dzieci

Dieta matki karmiącej – jadłospis i przepisy

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Prawidłowe żywienie w okresie niemowlęcym wywiera bardzo duży wpływ na kondycję oraz rozwój fizyczny i psychiczny dziecka. Eksperci podkreślają, że celem, do którego należy dążyć w żywieniu niemowląt, powinno być karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Pokarm kobiecy, który wytwarzany jest w wystarczających ilościach przez zdrową i dobrze odżywioną matkę, zaspokaja całkowicie zapotrzebowanie dziecka na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jednocześnie zapewnia prawidłowy rozwój w pierwszym okresie jego życia [1].

Zatwardzenie u niemowlaka. Co stosować na zatwardzenie u niemowlaka?

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Prawidłowa częstość oddawania stolca u dzieci powinna mieścić się w zakresie od 3 razy dziennie do 1 razu na 3 dni. Jeśli defekacja występuje rzadziej i wymaga dużego wysiłku, wówczas mówimy o zaparciu. Może być ono wywołane różnymi czynnikami [1].

Jakie są właściwości prawoślazu lekarskiego? Działanie syropu prawoślazowego

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Ziołolecznictwo jest stosowane na całym świecie – z większą lub mniejszą skutecznością. Czy prawoślaz lekarski ma uzasadnione zastosowanie lecznicze?

Karmienie po cesarce – dieta. Jak pobudzić laktację po cesarce?

Paulina Grupa ponad miesiąc temu

Problemy związane z karmieniem mogą dotknąć każdą kobietę, nie tylko tę, która urodziła drogą cesarskiego cięcia. Mleko kobiece jest najlepszym pokarmem dla nowonarodzonego dziecka. Faktem jest, że przystawienie niemowlęcia do piersi po takim zabiegu odbywa się zwykle później niż po porodzie siłami natury. Jednak nie oznacza to, że kobieta, która urodziła dziecko przez cesarskie cięcie, nie będzie mogła wykarmić go piersią.

Helicobacter pylori u dzieci – objawy skórne, test

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Należy ona do bakterii do gram-ujemnych i zasiedla błonę śluzową żołądka, co może powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego oraz pogorszenie się zdrowia bez względu na wiek. Problem ten dotyczy również dzieci, ponieważ infekcja bakterią następuje zazwyczaj w dzieciństwie.

Słodycze dla dzieci – przepisy. Jak zmniejszyć apetyt na słodycze?

Agnieszka Pankowska ponad miesiąc temu

Powszechnie wiadomo, że spożywanie cukru zwiększa ryzyko próchnicy u dzieci, a także wpływa na kształtowanie się nieprawidłowych preferencji żywieniowych. Sposób żywienia najmłodszych oddziałuje na ich zdrowie i kształtuje właściwe przyzwyczajenia oraz wybory żywieniowe, których dokonywać będą w przyszłości. Co zatem podawać dzieciom, gdy mają ochotę na coś słodkiego [1]?

Jakie mleko dla dziecka? Mleko sojowe, kozie dla dzieci. Od kiedy mleko krowie?

Jakub Wiącek ponad miesiąc temu

Zasady żywienia na poszczególnych etapach życia człowieka muszą uwzględniać specyficzne potrzeby i zmiany fizjologiczne. Prawidłowa dieta pozwala na harmonijny rozwój zarówno płodu jak i dziecka. Jakie mleko powinno podawać się najmłodszym?

Wymioty u dziecka – domowe sposoby, dieta

Paulina Żukowska ponad miesiąc temu

Nudności i wymioty to przypadłość, która zdarza się w ciągu życia dość często. Szczególnie małe dzieci często miewają problemy z brzuszkiem, ponieważ ich układ trawienny nadal się rozwija, a one same dopiero uczą się, że niektóre potrawy w nadmiarze mogą zaszkodzić. Jednak wymioty to nie zawsze jedynie efekt przejedzenia. Niekiedy mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach. Jak postępować, kiedy dziecko wymiotuje? Co można mu podać, żeby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości?

Mięso z królika – właściwości, potrawy. Potrawka z królika dla dzieci

Justyna Paroń ponad miesiąc temu

Osobom przestrzegającym zasad zdrowego żywienia zaleca się spożywanie chudych mięs obejmujących produkty pochodzące z kurczaka, indyka, wołowinę, cielęcinę oraz mięso z królika i zająca. O ile pierwsze gatunki są powszechnie znane, to mięso z królika i zająca rzadko konsumowane jest na co dzień. Związane jest to zapewne z mniejszą dostępnością tego produktu, ale mimo to powinien on na stałe zagościć w każdej kuchni ze względu na niezwykłe właściwości odżywcze.

Dieta bogatoresztkowa dla dzieci – jadłospis i przepisy

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Dieta bogatoresztkowa polega na wprowadzeniu do codziennego jadłospisu dziecka zwiększonej ilości błonnika pokarmowego, a co za tym idzie zwiększonej ilości płynów. Jest niezastąpionym sposobem na walkę z zaparciami u dziecka. Dzięki niej pasaż jelitowy jest przyśpieszony, konsystencja stolca rozluźniona, a wypróżnianie staje się łatwiejsze.

Glista ludzka u dzieci – objawy, leczenie

Dominika Suślik ponad miesiąc temu

Glista ludzka jest pasożytem wywołującym chorobę zwaną glistnicą (askarioza, askarydoza). Chorują na nią najczęściej dzieci. W jaki sposób dochodzi do zakażenia tym pasożytem i jakie są jej objawy?

Cielęcina – właściwości. Cielęcina dla dziecka. Jak przyrządzić cielęcinę?

Magdalena Olejnik ponad miesiąc temu

Cielęcina w polskich domach występuje bardzo rzadko, ponieważ mięso to jest dość drogie i trudne w obróbce kulinarnej. Natomiast odpowiednio przyrządzone i przyprawione jest doskonałe w smaku. To delikatne, dietetyczne oraz lekkostrawne mięso, które częściej powinno gościć na naszych stołach.

Mononukleoza u dzieci – objawy, leczenie, dieta

Dominika Suślik ponad miesiąc temu

Mononukleoza, zwana inaczej chorobą pocałunków, to częsta przypadłość dotykająca głównie dzieci. Nierzadko mylona jest z bakteryjnym zapaleniem górnych dróg oddechowych i przez to bywa nieprawidłowo leczona.

Rotawirus – objawy, leczenie domowe, dieta

Alicja Bławat ponad miesiąc temu

Rotawirusy stanowią istotny problem kliniczny polskich dzieci, zarówno jako pierwotna przyczyna pobytów w szpitalach, jak na skutek tych właśnie pobytów. Warto wiedzieć jak może objawiać się zakażenie rotawirusami i jakie postępowanie należy wdrożyć.

Astma dziecięca – domowe sposoby. Zioła na astmę

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Kaszel, świszczący suchy oddech, uczucie duszności, niekiedy braku powietrza… to tylko nieliczne objawy przewlekłej choroby zapalnej dróg oddechowych – nazywanej powszechnie astmą oskrzelową. Charakterystyczna sezonowość nawrotów związana ze wzmożonym kontaktem z czynnikami drażniącymi, powoduje nadreaktywność oskrzeli prowadzącą do ujawnienia się objawów chorobowych.

Woda źródlana czy mineralna? Woda źródlana dla niemowląt

Katarzyna Urbańska ponad miesiąc temu

Różnica między wodą źródlaną a mineralną. Jaką wodę wybrać? Najlepsza woda dla niemowląt.