Pistacje – właściwości i wartości odżywcze niskokalorycznych orzechów
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Pistacje są zdrowe, pełne wartości odżywczych, a przy tym niskokaloryczne. Polecane są jako przekąska, która dostarcza witamin i minerałów. Wystarczy już garść, by zapewnić organizmowi porcję cennych składników.
Krzewy pistacji są źródłem jadalnych nasion, które można jeść jako znane orzeszki pistacjowe lub w postaci oleju, wytłaczanego z nasion. Niektóre gatunki pistacji urzekają swym wyglądem i hodowane są jako drzewa ozdobne.
Pistacje
Pistacje to jeden z najsmaczniejszych i najzdrowszych rodzajów orzechów. Pistacja (Pistacia L.) to rodzaj rośliny rosnącej w klimacie umiarkowanym z rodziny nanerczowatych. Jadalna część rośliny w postaci nasion, nazywana jest orzeszkami pistacjowymi czy potocznie pistacjami.
W naszej kulturze nie jest bardzo popularnym, powszechnie wykorzystywanym gatunkiem orzechów, choć można ja zakupić praktycznie w każdym sklepie. Warto jednak zwrócić uwagę na jego walory odżywcze i włączyć pistacje do swojego menu.
Pistacje – wartości odżywcze
Obok wielu składników odżywczych jakie posiadają pistacje, stanowią one również niskokaloryczny zamiennik niezdrowych snacków. Jeden orzeszek pistacjowy to zaledwie 3 kalorie.
Pistacje to prawdziwa bomba witaminowa. To cenne źródło witamin z grupy B. Na tle innych gatunków orzechów, pistacja wyróżnia się bogatą zawartością witaminy B6. Oprócz tego jest cennym rezerwuarem biotyny, tiaminy, ryboflawiny, niacyny oraz kwasu pantotenowego.
Obok witamin, pistacje są magazynem ważnych w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu minerałów. Zalicza się do nich: potas, żelazo, fosfor, miedź, magnez, mangan.
Pistacje przez wiele osób cenione są za swe właściwości antyoksydacyjne, a to za sprawą przeciwutleniaczy, które zawierają w swym składzie. To jeden z produktów spożywczych o największym potencjale antyoksydacyjnym. Orzeszki pistacjowe zawierają bardzo wysoki poziom gamma-tokoferolu, odmiany witaminy E, która powszechnie uważana jest za witaminę młodości.
To jedyne orzechy, które zawierają tak znaczącą ilość karotenoidów, mających pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Luteina oraz zeaksantyna to bardzo pożądane barwniki roślinne charakteryzujące się korzystnym działaniem na wzrok.
Poza tym, pistacje to świetne źródło błonnika, który reguluje pracę jelit i wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Pistacje – właściwości
Niewielu z nas wie, że pistacje to wartościowe źródło wielu cennych składników, które posiadają właściwości prozdrowotne, chroniące organizm człowieka oraz wspomagające jego pracę. Dzięki swemu wysokiemu potencjałowi antyoksydacyjnemu, poprawiają wygląd skóry, odżywiają oraz hamują działanie wolnych rodników, zatrzymując upływ czasu.
Udowodniono także, iż zawartość przeciwutleniaczy, korzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych, poprawia profil lipidowy, a także wyrównuje poziom glukozy we krwi.
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to choroba wzroku, która pojawia się wraz z wiekiem. Dzięki wysokiej zawartości karotenoidów, pistacje postrzegane są jako produkt, który może zapobiegać powstawaniu choroby.
Ich spożywanie sprzyja również usprawnieniu pracy jelit, zapobiega zaparciom, a także pomaga w odchudzaniu za sprawą zawartego w nich błonnika.
Witamina B6 znajdująca się w orzechach pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy, regulując jego funkcjonowanie. Równocześnie wpływa na prawidłową pracę serca, napięcie mięśni i skurcze oraz wzmacnia odporność.
Jak widać pistacje to jedne ze zdrowszych i smaczniejszych przekąsek, które nie są przez nas należycie doceniane na co dzień. Ich właściwości i wysoka zawartość składników odżywczych, powinna skłonić przy najbliższej wizycie w sklepie do zakupu i wypróbowania pozytywnego oddziaływania tych orzechów na organizm.
Przeczytałem kilka artykułów tej pani o orzechach i…, no właśnie niskokaloryczne pistacje lol. Taka sobie pani grafomania, taki typowy przedstawiciel w dzisiejszych mediach. Każdy pisać może, trochę lepiej trochę gorzej – parafrazując słowa znanej piosenki. Natomiast problem z pistacjami to ten, że najczęściej sprzedawane są posolone. Tłuszczu to nie ma się co bać trzeba tylko jeść z umiarem i ruszać się. Tłuszcz nie podnosi poziomu cukru i wolniej się spala przez co nie jesteśmy natychmiast głodni jak po węglowodanach czy słodkich rzeczach i dlatego orzechy pomimo wysokiej kaloryczności doskonale nadają się do trzymania diety. Trzeba tylko spożywać odpowiednie ich ilości
Autorce chodziło chyba o to, że sa niskokaloryczne jak na orzechy a nie ogólnie. Wiadomo, ze orzechy niskaloryczne nie są, ale część orzechów ma więcej kalorii niż pistacje
W artykule brak jest informacji na temat kaloryczności żywności. Dyskusja pod artykułem w związku z tym jest chaotyczna.
Trzeba wiedzieć, że kaloryczność 1g białka wynosi 4 kcal, 1g tłuszczu odpowiednio 7 kcal i kaloryczność 1 g węglowodanów wynosi 4 kcal.
Łatwo samemu sobie policzyć ile przyjmiemy kcalorii trzeba tylko wiedzieć ile w pożywieniu znajduje się głównych składników. Dla przykładu średnia kaloryczność 100 g pistacji wynosi: 45g łuszczu x 7 kcal + białko 20g x 4 kcal + węglowodany 27,5g x 4 kcla = 505 kcal.
Pozdrawiam
Janek
Nie można pisać o pistacjach, że są niskokaloryczne. To jest przekłamanie. Zawierają czterdzieści parę procent tłuszczu i jedzone bezkarnie odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej. Są bogactwem różnych wartości odżywczych ale napewno nie są niskokaloryczne.
tłuszcz jest zdrowy! kiedy w końcu się obudzicie ludzie!
Tłuszcz roślinny i zwierząt morskich jest zdrowy
MĄDRA . Gdzie jest napisane w tym artykule , że masz pić tłuszcz litrami , lub pistacje jeść kilogramami dziennie . Czytanie ze zrozumieniem 😛
Jeśli pistacje są niskokaloryczne to golonko jest dietetyczne.
Naprawde pistacje sa niskokaloryczne? W 100g mamy blisko 600kcal. Czekolada przy tym to pikus.