Płatki jaglane a odchudzanie. Płatki jaglane na wodzie czy na mleku? Przepisy na dania fit!
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Płatki jaglane to jeden z najwartościowszych produktów zbożowych. Charakteryzują się bowiem wysoką zawartością składników mineralnych i witamin. Są stosunkowo niedrogie, a pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, wygląd skóry, włosów i paznokci. Przyczyniają się również do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Co więcej, ich zaletą jest brak zawartości glutenu, co czyni je doskonałym produktem dla osób chorujących na celiakię i innymi problemami związanymi z nietolerancją glutenu.
Płatki jaglane a odchudzanie
Delikatne, chrupiące płatki jaglane są dość kalorycznym produktem. 100 g zawiera aż 361 kcal, 10 g białka, 4 g tłuszczu oraz 69 g węglowodanów. Pomimo stosunkowo dużej kaloryczności pozytywnie wpływają na kondycję naszego organizmu. Są cennym źródłem witamin z grupy B, żelaza, wapnia, fosforu, potasu oraz lecytyny. Zjadane na śniadanie w towarzystwie owoców i orzechów stanowią źródło energii dla organizmu na całe przedpołudnie. Warto pamiętać, że płatków jaglanych, ze względu na wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 71, nie zaleca się osobom zmagającym się m.in. z cukrzycą. Włókno pokarmowe, które znajduje się w płatkach, tworzy tzw. kleik w żołądku, powodując tym samym uczucie sytości. O innych właściwościach zdrowotnych płatków jaglanych przeczytasz tutaj.
Płatki jaglane na wodzie
Płatki jaglane coraz częściej zastępują kanapki na śniadanie, są również doskonałą przekąską pomiędzy posiłkami. Mogą być gotowane nie tylko na mleku, ale także na wodzie. Z tego względu doskonale sprawdzą się u osób z alergią na białko mleka krowiego bądź nietolerancją laktozy. Są również świetną alternatywą dla osób chorujących na celiakię. Jedna jaglanka składająca się z 50 g płatków jaglanych i 200 ml wody dostarczy nam 180 kcal, 5 g białka, 2 g tłuszczu oraz 34,5 g węglowodanów.
Płatki jaglane na mleku
Płatki jaglane nie mają wyraźnego smaku, odznaczają się natomiast chrupką strukturą. Mogą być spożywane z jogurtem oraz przyrządzane na wodzie czy mleku krowim. Osoby zmagające się z nietolerancją laktozy powinny sięgnąć po mleko roślinne, m.in. sojowe, migdałowe, ryżowe, kokosowe. Jedna porcja jaglanki składająca się z 50 g płatków jaglanych i 200 ml mleka 1,5% dostarcza 274 kcal, 11,8 g białka, 5 g tłuszczu oraz 44,5 g węglowodanów. Warto jednak pamiętać, aby każdą jaglankę wzbogacać w owoce, orzechy, nasiona lnu i migdały, ponieważ są one cennym źródłem witamin oraz składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Płatki jaglane – przepisy fit
Płatki jaglane ze względu na swoje właściwości i zawartość składników mineralnych oraz witamin powinny być częściej włączane do naszego codziennego jadłospisu. O tym jak gotować płatki jaglane przeczytasz w tym artykule. Są bardzo dobrą alternatywą dla kaszy manny, owsianki czy kanapek. Przygotowane podobnie jak owsianka, konsystencją przypominają budyń. Płatki jaglane świetnie sprawdzają się również jako panierka do kotletów. Coraz częściej wykorzystywane są do przygotowywania zdrowych ciasteczek. Poniżej znajduje się kilka przepisów z wykorzystaniem płatków jaglanych.
Składniki:
- ½ szklanki płatków jaglanych,
- 2 szklanki mleka (krowiego bądź migdałowego lub ryżowego),
- nasiona granatu,
- garść malin,
- 1 łyżeczka miodu.
Sposób przygotowania: do garnuszka wlać mleko, dodać płatki i mieszać do momentu zagotowania. Następnie zmniejszyć ogień i gotować przez około 13 minut. Jeśli to konieczne, dodać więcej mleka. Porcję jaglanki posypać nasionami granatu, świeżymi malinami, płatkami migdałów oraz polać łyżeczką miodu.
