Lunch box – twój sposób na zdrową sylwetkę
Aktualizacja: 28 marca, 2024
W pracy spędzasz niejednokrotnie znacznie więcej czasu niż przepisowe 8 godzin, a grafik masz tak napięty, że ledwo wystarcza ci czasu na zrobienie kawy, nie mówiąc już o wyskoczeniu na lunch. Kiedy już cudem znajdziesz luźną godzinę, okazuje się, że wszystkie dania oferowane w najbliższych barach albo niewiele mają wspólnego ze zdrowym jedzeniem, albo cenami dorównują drogim restauracjom. Ostatecznie kończysz z drożdżówką lub batonikiem, który pozwala ci przetrwać resztę dnia, ale kiedy wracasz wieczorem do domu, wynagradzasz sobie cały dzień niejedzenia. Ogromna dawka kalorii, której organizm nie jest już w stanie przetworzyć przekształcana jest w tłuszcz, który z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej uporczywy.
Czy ten scenariusz musi się zawsze tak kończyć? Nie koniecznie – wystarczy wygospodarować odrobinę czasu rano lub wieczorem, zgromadzić ulubione składniki, znaleźć szczelne pudełko i skomponować swojego lunch boxa!
Lunch box
Niektórzy zapytają, co to właściwie jest ten lunch box. To nic innego jak pełnowartościowy posiłek spakowany do poręcznego pudełka lub innego naczynia, które będziesz mógł z łatwością zmieścić w torebce i wziąć ze sobą do pracy. Nie ma jednego sposobu, który określałby, co w takim pojemniczku powinno się znaleźć. Tak naprawdę wszystko zależy od twojej wyobraźni i upodobań kulinarnych. Jeśli jednak dbasz o zdrową sylwetkę, postaraj się skomponować potrawę według poniższych zaleceń:
– ½ objętości pudełka powinny stanowić warzywa i owoce
Niech będzie kolorowo! Im więcej warzyw tym więcej witamin i smaków. Mogą być surowe, gotowane, jakie tylko lubisz. Pamiętaj tylko, aby warzywa pakowane do pudełka były suche.
– ¼ objętości pudełka powinny stanowić produkty pełnoziarniste
Do produktów pełnoziarnistych, dostarczających nam dobrych węglowadanów, z których energia uwalniana jest przez cały dzień zalicza się:
- kasze: jęczmienna, jaglana, gryczana, quinoa, bulgur,
- płatki owsiane,
- przetwory z mąki pełnoziarnistej, razowej, żytniej: chleby, makarony, tortille,
- brązowy ryż.
– ¼ twojego pudełka powinno dostarczać białka
Pamiętaj, aby wybierać źródło pełnowartościowego białka, czyli takiego, które będzie zawierać wszystkie niezbędne aminokwasy. Są to:
- mięso drobiowe,
- mleko, jogurty, sery,
- ryby.
Doskonałym źródłem białka są również warzywa strączkowe, lecz musimy pamiętać o ich odpowiednim łączeniu, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów.
– tłuszcz
Nawet jeśli się odchudzasz, nie rezygnuj z dodatku tłuszczu – to w nim rozpuszczają się witaminy! Wybieraj jego zdrowe źródła np. oliwę z oliwek, olej kokosowy, lniany lub inne tłuszcze, które nie zawierają niezdrowych tłuszczów trans.
Dieta pudełkowa
Nikt nie powiedział, że musisz ograniczać się tylko do jednego pudełeczka. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i większość czasu spędzasz poza domem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić 5 pudełeczek – 3 duże i 2 mniejsze i do nich pakować swoje posiłki. To bardzo wygodny sposób, dzięki któremu nauczysz się jeść nie tylko zdrowo, ale też regularnie.
Planuj swoje posiłki
Pamiętaj, jeśli chcesz codziennie cieszyć się własnoręcznie przygotowanym posiłkiem to powinieneś o tym zacząć myśleć już w sklepie. Zaplanuj zawartość swoich pudełeczek na przynajmniej 3 dni do przodu i zaopatrz się we wszystkie potrzebne ci składniki. Aby skrócić czas przygotowania lunch boxów, wieczorem możesz przygotować sosy i ugotować kaszę lub makaron.
Dzięki lunch boxom możemy odżywiać się zdrowo i smacznie niezależnie od tego jak bardzo zabiegani jesteśmy. 30 minut wieczorem i 15 rano to niewielka cena, jaką trzeba poświęcić w zamian za pyszne i regularne posiłki. Twoja wymarzona sylwetka jest na wyciągnięcie ręki, nie zwlekaj więc dłużej i pakuj swoje jedzenie do pudełek!