne dziecka, poprawia koordynację ruchów, skupienie oraz zapobiega otyłości wieku dziecięcego. Dodatkowo wspomaga twardość i jakość kości oraz włókien mięśniowych. Szczególnie ważne jest to dla młodych sportowców, którzy w przyszłości będą chcieli związać swoje życie ze sportem. Według badań, uprawianie sportu i podnoszenie ciężarów w wieku ok. 6 – 12 lat przyczynia się do zmniejszenia ilości kontuzji i urazów, wzmacnia stawy oraz polepsza skład ciała na rzecz masy mięśniowej kosztem masy tłuszczowej.
Przyjrzyjmy się teraz kilku rodzajom aktywności fizycznej. Sprawdźmy ich zalety i wady. Starając się wybrać odpowiedni sport dla swojego dziecka zwróć również uwagę na jego predyspozycje psychiczne.
- sporty zespołowe (piłka nożna, siatkówka, koszykówka itp.) – idealnie nadają się dla dzieci, które są otwarte na nowe znajomości i mają niespożytą ilość energii. Dzieci bardziej zamknięte w sobie również mogą dobrze czuć się w tego rodzaju aktywności, jeśli tylko będą miały możliwość wykazania się na jednej pozycji np. obrońcy, bramkarza czy atakującego. Sporty zespołowe wymagają poczucia jedności, odpowiedzialności za innych oraz współpracy, a rozwijanie tych cech jest bardzo ważne w wieku dziecięcym. Pojawia się także element konkurencji oraz chęć wykazania się dla dobra całej drużyny. Jeśli chodzi o rozwój fizyczny, znakomicie wpływają na zwinność, czas reakcji, elastyczność oraz harmonijnie rozwijają całe ciało. Elementem każdego sportu zespołowego jest zawsze rozgrzewka oraz solidne rozciąganie, co zapobiega urazom i polepsza jakość układu kostno-stawowego łącznie z więzadłami i ścięgnami.
- sztuki walki ( kartate, kung – fu, judo, ju – jitsu i wiele innych) – są idealną formą aktywności dla dzieci bardzo aktywnych, nerwowych, mających problemy z koncentracją. Innymi słowy zajęcia takie jak karate czy kung – fu oparte są na silnym uduchowieniu i mocnej koncentracji. Wymagają połączenia harmonii ruchów z aktywnością umysłu. Dla dziecka zajęcia trwające ok. 1,5 godziny są świetnym sposobem na wyciszenie i rozładowanie energii. Dodatkowo rośnie ich samoocena i pewność siebie. Sztuki walki wymagają dyscypliny i szacunku dla autorytetu, którym jest zwykle Sensei w czasie zajęć, a rodzice w domu. Sztuki walki zmniejszają napięcie mięśniowe i zwiększają elastyczność, uczą prawidłowej postawy wzmacniając kości i stawy.
-
pływanie – jeśli wasze dziecko jest niezdecydowane lub nie potrafi pływać, warto zapisać je na kurs i poprosić, by samo oceniło czy ta forma aktywności mu odpowiada. Cechy charakteru dziecka nie mają tu znaczenia. Jak każdy sport pływanie uczy systematyczności, samomotywacji i pewności siebie. Pływanie jest wspaniałą aktywnością dla dzieci głównie ze względu na jego dobroczynny wpływ na stawy i ogólną sylwetkę ciała. Aktywność w wodzie wspomaga prawidłowy rozwój kości i stawów, poprawia pracę układu krążenia, co w przyszłości znacznie zwiększy wydolność i możliwości sportowe dziecka, a także jest wskazane dla dzieci z astmą. Jest to sport najmniej kontuzjogenny i najbardziej wzmacniający górną cześć ciała.