Składniki:
- ¼ szklanki płatków jaglanych,
- 1 szklanka mleka (krowiego lub roślinnego),
- 1 banan,
- ½ mango,
- 1 łyżeczka oleju lnianego,
- mała garść owoców goji.
Sposób przygotowania: ugotować płatki jaglane według przepisu na opakowaniu. Owoce umyć i obrać ze skórki, a następnie pokroić na drobne kawałki. Przełożyć je do blendera oraz dodać pozostałe składniki. Całość zmiksować na gładki koktajl.
Składniki:
- 2 szklanki ugotowanych płatków jaglanych,
- 2 banany,
- 2 łyżki miodu,
- ¼ szklanki słonecznika,
- ¼ szklanki nasion dyni,
- ¼ wiórków kokosowych,
- 10 suszonych moreli.
Sposób przygotowania: płatki jaglane, banany oraz miód zblendować na drobną masę. Słonecznik, nasiona dyni oraz wiórki uprażyć na patelni. Suszone morele pokroić. Wszystkie składniki wymieszać i odczekać parę minut, aż masa stężeje. Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia wykładać małe porcje masy. Zwilżonymi dłońmi spłaszczać ciasteczka. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 20 minut. Następnie włączyć termoobieg i piec jeszcze 5–10 minut.
Składniki:
- ½ szklanki płatków jaglanych,
- 2 szklanki mleka (krowiego lub roślinnego),
- 3 łyżki kakao,
- 1 łyżeczka miodu,
- 4 kostki gorzkiej czekolady,
- garść truskawek,
- płatki migdałów.
Sposób przygotowania: płatki jaglane przepłukać na sicie pod strumieniem ciepłej wody. Przełożyć do rondelka, wlać mleko, przykryć i zagotować. Następnie zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem około 15 minut, aż płatki wchłoną cały płyn. Dodać kakao, miód oraz kostki czekolady. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać oraz zblendować do uzyskania gładkiej konsystencji. Po przełożeniu budyniu do miseczki posypać go truskawkami oraz płatkami migdałów.
Składniki:
- 1,5 szklanki mąki owsianej,
- ½ szklanki mąki jaglanej (zmielone płatki jaglane),
- ¼ szklanki oleju rzepakowego,
- 1 łyżka miodu,
- 2 jaja,
- 2 szklanki mleka,
- garść owoców sezonowych.
Sposób przygotowania: żółtko oddzielić od białek. Wszystkie składniki, z wyjątkiem białek, zmiksować na gładką masę. Białko ubić i delikatnie dodawać do reszty ciasta, a następnie wymieszać. Piec w rozgrzanej gofrownicy. Przygotowane gofry posypać sezonowymi owocami.
Płatki jaglane są produktem, który powstaje z cennego dla zdrowia zboża – prosa. Są doskonałym źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego, które pozytywnie wpływają na kondycję naszego zdrowia. Ze względu na bogaty skład powinny być częściej wykorzystywane do przyrządzanych przez nas potraw.
Literatura:
- B. Achremowicz, T. Haber, J. Kaszuba i in., „Płatki zbożowe – ocena porównawcza. Część I. Porównanie składu chemicznego i mineralnego”, Artykuły analityczno-przeglądowe, s. 97– 102,
- H. Kunachowicz, B. Przygoda, I. Nadolna i in., „Tabele składu i wartości odżywczej żywności”, PZWL, 2017.
Pół szklanki płatków jaglanych, 2 szklanki mleka. Gotować 13 minut! Kto to wymyślił??? Płatki jaglane są zwykle błyskawiczne. Jak można i po co gotować je aż 13 minut? Proszę o wyjaśnienie. Co tam jest takiego w tych płatkach jaglanych błyskawicznych, że wbrew producentowi trzeba gotować 13 minut. i bawi się w dolewanie mleka, bo na pewno zdąży się wygotować i przywrzec do dna garnka np. stalowego.
O ile mi wiadomo, to płatków jaglanych się nie płucze. Jest różnica między kaszą jaglaną, a płatkami jaglanymi.