Czarny orzech – cena, gdzie kupić? Właściwości czarnego orzecha
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
W ostatnich latach zdrowe odżywianie oraz aktywny styl życia cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród społeczeństwa, które jest świadome tego, w jakim stopniu te czynniki wpływają na zdrowie oraz funkcjonowanie organizmu człowieka. Popularność tego zagadnienia wiąże się ze wzrostem sprzedaży produktów naturalnych oraz prozdrowotnych. Klienci poszukują nowości na rynku ze zdrową żywnością, które mogłyby realnie wpłynąć na ich zdrowie oraz samopoczucie. Jednym z takich produktów jest czarny orzech występujący naturalnie na terenie Ameryki Północnej, którego właściwości doceniane są przez rzesze zwolenników zamieszkujących tamte tereny.
Czarny orzech
Czarny orzech jest to rodzaj drzewa należącego do rodziny orzechowatych. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, dlatego znany jest również pod nazwą orzech amerykański. Drzewo to preferuje tereny nizinne o podmokłym gruncie, na którym występuje w większych skupiskach, jednak można je również spotkać pojedynczo na terenie suchym. Co ważne, jest ono odporne na znaczne spadki temperatur i dobrze rozwija się na dobrze oświetlonych obszarach. Czarny orzech osiąga 30–35 m wysokości i charakteryzuje się występowaniem rozłożystej korony, liści składających się z wielu mniejszych listków oraz owoców w postaci orzechów. W porównaniu do odmian europejskich to drzewo ma twardszą łupinę, która jest trudniejsza do otwarcia. Co ciekawe, orzech czarny zawiera w swoim składzie barwnik juglon, który hamuje wzrost roślin znajdujących się w jego sąsiedztwie.
Czarny orzech – właściwości
Nie ulega wątpliwości, że czarny orzech powszechnie wykorzystywany jest w meblarstwie, natomiast jego właściwości lecznicze są mniej znane. Działanie prozdrowotne orzecha wynika z zawartości w jego liściach, korzeniach czy łupinach aktywnych związków chemicznych. Jednym z nich jest wcześniej wspomniany juglon. To właśnie ten barwnik odpowiedzialny jest za brązowe zabarwienie rąk przy otwieraniu łupiny orzecha. Wykazuje on właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wykorzystuje się go w walce z pasożytami przewodu pokarmowego, takimi jak owsiki i glisty, lub w celu eliminacji grzybicy czy zakażeń bakteryjnych skóry.
Dodatkowo odznacza się on właściwościami przeciwpróchniczymi, ponieważ hamuje wzrost bakterii Streptococcus. Wyniki badania na zwierzętach wskazują na przeciwnowotworowe właściwości tego związku. Uważa się, że powoduje on obumieranie komórek nowotworowych, jednak w celu weryfikacji tych danych konieczne jest przeprowadzenie szerszego zakresu badań.
Działanie przeciwnowotworowe juglonu dotyczy szczególnie nowotworu jelita grubego, który jest jednym z najczęściej występujących schorzeń tego typu w naszej populacji. Potwierdzenie tego działania mogłoby być niezmiernie ważnym elementem leczenia i profilaktyki tej choroby. Ze względu na swoje antyseptyczne właściwości juglon stanowi składnik wielu wyrobów medycznych stosowanych w walce z bakteriami czy pasożytami. Co więcej, wykorzystywany jest również w kosmetyce jako element poprawiający koloryt skóry. Może być również składnikiem farb do włosów, samoopalaczy czy brązujących balsamów do skóry.
Czarny orzech w postaci toniku stosowany jest też w walce z łuszczycą czy trądzikiem. W celu przygotowania takiego preparatu orzech rozpuszcza się w wodzie i tak przygotowaną substancją przemywa się twarz dwa razy dziennie. Dodatkowo jest on sprawdzonym preparatem w walce z brodawką wirusową oraz opryszczką. W wyniku długotrwałego stosowania czarny orzech poprawia on trawienie, zapobiega biegunkom, zwiększa wchłanianie składników odżywczych w jelitach. Należy wspomnieć, że w dawnych czasach wykorzystywany był on również w leczeniu niedoczynności tarczycy.
Można więc powiedzieć, że czarny orzech ma działanie wielokierunkowe ze względu na swoje przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze właściwości. Jest on jednym z ważniejszych elementów medycyny ludowej i alternatywnej.
Czarny orzech – cena, gdzie kupić
Czarny orzech można kupić w postaci zmielonego proszku, toniku, nalewki czy kropli. Zależnie od postaci produktu, producenta oraz miejsca zakupu cena tego prozdrowotnego ekstraktu może się zmieniać. Opakowanie czarnego orzecha może kosztować od 20 do nawet 70 zł. Produkt ten można zakupić w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach lub online. Należy jednak pamiętać, aby wszelkie preparaty zdrowotne lub suplementy diety nabywać w miejscach godnych zaufania, które gwarantują jakość produktu.
Właściwości prozdrowotne czarnego orzecha znane są już od lat. Wykorzystywany był on w celu leczenia wielu chorób zapoczątkowanych przez bakterie, wirusy czy pasożyty. Mimo rozwoju farmakologii i dostępności innych preparatów medycznych o podobnych właściwościach nie traci on na popularności ze względu na skuteczne działanie oraz naturalne pochodzenie.
Literatura:
- Kozakiewicz P., „Orzech czarny (Juglans nigra L.)”, Ksyloteka WTD SGGW w Warszawie,
- Magdalena Maniecka, Juglon – substancja toksyczna z orzecha, [dostęp on-line] http://laboratoria.net/artykul/12388.html,