- kulturystyka i sporty siłowe – może wydać się to dziwne, że zaliczam tego rodzaju sport jako odpowiedni dla dzieci. Według badań naukowych trening z obciążeniem nie powoduje urazów stawów, a wręcz odwrotnie – wzmacnia je wielokrotnie bardziej niż inne formy wysiłku. Poza tym uprawianie tego typu sportu przez dzieci w wieku 6 – 12 lat powoduje spory wzrost ilości włókien mięśniowych, co przyczynia się do utrzymania bardzo dobrego stanu fizycznego aż do późnej starości. Trening siłowy wzmacnia układ nerwowy dziecka i pozytywnie rozwija wiele cech osobowości. Wzmacnia poczucie wartości, buduje motywację i samoocenę, uczy właściwego odczytywania własnych granic i możliwości swojego organizmu. Prowadzenie takiego treningu wymaga odpowiedniego przygotowania oraz diety dla dziecka, bogatej w składniki wzmacniające kości, odpowiednie ilości białka, żelatyny itp. Należy zapewnić dziecku odpowiednią opiekę trenera lub osoby wykwalifikowanej, aby unkinąć jego kontuzji.
- taniec (balet, taniec nowoczesny czy towarzyski) – nadaje się dla dzieci, które wykazują dużą elastyczność, są energiczne, mają dobrą pamięć i synchronizację ruchów oraz dla dzieci o wrażliwym usposobieniu. Może być to sport dość kontuzjogenny i wymaga silnego samozaparcia w dążeniu do celu. Szybko jednak przynosi efekty oraz przez brak monotonii długo utrzymuje zainteresowanie dziecka. Do wyboru jest ogromna ilość kursów, od tańca towarzyskiego po nowoczesny. Taniec dobrze wpływa na elastyczność kręgosłupa i mięśni oraz na samoświadomość własnych możliwości. Wpływa także na estetykę oraz symetrię ciała, a także zapobiega otyłości.
- lekkoatletyka i gimnastyka – są to bardziej wymagające formy sportu oraz kładące duży nacisk na psychikę i odkrywanie własnych możliwości. Warto jednak dać dziecku możliwość sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności. Nie ma przeciwwskazań, by posyłać na tą formę zajęć już najmłodsze dzieci. W okresie 6 – 7 lat, kiedy najlepiej kształtuje się ich układ kostno-stawowy, dziecko może wykorzystać 100% swoich możliwości.
Jak zachęcić dziecko do sportu?
Sport jest bardzo ważny dla rozwoju dzieci i młodzieży. Działa korekcyjnie, uspokajająco, poprawia samopoczucie i pomaga nawiązywać nowe znajomości. Większości dzieci nie trzeba zachęcać do zajęć dodatkowych, gdyż mają niespożytą ilość energii i szybko nudzą się codziennymi czynnościami. Należy pamiętać, że nie można dziecka siłą zmuszać do czegokolwiek. Grozi to tylko płaczem, agresją i zamykaniem się dziecka we własnym świecie. Dobrym sposobem jest spokojna i konstruktywna rozmowa, w czasie której wytłumaczycie dziecku wszelkie zalety wiążące się ze sportem. Argumenty, które najszybciej mogą trafić do dziecka to poznanie nowych kolegów, rozwinięcie swoich zainteresowań i umiejętności, udział w zawodach, dobry wpływ na zdrowie, a przede wszystkim – świetna zabawa. Czasami łatwiej dziecku, o ile to możliwe, na dodatkowe zajęcia chodzić z rodzeństwem.
To od was zależy jaki będzie stosunek dziecka do sportu. Nie można zmuszać dziecka do czegoś, czego wcale nie chce robić. Starajcie się go zainteresować sportem, a nie zmuszać do niego. Wasza rola jest w tym, aby uchronić dziecko przed ewentualnymi zagrożeniami i na podstawie własnego doświadczenia pomóc im w ewentualnym podjęciu decyzji. Pamiętajcie, że wasze ostateczne słowo i zdanie jest wiążące, ale zdanie dziecka – to rzecz najważniejsza. To ono ma cieszyć się z tego co robi.